תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אֵיפָה ואֵיפָה

20/01/2016
הגדל

"נדמה שיש למדינה סטנדרט כפול באכיפת החוק ביהודה ושומרון - ויש דין אחד ליהודים ודין אחר לפלסטינים", כך אמר השבוע שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו בכנס המרכזי למחקרי ביטחון לאומי. בדבריו, טען שפירו כי מדינת ישראל מפלה את ערביי יהודה ושומרון ולא אוכפת את החוק בצורה שווה.

ראשית, מסתבר כי בפועל הדברים נראים אחרת והנתונים עליהם הסתמך שפירו אינם מדוייקים. ככל הנראה, ארגוני השמאל הקיצוני שנתפסים בקלונם בימים אלו, אחראים להאשמות השווא של השגריר. מנתוני האמת, כפי שהם מתבטאים בדו"חות עמותת 'רגבים', ניתן לראות שבאמת ישנה אכיפה סלקטיבית ביהודה ושומרון - אך האפליה היא לא נגד ערביי יו"ש אלא נגד האזרחים היהודים. כך לדוגמא, אחוז עבריינות הבנייה בקרב הפלשתינים גדול פי עשרה מזה של המגזר היהודי ובכל זאת היקף הריסות מבני המגורים במגזר היהודי ביו"ש גבוה באופן מדהים אל מול הרס מבני המגורים במגזר הערבי. בעוד שבמגזר היהודי ממהרים להרוס מבנים בלתי חוקיים, במגזר הערבי משתרך המנהל האזרחי ומתנהל בעצלתיים בכל הקשור להריסת מבנים בלתי חוקיים.

באופן חוזר ונשנה מבצעת מדינת ישראל אפליה בלתי ניתנת להבנה של הישראלים החיים ביהודה ושומרון אל מול תושבי הרשות הפלסטינית בענייני חוק וסדר בשטחי C, שנמצאים תחת שליטה ישראלית מלאה, מחויבים לחוקיה של מדינת ישראל שאחראית לפיקוח עליהם. היקף הריסות מבני המגורים במגזר היהודי ביו"ש גבוה כמעט פי 2.5 מהרס מבני המגורים במגזר הערבי. זאת, בשעה שמספר תיקי הפיקוח במגזר היהודי עומד על כמחצית בלבד מתיקי הפיקוח בקרב המגזר הערבי, ובשעה שעבריינות הבניה במגזר הערבי גבוהה פי עשרה מזו שבמגזר היהודי.

מעבר לכך, אם ידידתנו הגדולה ארה"ב רוצה לסייע לשני הצדדים להגיע לשקט באזור, עליה  לדאוג בראש ובראשונה, לכך שהרשות הפלסטינית תפסיק לשלוח ילדים, על ידי הסתה וחינוך לאלימות, לרצוח בתוך ישובים. רק השבוע אירעו  שתי חדירות של מחבלים לתוך ישוב, כאשר במקרה אחד נרצחה אם לשישה ילדים בעתניאל ובשני נדקרה אישה בהיריון בתקוע. דבריו החמורים של שפירו גרמו לראש הממשלה להוציא הודעה יוצאת דופן התוקפת את התבטאויותיו של השגריר. מלשכת נתניהו נמסר לתקשורת:  "דברי השגריר, ביום בו קוברים אם לשישה שנרצחה וביום בו נדקרת אישה הרה – אינם מקובלים ואינם נכונים. ישראל אוכפת את החוק כלפי ישראלים וכלפי פלסטינים".

אי אפשר לדבר על אפליה כלפי ערביי יו"ש כאשר תחת החסות של הרשות הפלסטינית מחונכים עשרות אלפי ילדים לשנאה ולרצח יהודים. במקום לגנות ולצאת נגד ההסתה והדברים הנוראים שתושבי הרשות הפלסטינית אומרים ועושים, לוקחים האמריקאים את הקורבן, תושבי יהודה ושומרון הישראלים, ומשתמשים בנתונים לא נכונים כדי להתנגח בו. כך לא מתנהגת ידידה קרובה. טוב עשה ראש הממשלה שדחה את הדברים בצורה חדה ברורה ומידית
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד