תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חינוך לתיירות

17/02/2016
הגדל

אירועי הטרור הנוכחיים בכל רחבי הארץ הגדילו את החשש מנסיעה בכבישי יהודה ושומרון, ומספר המטיילים לאזור הלך ופחת. חשש זה גובה מחיר כבד אצל אנשי העסקים והתיירות שקבעו פה את מקומם. מטיילים ממעטים להגיע לאזור ובתי ספר, מרכזי חינוך ותנועות נוער צמצמו את הגעת התלמידים והחניכים למסעות וטיולים שנתיים.

באופן פרדוקסאלי, דווקא התיירות הנכנסת מחו"ל נשארה כפי שהייתה. יהודים מכל העולם ונוצרים אוהבי ישראל ממשיכים להגיע לראות את נופי הבראשית ואת ההתיישבות הישראלית ההולכת וצומחת בארץ התנ"ך.

בשבוע שעבר התקיים יריד התיירות הבינלאומי IMTM בגני התערוכה בתל אביב, בו השתתפו גופי תיירות מהארץ והעולם. בין מתחמי התיירות הרבים ניתן היה למצוא גם את מתחמי התיירות של חבל יתיר, גוש עציון, בנימין, שומרון ומרכז קטיף. אנשי התיירות הבולטים ביותר מהאזור באו לשווק לקהל הרחב את היופי המרהיב שיש בחבלי הארץ האלה, ואת האפשרויות הבלתי נגמרות של המבקרים בהם. יקבים, צימרים, מסעדות, מנהלי אתרים ואטרקציות באו להראות לסוכני התיירות ומורי הדרך מהארץ והעולם את כל טוב הארץ.

יחד עם זאת, היריד הראה באופן ברור את שתי המגמות הכי בולטות כיום בתיירות ביהודה ושומרון. מצד אחד אנו רואים בשבע השנים האחרונות צמיחה ענקית בכל מה שקשור לתיירות ולעסקים ביהודה ושומרון. המשאבים והאנרגיות שהמועצות המקומיות והאזוריות נותנות מתבטאות ביזמים רבים שבאים לאיזור ומעשירים אותו בפנינות תיירות - החל ממרכזי מבקרים ענקיים של יקבים דרך מסעדות ובתי קפה ועד לפינות חמד ירוקות וצימרים בכל המרחב. בשומרון, לדוגמא, היה ניתן לספור על יד אחת את יזמי התיירות שהיו פעילים לפני עשור, אך כיום ישנה פריחה בלתי פוסקת.

מן הצד השני, בעקבות הירידה הגדולה שגרם גל הטרור בכל הארץ, היריד התמקד גם בניסיון למשוך אנשים וקבוצות חדשות לבקר ביהודה ושומרון. חבלי הארץ המופלאים האלה שחובקים אליהם נוף מדהים, יחד עם מורשת והיסטוריה, מרחבים בהם מורה הדרך העיקרי הוא התנ"ך, מתמודדים באומץ מול ביטולים ומיעוט מבקרים. עסקים שמתמקדים בעיקר בתיירות נותרים חסרי כל סיכויי הצלחה בזמנים כאלה.

ירידה מאסיבית ביותר נרשמת דווקא בטיולים שנתיים של מוסדות חינוך ובמסעות תנועות הנוער שחוששים לשלוח את תלמידיהם לאזור. דווקא בתקופה קשה שכזו, יש לחזק את מנהלי בתי הספר, המורים, ראשי תנועות הנוער וההורים ולקרוא לכולם לבוא לבקר באתרים הקסומים ביהודה ושומרון, לחוות את ארץ התנ"ך, להתרשם מהעבר המפואר של עם ישראל וליהנות מאתרי הלינה והאטרקציות.

שילוב מסלולים ביהודה ושומרון בתוכנית הטיולים של מוסדות החינוך ותנועות הנוער, הוא לא רק בחשיבות הגלויה של חיזוק התיירות. טיול במרחב זה מחנך את ילדנו לעמידה איתנה בזכותנו על הארץ ובשייכות של ארץ ישראל לעם ישראל כפי שהובטח לאבותינו ולנו, מחנך את בנינו ובנותינו לחוסן לאומי ואמונה בצדקת הדרך אל מול הבאים עלינו לכלותנו.

קריאה חשובה זו ראוי שתשמע בקרב מנהלי מוסדות החינוך, ראשי תנועות הנוער וארגונים לא פורמאליים, ויחד עם מארגני התיירות ידאגו להגביר את קצב הטיולים לאזור ויחד נחזק את ההתיישבות ואת בני הנוער.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד