תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

דין אופקים וקדומים כדין דגניה

28/10/2015
הגדל

הצעה החדשה של ועדת הכספים שבאה להציג את הישובים הזכאים להטבות מס הונחה השבוע על שולחן הכנסת. לכאורה, מטרתן של הטבות המס היא עידוד וחיזוק התיישבות ביישובי הפריפריה ובישובים הנמצאים בסיכון בטחוני על ידי הפחתה בתשלום מס. עיון מעמיק ברשימת הישובים החדשה מעלה שאלות קשות לגבי זכאותם של חלק מהישובים אל מול העובדה שיישובי יהודה ושומרון, למעט 29 מהם בהר חברון ובבקעה, אינם נכללים בה למרות המיקום האסטרטגי בו הם נמצאים. מפת הטבות המס החדשה לא לקחה בחשבון פרמטרים בטחוניים של משרד הביטחון הנוגעים לרמת האיום הביטחוני על ישובי יהודה ושומרון. בכך נעלמו חלק גדול מהישובים ממפת ההטבות.

האבסורד גדול הרבה יותר. בעוד שישובי יהודה ושומרון אינם נכללים ברשימה החדשה של ועדת הכספים – ישנה קבוצה של ישובים וקיבוצים מבוססים, כולל מספר ישובים ערביים בגליל, שאינם גרים בסמוך לגבול וחלקם אף שוכן בשלווה לחוף הים התיכון, שנוספו לרשימת הטבות המס החדשה. לעומתם ישובים מאוימים כמו איתמר, אלון מורה ובית אל אינם נכללים ברשימה.

כך, על פי ועדת הכספים, המושב אמירים שנמצא בגליל העליון יהנה החל מהיום בו הרשימה תיכנס לתוקף מ7% הטבת מס. אותו דבר נכון גם לקיבוץ דגניה, למושבה כנרת, קיבוץ עין המפרץ, כפר הנשיא ועוד. זה בנוסף לישובים ערבים כמו חורה שליד באר שבע וטובא זנגריה שליד ראש פינה שנהנים מהטבת המס.

אך בכך לא הסתיימה האפליה. על מנת לממן את הוספת הישובים הללו, הורידו מישובי פריפריה אחרים וקיצצו להם את הנחות המס. קריית שמונה שתושביה קיבלו 21% , ירדו עכשיו ל18%, נהריה עכו ומעלות ירדו מ11% ל9% כל אחת, אופקים ירדה מ14% ל 12%, קיבוץ ארז וכפר עזה והמושב אוהד שנמצאים בטווח המנהרות והרקטות ירדו ל7%. לפי ועדת הכספים, ככל הנראה, ישובים אלה לא נמצאים במקום מסוכן מספיק, ולכן צריך להעביר מהם כספים לישובים כגון עין המפרץ, שמרת ובוסתן הגליל שנמצאים בכלל באזור עכו והקריות.

כל זה לא מנע מגורמים אינטרסנטים, כולל פוליטיקאים ואנשי תקשורת להמשיך להעליל עלילות שווא על המתנחלים שקיבלו יותר, למרות שבפועל הישובים ביהודה ושומרון לא נלקחו בחשבון בתוך רשימת ההטבות.

בעוד שמדינת ישראל רוצה לעודד התיישבות בפריפריה וביישובי הגבול, וועדת הכספים בוחרת להוריד חלק מאחוזי ההנחה בישובי הפריפריה וישובי יהודה ושומרון מתמעטים מהרשימה בכל שנה עד שהשנה נותרו 29 ישובים בלבד בהר חברון ובבקעת הירדן. ממשלת ישראל, שאמורה להיות ממשלה לאומית, מתפארת בפיתוח הפריפריה אך ביד השנייה פוגעת בישובי יהודה ושומרון ובערי הפריפריה.

את האפליה והעיוות הזה צריכים להפסיק.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד