תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לחסום את הצירים

16/03/2016
הגדל

מערכת הטרור הנוכחית טרם נפסקה, להיפך, היא רק הולכת ומחריפה ונדמה שאין לאף גורם בממשלה את הפתרון. נראה שמדיניות ההכלה, בה נוהגת הממשלה, לא רק שאינה מסייעת לפתרון הבעיה שמדירה שינה מעיני רבים אלא גורמת לדרדור המצב הביטחוני. כשאין הרתעה ממשית מול האויבים שרוצים לרצוח אותנו, הרצון לחזור לחיים שגרתיים ובטוחים נראה כחלום רחוק שלצערנו לא יתגשם אם נמשיך באותה דרך.

ללא ספק, הדלק שמניע את המנוע שמאחורי גל הטרור הנוכחי הוא ההסתה עליה אנו מדברים כבר זמן רב. ההסתה נמצאת בתקשורת, בבתי הספר, במסגדים, ברשתות החברתיות וגם בסביבה הקרובה של המפגעים שתומכת בטרור ומטיפה לו בטיעונים שקריים שגורמים, בעיקר לצעירים, לאבד את הרסן. פגיעה במרקם החיים של אותה סביבה תומכת טרור תחזיר את ההרתעה ותמנע פיגועים עתידיים.

הגיע הזמן שממשלת ישראל ובעיקר חברי הקבינט יבינו שמדיניות ההכלה לא נושאת פרי ועליהם לשנות את צורת הפעולה שבה הם ניסו להתמודד עם גל הטרור עד כה. יש להפסיק את כיוון החשיבה הנוכחי שכביכול "מכיל" את פיגועי הטרור ומעדיף לשמור על שקט ומרקם חיים לפלסטינים יחד עם טיפול רק במפגעים עצמם. החזרת ההרתעה ומניעת פיגועי הטרור יכולה להיעשות רק על ידי פעולה אקטיבית ואחראית שתאבק באומץ במחבלים ובסביבה התומכת שלהם. בלעדיה, אזרחי ישראל ימשיכו לחיות בפחד מתמשך שמפריע לשגרת החיים.

הפעולה המועילה ביותר בה ניתן לנקוט במצב הקיים כיום היא חסימת כל אזור בו התרחש פיגוע לנסיעת פלסטינים. כך, במקום שוויון הנפש שבו נראה שמתייחסים כיום לפיגועים - כל פיגוע יגרור אחריו חסימת כבישים לפלסטינים. רק כך, על ידי פגיעה במרקם החיים לתקופה קצובה של מספר ימים או שבועות, נוכל להחזיר את ההרתעה, וכפועל יוצא מכך גם את השקט הביטחוני למדינת ישראל. בשלב ראשון אנו מאמינים כי יש לסגור את צומת גוש עציון לתקופה קצרה. הצומת, שספג פיגועים רבים בחצי השנה האחרונה והיה למוקד לרצח יהודים צריך להיסגר לאלתר על מנת למנוע חיכוך וניסיונות נוספים לפיגועים.

השבוע התרחשו שני פיגועים בכניסה לקריית ארבע שלשמחתנו הסתיימו רק בשלושה פצועים. לאחר הפיגוע הראשון בו ניסו שני מחבלים לפגוע באזרחים וחיילים שעמדו בטרמפיאדה, ותוך כדי טיפול בפצועים, הגיע רכב פלסטיני שנסע באופן חופשי על הכביש וניסה לדרוס חייל. סגירת הכביש לתנועה של פלסטינים הייתה יכולה למנוע פיגועים אלו.

אמנם אנו בעד שמירת מרקם החיים ונסיעה בכבישים משותפים ללא הפרדה, אך הפעם הוגדשה הסאה ואל לנו לשתוק. סגירת הכבישים היוצאים מישובים ערביים תצמצם באופן ניכר את החיכוך בין ישראלים לפלסטינים לתקופה קצרה והכי חשוב – תיצור הרתעה. המצב הקיים היום של שקט ומבחני בג"צ לאחר כל פיגוע לא יכול להימשך.

ממשלת ישראל דיברה מאז ומתמיד על שוויון בנטל הביטחוני בין כל חבלי ארץ ישראל ואפילו נקטה פעולות צבאיות לשם כך. לפני מבצע צוק איתן אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון: "אם לא יהיה שקט בדרום, גם ברצועת עזה לא יהיה שקט". הגיע הזמן להכיל את המשוואה הזו גם כאן ביהודה ושומרון.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד