תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מפסידים מן ההפקר

6/01/2016
הגדל

רבים המאמינים כי אי אכיפת הסדר והחוק במגזר הערבי גורמים לבעיות פנימיות רק אצלם. בעיות שמתרחשות בתוך הישובים הערביים כמו פשיעה, תברואה לקויה, ליקויי בנייה וכדומה, אינן בעיה שלנו. אך חוסר הריבונות של מדינת ישראל ואי אכיפת החוק בערים הערביות בכל הארץ משפיעים גם עלינו. לצערנו, הדוגמא הבולטת ביותר הופיעה בשבוע שעבר בדמות פיגוע רצחני בו נהרגו אלון בקל ושמעון רווימי הי"ד בתל אביב.

נתונים שמביאה תנועת 'רגבים' בשנים האחרונות מראים את אוזלת היד של מדינת ישראל בכל מה שקשור לאכיפת החוק במגזר הערבי: מעל ל-110,000 בתים נבנו בניגוד לחוק למרות תוכניות מתאר מפורטות הקיימות ברוב הישובים, ורבבות אזרחים אינם משלמים ארנונה ומעלימים מיסים. הפשיעה החקלאית גואה וכמות הנשק הבלתי חוקי עומדת על מעל ל-25,000 כלי נשק מסוגים שונים המוחזקים אצל ערביי ישראל ללא רישיון ומעקב.

באופן כללי, הפשיעה החמורה במגזר הערבי גבוהה בעשרות אחוזים מחלקו היחסי של המגזר בכלל האוכלוסייה, בעוד שבמקביל נבחרי הציבור מסיתים השכם והערב כנגד חיילי צה"ל ומדינת ישראל. באווירה כזו, המתסיסה עשרות אלפי צעירים שהפשיעה נמצאת במרחב החיים שלהם, הרי שהפיגוע הוא דבר צפוי שהיה ניתן לזהותו ממרחק רב.

השבוע פרסמה תנועת 'רגבים' נתונים על הבניה בישוב ערערה, בו מתגורר המחבל שביצע את הפיגוע. בדו"ח שהוצג התגלה כי מתוך 4,368 מבנים בישוב - 942 מהם הוקמו בניגוד לחוק. יש להדגיש כי על פי תכניות המתאר המפורטות והמאושרות של ערערה ניתן כבר עתה לבנות עוד אלפי מבנים כדת וכדין - אך ללא אכיפה אין להם סיבה אמתית לעשות כך.

אכיפת החוק והריבונות של מדינת ישראל, בכל שטחה ובדגש על הגליל והנגב, הינה משימה לאומית ממעלה ראשונה. צעירים הבאים מרקע שכזה, אשר גדלים בסביבה שלרוב אינה שומרת חוק ואף אינם מכירים במדינת ישראל כגוף האחראי עליהם, הם בעיה קשה שמביאה לאסונות גדולים. מימוש הריבונות במגזר הערבי היא צעד בסיסי בכל הקשור לחיים נורמליים ושוויוניים במדינת ישראל בה אנו חיים. היא תגרום לצעירים לגדול בהבנה שיש מנהיגים לבירה ושמדינת ישראל היא בעלת חוק אחד לכולם.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד