תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גבולות הקואליציה

27/05/2015
הגדל

עיתון "הארץ" דיווח השבוע שראש הממשלה מביע נכונות לדון בגבולות חדשים למדינת ישראל, ומסכים להקפאת בנייה נוספת מחוץ למה שמכונה 'גושים' בתמורה לחידוש המשא ומתן. מודים, לא חשבנו שנגיע כל כך מהר בחזרה לאותה נקודה שממנה שום דבר לא יכול להתקדם. לא ארץ ישראל, לא שלום ולא ביטחון. אבל משבלון הניסוי הזה הופרח לאוויר – חובה על המחנה הלאומי להבהיר מיד כי הממשלה הנבחרת קיבלה מנדט לשמור על יהודה, שומרון והבקעה, וכל דיבור על ויתורים, מסירות והקפאות – אין לו יותר מקום בשיח המדיני של ישראל. השבוע בישעמדה – על בדיקת הגבולות הקואליציוניים של ממשלת נתניהו הרביעית.

בעולם הדוברות והייעוץ התקשורתי קוראים לזה "בלון ניסוי". משחררים לעיתונאי נאמן ציטוט חלקי, הצהרת כוונות מפי "גורם בכיר" או "מקורב" ומחכים. פשוט מחכים.

אם הבלון מרחף לו באוויר בשקט, ללא תגובה נסערת או הצהרת כוונות נגדית, התרגום המיידי של בלון הניסוי היא: אור ירוק. המהלך יכול לצאת לדרך, ולא צפויות בעיות.

רעש ציבורי, לעומת זאת, יגרור אחריו הכחשה מידית של מפריח הבלון. "להד"ם" אחד והכל שב על מקומו בשלום. הניסוי נכשל, התכניות ייגנזו. בלוני ניסוי כאלה מופרחים בישראל מדי יום ביומו, במגוון רחב של תחומים: קיצוצים במפעל, חתימת חוזה עם גורם בעייתי או רפורמה חדשה. וכן, גם בתחום המדיני.

 

אי אפשר לקבוע בוודאות שראש הממשלה עצמו או מי מלשכתו הפריח השבוע את הידיעה שפרסם הכתב ברק רביד בעיתון "הארץ", ולפיה הצהיר נתניהו בשיחה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, כי הוא נכון לדון בגבולות גושי ההתנחלויות, ומסכים להקפאת בנייה מחוץ לגושים אלה. ייתכן שנתניהו עומד מאחורי הדברים וייתכן שלא, אך אין זה משנה, משום שהבלון כבר הופרח, ועיני כולם נשואות אל התגובה הציבורית שתגיע ביחס לידיעה המטרידה.

 

הדיבור הלא מוסרי על גבולות בין אזורים ביו"ש, הוא למעשה דיבור על גבולות הקואליציה החדשה של נתניהו. הוא מניח אתגר לפתחם של כל חברי הקואליציה, ועליהם להיענות לאתגר הזה. נתניהו רוצה לדעת כמה רחוק יסכימו הפרטנרים שלו לממשלה ללכת. בעבר הוא הצליח לשכנע אותם ללכת על הקפאת בנייה, על שחרור מחבלים ועל מהלכים נוספים - ועכשיו כשהממשלה רק הוקמה זו ההזדמנות שלו לבדוק מה מרחב התמרון שלו מול הלחצים בארה"ב. אם נהיה אנחנו - המחנה הלאומי - חלשים בעניין ההתיישבותי, יהיה נתניהו עצמו חלש מול הלחץ. אם נהיה חזקים, נבהיר שמול מזרח תיכון שרק הולך ונעשה עוין יותר מיום ליום, אין למדינת ישראל שום אינטרס להחליש את עצמה, ועוד בהתנדבות - נתניהו יידע לומר את הדברים כהווייתם ויעמוד איתן מול כל לחץ.

 

נתניהו הוא ראש הממשלה שכיהן הכי הרבה זמן, וככל שהזמן עובר יש לו עניין הולך וגובר לעשות מהלך היסטורי שייחשב גם באירופה לחיובי. הסכנה הזו קיימת, ויש להתייחס אליה ברצינות. מה שלא יובהר כעת, במילים ומעשים ברורים, עלול להתגלגל מאוחר יותר לרכבת דוהרת שיהיה קשה עד בלתי אפשרי לעצור. כבר היינו בסרט הזה לפני עשור בדיוק.

 

על כל אחד מנציגי המחנה הלאומי בכנסת ומחוצה לה להבהיר כעת לראש הממשלה, לאנשיו וליועציו שהבקעה היא גבול הביטחון של מדינת ישראל, שגוש עציון וחברון חד הן, שאריאל ויצהר ממלאות כל אחת תפקיד חשוב אחר במפעל ההתיישבות ובהגנה על ישראל. שבנקודת הזמן הנוכחית, שבה הרשות הפלסטינית ממשיכה להסית לרצח יהודים, שבה חמאס בונה את עצמו מחדש בעזה ומנסה כל הזמן לשלוח זרועות גם ליהודה ושומרון, זו תהיה הפקרות שלא לבנות, להגדיל אחיזה ולהעצים את השליטה והריבונות בכל מרחבי הארץ.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד