תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סימוני דרך

24/09/2015
הגדל

אפשר להגיד הרבה דברים על ההחלטה שקיבל השבוע האיחוד האירופי, לפיה מוצרים המיוצרים ביהודה, שומרון ורמת הגולן יסומנו בכיתוב "מיוצר בהתנחלויות" או "מיוצר בגדה המערבית". אפשר להגיד שהיא מזכירה זמנים אפלים באירופה בהם סימנו גם בני אדם, אפשר להגיד שהחלטה כזו היא כדור שלג שיוביל להחרמת מוצרים שמיוצרים גם בירושלים, נתניה ובאר שבע, ואפשר גם לומר שההחלטה הזו היא צביעות מוחלטת אל מול המצב הנוכחי בסוריה. הכל נכון.

אך האמת היא שיש חוסר היגיון וסתירה מובנית בהלך המחשבה של האיחוד האירופי ביחס שלו למדינת ישראל. סימון המוצרים מיהודה ושומרון יגרום לתוצאה הפוכה מהיעד שאליו הם רוצים להגיע. בעוד שהאיחוד האירופי רוצה, לטענתו, להביא לדו קיום ולשקט בארץ ישראל, המציאות אליה הוא לוקח אותנו היא שונה לחלוטין ומפחידה הרבה יותר. כידוע, כלכלה פעילה ופורחת עוזרת לשקט וליציבות באזור – אבטלה יוצרת תסיסה ואלימות כפי שראינו במקרים רבים בשנים האחרונות במדינות ערביות. דברים אלו אף יכולים להיווצר היום במקרה שניסיונות החרם יצליחו.

ביהודה, שומרון ובקעת הירדן פרוסים כיום 14 אזורי תעשייה הכוללים כ-800 מפעלים ומערכי חקלאות במגוון תחומים, שמעסיקים כ-15,000 ערבים תושבי האזור והרשות הפלסטינית. על פי נתוני הלמ"ס הפלסטיני, אותם עובדים משתכרים בסכום הגבוה פי שניים או שלושה מהמשכורת הממוצעת ברשות הפלסטינית ועל פי חוקי מדינת ישראל הם אף זוכים לתנאים סוציאליים שלא יקבלו בעבודה בתחומי הרשות.

נתונים אלו מראים, ללא צל של ספק, שכלכלת הרשות הפלסטינית נשענת בצורה רבה על הכלכלה הישראלית המפותחת, ואם מפעלים חדשים לא יגיעו או שיצטרכו לעבור למקומות אחרים, הנפגעים הגדולים יהיו בעיקר תושבי הרשות הפלסטינית שיפוטרו ראשונים, ומרקם החיים העדין במרחב ייפגע. גם כלכלנים ערביים מבינים את זה. פיראס ראאד כלכלן ירדני שהשתתף בכנס כלכלי אמר בעבר: "אני אתפרץ לדלת פתוחה אם אזכיר ששיתוף פעולה בין הכלכלה הגדולה והמפותחת של ישראל, שמביאה ידע, יכולות מעבר וקשר עם שווקים חיצוניים, לבין הכלכלה הפלסטינית הקטנה, שמציעה כוח עבודה איכותי וזול - הוא טוב מאוד לשני הצדדים. שכן רעב הוא שכן רע".

מי שדואג באמת לעתיד האזור צריך לעשות את ההיפך הגמור בדיוק. תמיכה במפעלים ומעבר של מפעלים חדשים ליהודה ושומרון יגרמו להמשך פריחתה של כלכלת האזור, להעסקת יותר עובדים ואולי בעתיד גם נוכל להגיע למצב בו יש שקט באזור. חרמות וסימוני מוצרים יובילו למצב הפוך ולחזרת האלימות לשטח.

על רקע הדברים האלה חובה עלינו לחזק את הכלכלה ביהודה ושומרון, לעודד את החקלאות בבקעת הירדן ולהמשיך לקנות ממוצרי האזור.

אנחנו מזמינים את כולם, בחג הסוכות הקרוב, להגיע ליהודה ושומרון ולתמוך בעסקים הרבים שנמצאים כאן. בואו לבקר יחד עם כל המשפחה במרכזי המבקרים של המפעלים השונים, במשקים החקלאים, ביקבים זוכי פרסים בינלאומיים, באטרקציות יחידות מסוגן בארץ, במסעדות ברמה הגבוהה ביותר, בחדרי עבודה של אמנים מהשורה הראשונה וממסלולי הטיולים הרבים שפזורים במקום בו הלכו גיבורי ההיסטוריה היהודית.

חג שמח!

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד