תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ערוץ הסתה

27/01/2016
מתוך סרטון של "מבט לתקשורת פלסטינית" המציג קטע ממשדר בטלוויזיה הפלסטינית, יוני 2010 (צילום (הגדל)

 

מחקירת השב"כ עולה כי המחבל בן ה-16 שרצח את דפנה מאיר הי"ד, צפה בשידורי הטלוויזיה הפלסטינית ושאב משם את הרעיון לבצע את הפיגוע בישוב עתניאל. זאת אינה הפעם הראשונה שהתקשורת הפלסטינית, זו שמשדרת השכם והערב דברי הסתה ושנאה כלפי ישראל, אחראית לפיגוע נגד אזרחי ישראל. המחבל שדרס ארבעה חיילים ליד בית אריה בחודש שעבר הודה גם הוא בחקירתו כי הוא ביצע את הפיגוע לאחר שהושפע מההסתה באמצעי התקשורת הפלסטיניים על המצב בירושלים והר הבית.

כמובן, אין בדברים אלו כדי להוציא את האחריות מידיהם של חיות האדם שרצחו ופצעו בגל הטרור האחרון מאות יהודים, אך לאמצעי התקשורת הפלסטיניים יש בהכרח יד ורגל בעניין. ההסתה המתמשכת בתקשורת הפלסטינית מאדירה את שמם של רוצחי יהודים, מפארת מעשיות הרג ופיגועים, מחנכת לשנאה והרג, מציגה את היהודי כתת אדם ומפרסמת שקרים בנוגע להשתלטות יהודים על הר הבית. את כל הדברים האלה ניתן לראות במשך היום, גם בתוכניות שצבועות בצבעים חינוכיים לילדים קטנים, הגדלים לאורו של הרעיון של הריגת יהודים. לא בכדי רבים מהמחבלים בגל הטרור הנוכחי הם ילדים צעירים ובני נוער. זו הצורה שבה הטלוויזיה, שמולה הם יושבים זמן רב במשך היום, מחנכת אותם.

רשתות הטלוויזיה הפלסטיניות עוברות כל גבול בהסתה ובשנאה אותן הן מפיצות ללא כל מפריע. כולנו ראינו את הסרטונים שמסתובבים ברשתות החברתיות, בהם ניתן לראות (עם תרגום) את הדברים אליהם מתחנכים הילדים הערבים ואיך באופן כללי מחנכת החברה הערבית את ילדיה. לא מדובר בתכנית אחת או שתיים, אלא בתעמולה שקבועה בכל התכנים שמופיעים באמצעי התקשורת של החברה הערבית.

כבר לפני שלושה חודשים הוגשה תלונה על ידי יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה, בשל התבטאויות של בכיר אש"ף ג'יבריל רג'וב בתקשורת הפלסטינית, בהן הוא תומך באופן מפורש במבצעי הפיגועים. "אלו מעשי גבורה שלהם", אמר רג'וב להמוני הערבים שצפו אז בטלוויזיה מבתיהם, "הפיגועים הנקודתיים הם מעשים הירואיים. אני גאה במבצעים ומברך אותם".במכתב ששלח אבי רואה לרה"מ בנימין נתניהו בנושא, דרש רואה לשלול לו את זכות התנועה, למנוע ממנו את תעודות האח"מ ואף לעוצרו ולהרחיקו מהאזור. בנוסף, הוגשה תלונה במשטרה כנגד רג'וב אך עד לרגע לא דווחה התפתחות משמעותית בנושא.

האחריות על ההסתה מוטלת באופן ישיר על הרשות הפלסטינית, שמשדרת יומם וליל תכנים המסיתים לפגיעה ביהודים, אלא שלא ניתן לטעון כי למדינת ישראל אין מה לעשות בנידון. תחנות השידור הפלסטיניות מוכרות למדינת ישראל והן משתמשות בציוד ובמשאבי שידור הידועים למשרד התקשורת ולגופי הביטחון. יש בידנו את האפשרות להכשיל שידורים או תחנות שידור שמסיתים לפגיעה באופן ישיר או עקיף בחיי יהודים. מועצת יש"ע פנתה השבוע לראש הממשלה שמשמש גם כשר התקשורת, לשר הביטחון ולשר לביטחון פנים להפעיל אמצעים טכנולוגיים או צבאיים על מנת לעצור את שידורי ההסתה, להחרים ציוד שידור ואפילו להשבית תחנות רדיו וטלוויזיה ברחבי יהודה ושומרון. עלינו להשתמש באופציה זו כדי לשמור על חיינו ועל חיי ילדינו מההסתה, אשר מחוברת בקו ישיר לטרור שמדינת ישראל חווה בחודשים האחרונים. 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד