תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כל הזכויות שמורות

4/05/2016
הגדל

יש דבר שאינו ידוע לכלל הציבור – החוקים החלים בכנסת ישראל אינם חלים באופן אוטומטי על תושבי יהודה ושומרון. באופן עקרוני, כל החוקים שעוברים בכנסת צריכים אישור של אלוף הפיקוד על מנת שהם יחולו גם על שטחי יהודה ושומרון וזאת מכיוון שמבחינה משפטית האזור כולו מוגדר כשטח מוחזק של מדינת ישראל. הדבר יוצר פער משמעותי בין החוקים החלים על תושבי מדינת ישראל, כאשר חלק מהחוקים חלים על קרוב לחצי מיליון תושבי יהודה ושומרון, וחלק לא. אזרחי מדינת ישראל שגרים ביהודה ושומרון שחייבים בכל החובות האזרחיות של מדינת ישראל, מצביעים לכנסת ובסופו של יום לא מנוהלים על ידיה.

הדוגמאות הבולטות ביותר לעניין, המראות בצורה ברורה את מצב שנוצר, הן החוקים בתחום התעסוקה. בעוד שעל פי החוק במדינת ישראל יש איסור על העסקת קטינים בשעות בית הספר, ביהודה ושומרון אין אף חובה בעניין. אותו הדבר לגבי החוק שאוסר על פיטור אישה מיד לאחר הלידה. השרה איילת שקד סיפרה השבוע בגל"צ על מקרה חמור בו נפגעו זכויות נשים, "קיבלנו בזמנו פניה מאישה מגוש עציון, שפוטרה מעבודתה מיד לאחר שהיא ילדה. היא פנתה למפקח על דיני העבודה כדי שיעניש את המעסיק שלה, ואתה יודע מה הוא אמר לה? 'מצטער, החוק לא חל עלייך. ביהודה ושומרון מותר לפטר אותך גם בחופשת לידה'".

המציאות הזאת אינה קבילה בשום אופן. מציאות זו פוגעת מעל לכל ספק בזכויותיהם הבסיסיות ביותר של תושבי יהודה ושומרון ומפלה אותם לרעה בפני אזרחים אחרים במדינה. לא ייתכן מצב בו חלק מאזרחי המדינה, שמשלמים מיסים, משרתים בצבא בסדיר ובמילואים ולוקחים חלק בכל ההליך הדמוקרטי אינם אזרחים שווי זכויות בפני החוק.

בשבוע האחרון עלה שוב לכותרות "חוק הנורמות", אותו מקדמים בכנסת הזאת שרת המשפטים חה"כ איילת שקד וסגן שר הביטחון חה"כ הרב אלי בן דהן, המבקש להחיל באופן רטרו-אקטיבי את כל חוקי מדינת ישראל על שטחי יהודה ושומרון. במסגרת החוק, יעודכנו החוקים הרבים ש"התפספסו" עד היום, מסיבות מגוונות, והם יחולו בצו אלוף גם על תושבי יהודה ושומרון באותה צורה בה הם חלים על שאר אזרחי המדינה. חוק זה הוא חוק שיאפשר לכל אזרחי מדינת ישראל, ללא הבדל של מקום מגורים, לחיות בשוויון תחת חוקיה של המדינה.

המצב כיום, בו תושבי יהודה ושומרון חיים על פי מערכת חוקים שונה משאר תושבי המדינה אינו יכול להמשיך להתקיים. תושבי יהודה, שומרון ובקעת הירדן נושאים את חובתם האזרחית והדמוקרטית בשמחה ובגאון מתוך אהבת העם והארץ, מן הראוי הוא שגם זכויותיהם יינתנו בצורה שווה כמו לשאר אזרחי מדינת ישראל.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד