תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

צוללים לעולם התקשורת

18/11/2015
הגדל

 

בשבוע האחרון התקיים כנס אילת ה-9 לעיתונות. במלון 'הרודס' התכנסו כל אנשי התקשורת הבכירים של ישראל. לכנס יצאו קבוצה של 12 סטודנטים מאוניברסיטת אריאל ואני בתוכם בסיוע מועצת יש"ע ואגודת הסטודנטים, כדי לחוות את עולם התקשורת, לשמוע ולהשמיע, ובעיקר כדי ללמוד את המשחק התקשורתי. בשלושת הימים העמוסים האלה היינו שותפים בפאנלים ובהרצאות, דיברנו עם כתבים, פרשנים, מגישים, עורכים ואנשי יח"צ.

 
מהמפגש הקצר עם עולם התקשורת האמיתי למדנו המון, שמענו דעות שונות וקיבלנו עצות מגוונות. עצה אחת חזרה על עצמה שוב ושוב - תברחו מהמקצוע. ברצינות, עולם העיתונות הוא עולם קשוח ותחרותי שמצריך מאיתנו להיות מוכנים לעבודה קשה, זמינים 24/7, לדחוף מרפקים כשצריך, ובעיקר - להשיג את הסיפור ראשונים. התחרות היא מטורפת ואין סופית.


בכנס עצרנו מספר פעמים לפגישות אישיות של המשלחת עם אנשי תקשורת ותיקים ומנוסים כמו איש קול ישראל אריה גולן, עורך מקור ראשון חגי סגל, מנכ"ל חדשות 2 אבי וייס, כתבי ערוץ 10 עקיבא נוביק ודפנה ליאל ועוד רבים, שסיפרו על התקשורת שהם מכירים ועל השינויים שמתרחשים בה עם הזמן. הם חזרו והזכירו שאנחנו הדור הבא של התקשורת, ולכן האחריות לעתידה מוטלת על כתפינו ונדרשת רצינות מלאה מההתחלה. הבנו שבעולם התקשורת היום יש צורך באנשים צעירים עם זוויות ראיה שונות מאלו ששולטות במדיה, ולכן, לא מספיק לכתוב יפה או לדעת לזהות סיפור, כדאי שנביא גם את האישיות המיוחדת שלנו.

 
אנשי תקשורת הם עם. תראו אותם יושבים בפאנלים, אוכלים אחד את השני, צורחים, מתווכחים, ואז יורדים מהבמה ומתחבקים. אני חושבת שזהו סוד העולם התקשורתי. על הבמה כולם שחקנים, מאחורי הקלעים אפשר להיות חברים. בכל זאת, מה שתגיד על הבמה הוא מה שיקבע את מעמדך התקשורתי.

התקשורת כאן כדי להישאר. העיתונות לא נכחדת, היא משתנה כל הזמן יחד עם העולם. עמית סגל תיאר את תפקיד העיתונאי באופן מדויק, כשאמר שכדי להיות כתב צריך לדעת להיות שלושה דברים: מסננת - כדי לדעת לברור את המידע הרלוונטי מכל המידע שמגיע. זרקור - כדי להאיר את הדברים החשובים באמת, ואת חפירה - כדי להגיע עד לסוף הסיפור. גם בימים בהם הרשתות החברתיות מעבירות לנו מידע חדשותי בלי סוף, את שלושת הדברים האלו מישהו תמיד יצטרך לעשות, אפשר להירגע.


הנושא השכיח ביותר בכנס היה ללא ספק פוליטיקה. או בשפה העממית 'האם אתה ימני או שמאלני?'. אי אפשר היה להתחמק מזה, כל פאנל הגיע לשם בסוף. אם נמצה את הדיון, אני חושבת שכבר אפשר להגיד בקול, ואולי אפילו להפיץ את הבשורה: יש אנשי תקשורת ימניים. הם נמצאים בעמדות מפתח, הם חריפים וחדים, ובעיקר, מקצועיים וטובים. אמנם הם לא רבים, ועוד יש הרבה לאן לשאוף, אבל כבר אי אפשר להתעלם מהם. הנוכחות בכנס של דוברים ואנשי הסברה מיהודה ושומרון הייתה בולטת ומורגשת ויחד עם המשלחת שלנו השפענו על אופיו. כמו שאמר אחד מאנשי התקשורת מימין "גם כאן הצלחנו!".
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד