תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גינוי חד צדדי

19/08/2015
נסיון  הפיגוע בצומת תפוח (הגדל)

לפני שלושה שבועות, ביום בו הוצת הבית בכפר דומא הוציא ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה שפורסמה בכל כלי התקשורת בה הוא אומר כי הוא "מזועזע מהמעשה הנפשע והנורא הזה, מדובר בפיגוע טרור לכל דבר. מדינת ישראל נוקטת יד קשה נגד הטרור ולא משנה מי הם מבצעיו. הנחיתי את כוחות הביטחון לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו ללכוד את הרוצחים ולהביאם בהקדם לדין. ממשלת ישראל מאוחדת בהתנגדותה הנחרצת למעשים נוראיים ושפלים שכאלה".

לאחר כמה פיגועים במהלך השבוע האחרון, בצומת הביתות שם נדקר לוחם מג"ב, בכביש 443 שם נפצעו בשני פיגועים שונים אזרח וחייל ושריפת תחנת הדלק בכניסה לעלי, התבצע ביום שני האחרון פיגוע דקירה בצומת תפוח. מחבל שעמד ליד מחסום מג"ב ביקש להתקרב ללוחמים בטענה שהוא אינו חש בטוב וניצל את ההזדמנות כדי לדקור לוחם מג"ב. הלוחם שהיה לידו הבחין במתרחש וחיסל את המחבל במקום. בעקבות הפיגוע, פרסמה הממשלה הפלסטינית תגובה בה נאמר כי "כוחות הכיבוש מבצעים הוצאות להורג של תושבים פלסטינים באמתלות שונות הרחוקות מאוד מהאמת, אשר על פיה הכיבוש הוא האחראי על הטרגדיה של עמנו והפשעים המבוצעים נגד בניו". ההודעה איננה כוללת אף לא מילה אחת של גינוי כלפי המעשה הנורא של אותו מחבל, ואף נותנת לו לגיטימציה כשהיא אומרת שאותו "כיבוש" הוא הסיבה לפיגוע.

ההבדל בין שתי ההודעות האלה גלוי לכל - בעוד שישראל מגנה, בצדק, מעשה נפשע שיתכן ונעשה פעם אחת על ידי בני עמה, הממשל הפלסטיני נותן רוח גבית לשנאה, להרג ולטרור  שמייצרים אנשיו כל יום.

הרשות הפלסטינית, לא רק שאינה מגנה את הרציחות ואת ניסיונות הרצח, אלא אף מממנת אותם. השבוע נחשף, כי רוצחי מלאכי רוזנפלד הי"ד קיבלו את המימון לפיגוע מהרשות הפלסטינית.

 לאחר שנעצרו שניים מחברי החוליה, התברר לשב"כ כי אחד ממשוחררי עסקת שליט, שבעברו רצח שישה ישראלים, אימן וחימש את החוליה בכסף שקיבל מהרשות הפלסטינית כל חודש בהתאם למשכורות המשולמות למחבלים שהיו כלואים בישראל. זה הכסף ששימש את המחבל לרכישת כלי הנשק שאיתו נרצח מלאכי הי"ד.

בפועל, אין ספק, הרשות הפלסטינית מעודדת את פיגועי הטרור ואת ניסיונות הרצח שמתרחשים מדי יום עשרות פעמים ברחבי המדינה. כל אלה הן הוכחות חותכות לתהום העמוקה שפעורה בינינו לבין שכנינו הערבים בערים ובכפרים. בעוד שתושבי יהודה ושומרון סובלים יום יום מזריקות אבנים והשלכת בקבוקי תבערה בכבישים, מנהיגי ערביי יהודה ושומרון לא רק שאינם מתנצלים ומגנים את רוצחיהם, אלא ממש תומכים בהם בפועל. אי גינוי של הרשות הפלסטינית, כמו גם שימוש ב"כיבוש" כמתן לגיטימציה לרוצחים ערבים, היא קריאה לרצח. אז בפעם הבאה שינסו ללחוץ על ישראל ללכת למשא ומתן, חשוב שנזכור מי אמורים להיות הפרטנרים שלנו.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד