תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גם אם אדמתי בוערת

24/06/2015
הגדל

ביום שישי שעבר, ממש לפני כניסת השבת, שמענו כולנו בעצב על הפיגוע שאירע במעיין שסמוך לישוב דולב. מחבל מתועב שעמד בצד הדרך ביקש מנהג הרכב, דני גונן הי"ד, שחזר מטבילה במעיין לעצור לרגע כדי לשאול שאלה. החזות הערבית של המחבל לא הרתיעה את דני מלעצור לידו ולנסות להגיש עזרה לאדם שנזקק לה גם אם הוא לא יהודי. כשהוא עצר, המחבל ירה לכיוון הרכב עשרה כדורים שהרגו את דני ופצעו את החבר שישב לידו באורח קל.

בעקבות הרצח הנורא עלה גדי שמני, אלוף פיקוד מרכז לשעבר, לשידור בגלי צה"ל והתבטא נגד טיולים ברחבי יהודה ושומרון בטענה שהם אינם בטוחים כמו שאר חלקי הארץ. "למרות חופשות הקיץ, למרות האווירה הפסטורלית ולמרות השקט היחסי, צריכים להיות מאוד זהירים", אמר שמני בתכניתה של טלי ליפקין-שחק, "לטייל שם, באזורים האלה ביהודה ושומרון, זה לא כמו לטייל בגליל או בגולן או בנגב. צריך לתאם ולהיות הרבה יותר זהירים ואם אפשר אז גם לא לעשות את זה".

מדבריו של שמני יכול המאזין התמים לחשוב שבניגוד לשאר הארץ אזור יהודה ושומרון הוא מעין מערב פרוע בו פוגעים ביהודים על ימין ועל שמאל באין מפריע. לצערנו, המציאות שונה. פיגועים הם דבר שמתרחש בכל רחבי הארץ, לרבות תל אביב, נתניה ואילת. שעה קלה לאחר שעלה שמני לשידור דווח באותה תכנית על פיגוע בירושלים שבו נדקר שוטר מג"ב על ידי ערבי. לפי ההיגיון של גדי שמני האם אנו צריכים להפסיק לטייל גם בירושלים? האם אנו צריכים להפסיק לבקר בכותל המערבי? או שמא שונה דין השומרון מדין ירושלים ודין בקעת הירדן מדין גוש דן?

בקיץ שעבר היו מספר פיגועים בתל-אביב, סביר להניח שלא עלה על דעתו של אף אחד להפסיק לבקר בגוש דן לאחר מכן. אף איש צבא לשעבר לא חשב לעלות לשידור ולקרוא לתושבי ישראל להישאר בבתיהם ולא לנסוע לשם. משום מה, הגישה שאומרת שצריך להפסיק לטייל במקומות שבהם נעשה פיגוע אינה תקפה באזורים שמחוץ ליהודה ושומרון. לציבור שלנו צריכה להיות גישה אחרת – כמובן שיש להיזהר, לפקוח עיניים ולהישמע להוראות הצבא, אך אל לנו להיכנע אל מול האויב שמנסה להכניע אותנו.

בריחה אף פעם לא הייתה בלקסיקון של הציונות. ההיפך הוא הנכון. במשך מאה עשרים שנות ציונות, היכן שניסו לפגוע בנו לשם הלכה המחרשה ועוד תלם נחרץ באדמה, במקום בו נשפך דם הוקמו בתים, רצח וטרור נענו בהקמת ישובים.

אנו חייבים, להמשיך ולטייל בכל רחבי הארץ, מהירדן עד לים ומפסגת החרמון ועד להרי אילת - דרך עמק דותן, סבסטיה, שילה הקדומה, בית אל, כפר עציון, חברון, סוסיא ועוד הרבה אתרים. דווקא בימים שבהם יוצאים כל התלמידים לחופש הגדול, יש לומר להם בפה מלא – לא ניתן למפגעים ולמחבלים לעצור את חיינו. לא ניתן כתף לאותם אשר באים להשמידנו ולקחת מידנו את ארץ החמדה אשר הובטחה לנו על ידי הקב"ה. נאמר לממשלת ישראל ולכוחות הביטחון – הגבירו את הביטחון, פעלו בכל דרך לשמור על יהודים בארץ ישראל, ולמטיילים נאמר – שמרו על עירנות ואחריות, וצאו לטייל! תאמו היכן שצריך לתאם, אבל המשיכו בסיורים ללא מורא, טיילו וכסו את הארץ בטביעות רגליכם בכל אותם מקומות שבהם הלכו אבות אבותינו ושבעזרת ה' ילכו בהם גם בנינו ובנותינו בעוז ובגאווה לנצח נצחים.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד