תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בימים ההם בזמן הזה

2/12/2015
הגדל

השבוע נחגוג בעזרת ה' את חג החנוכה במשך שמונה ימים של הדלקת נרות, הלל ועל הניסים, וגם אכילת סופגניות ולביבות. בסיפור החנוכה יש מסר חשוב לעתיד של העם, התורה וארץ ישראל, מעבר לסיפור הידוע על פח השמן והמנורה שהספיקה לשמונה ימים. חנוכה הוא חג המספר באופן יוצא דופן את סיפורו של עם קטן שנלחם במשך שנים רבות כנגד כל הסיכויים באימפריה היוונית הענקית. סיפור שכולו מאבק נחוש על עצמאות מדינית ועל הזכות לחיות חיים יהודיים בארץ ישראל ללא חשש ומורא.

חנוכה מסמל את אחת התקופות ההרואיות של עם ישראל בכל הזמנים. העם הקטן יוצא למרד באימפריה חזקה ומיומנת ששלטה על שטח רחב מאירופה, אסיה ואפריקה, ומשיג לאחר שנים רבות של מאבק, קרבות ואבידות, חירות דתית לאומית עם הקמתה של המדינה החשמונאית. בזכות האמונה שאנו הולכים בדרך הנכונה ולמרות כל הקשיים עם ישראל מנצח פעמים רבות את הבאים עליו לכלותו במאבק של קודש מול חול, טומאה מול טהרה, אור מול חושך.

גם היום הרוע מופיע בדרכים שונות, לעיתים בכסות תרבותית, משפטית או חברתית. יבשת אירופה ומדינות שחלקן הן תולדותיה התרבותיים של האימפריה היוונית, מתאמצות לפגוע בזכויותיו של העם היהודי ומנסות ללא הרף לנשל יהודים מאדמתם, מכלכלתם ומהאמונה שלנו. כל זאת בשם זכויות האדם והפלורליזם הנאור, כביכול, שהם נושאות בגאון.

כמו אז כך גם היום. אויבים מבית ומחוץ מנסים לפגוע בנו שוב ושוב בטרור בכל רחבי הארץ, בהצהרות מדיניות, בסימון מוצרים מיו"ש והגולן, בחרמות ובהחלטות אנטי-ישראליות. לפעמים נדמה לנו שהאיומים הם חדשים, ואף יש כאלו שמכים על החזה של עצמם ומאשימים אותנו בהתנהלות לא נכונה. מבט רחב יותר מראה שאין חדש תחת השמש וההיסטוריה חוזרת על עצמה.

חג החנוכה מסמל את הניסיונות לפגוע בעם היהודי לאורך כל הדורות, עם קטן ומאמין שמותקף בכל עת פיזית ורעיונית, אך גם את עמידתנו בפרץ בנחישות ובהצלחה. סיפור החנוכה מראה לכולם כי כבר דורות אין ספור אנו עומדים בפני עמים רבים שמנסים בדרכים שונות ומשונות לפגוע בזכויותינו הבסיסיות לחיות במדינה יהודית, לקיים את כל מצוות הדת ולשמור על אופיינו היהודי.

לאורך הדורות הוכחנו עמידה זקופה ואיתנה, אמונה בצדקת דרכנו, הליכה בדרך האמת שלנו ללא חששות ופחדים, חינוך לחיבור לארץ, לקשר המיוחד של עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל ללא משוא פנים. עלינו לשאת את נר החנוכה מעל לראשינו ולומר למדינות אירופה – אתן לא הראשונות שמנסות לפגוע בזכותו של עם ישראל על ארצו. אם אתן רוצות לפעול יחד לעתיד טוב יותר, אנחנו מזמינים אתכן להיות שותפות, ואם לא, נעבור גם אתכן בזכות האמונה שלנו בשייכותנו לארץ ישראל.

בימים אלו חשוב לחזור שוב ושוב על דבריו של שמעון החשמונאי: "לא ארץ נכריה לקחנו, ולא ברכוש זרים מָשָׁלְנוּ, כי אם נחלת אבותינו אשר נכבשה בעת מן העתים בלא משפט, וכאשר היה לאל ידינו השיבונו אותה לנו".

חג חנוכה שמח!

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד