תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שירת הבירבור

10/09/2014
הגדל

 

בסוף השבוע האחרון פרסם ארגון 'מולד' מסמך חדש "הקופה הסודית של הימין המתנחלי". בניסיון נואש אחרון, ותחת מסווה של "מכון מחקר אובייקטיבי" מנסים פעילי השמאל הקיצוני להטות את הזעם על הפקרות הדרום לעבר ההתנחלויות. עיון בנתוני האמת מגלה כי ארגון מולד ביצע, ולא בפעם הראשונה, אינספור מניפולציות בנתונים רק כדי להציג את תושבי יו"ש כשודדי הקופה הציבורית. השבוע בישעמדה – טור מיוחד של סמנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, עם נתוני האמת על השקעת המדינה ביהודה ושומרון.

מכון מחקר אובייקטיבי, ארגון 'מולד' מוכיח פעם נוספת, כי הוא נמצא עמוק בשולי הקצה השמאלי של המפה הפוליטית הישראלית. עד כדי כך בקצה עד שנראה כאילו איבד משווי משקלו. שוב ושוב הם ממחזרים נתונים על השקעה עודפת ביהודה ושומרון מול יישובי עוטף עזה, בדיוק כמו במסמכים קודמים. לאחר שמביטים בתמונה הרחבה יותר ומבחינים בנתונים, נראה שעל-ידי הצגה מניפולטיבית של מטרות החטיבה להתיישבות ותוך שימוש בנתונים חלקיים לקחו על עצמם פעילי הארגון לסכסך בין ההתיישבות ביהודה ושומרון לזו שבדרום. אין מדובר כאן בוויכוח ההיסטורי בין הימין לשמאל במדינת ישראל, ויכוח שראוי שיתקיים, אלא בניסיון של 'מולד' לייצר שנאה וללבות את תחושת הקיפוח גם כשזאת לא קיימת במציאות.

החטיבה להתיישבות הוקמה כדי לסייע להתיישבות מעבר לקו הירוק, קרי רמת הגולן, סיני, יהודה ושומרון. למרות זאת, בשנים האחרונות שני שלישים מתקציבה מופנים גם לנגב ולגליל.

ההתמקדות שלהם אך ורק בחטיבה להתיישבות, היא מגוחכת. יש עשרות ארגונים שתקציבם מופנה לפריפריות ברחבי הארץ. הם בחרו להציג רק אחד מתוכם, ואת זה שהוקם מלכתחילה עבור יש"ע, מבלי להראות את התמונה המלאה. אחת הדוגמאות היא בית אל. במסמך שלהם, "חשפו" אנשי מולד העברת 51 מיליון ש"ח לבית אל, "יותר מכל הנגב". מה הם לא סיפרו? מדובר בתקציב שיועד לפינוי והעתקה של שכונת האולפנה בבית אל, שהחטיבה להתיישבות התבקשה לבצע עבור ממשלת ישראל בעקבות בג"צ שהגישו ארגוני שמאל. כידוע, כולנו נאבקנו נגד מהלך מיותר זה ותושבי בית אל היו שמחים אם הפינוי וההרס לא היו מתבצעים.

כיוון שאת נתוני האמת מולד בחרו שלא להציג, עשינו עבורם את העבודה. בדיקה מקיפה של נתוני הרשויות המוניציפאליות בשנת 2012 מגלה תמונה שונה לחלוטין מזו המוצגת על ידי 'מולד'. חלוקת סך ההוצאות של הרשויות וחלוקתו במספר התושבים מעלה את הנתונים הבאים: ההוצאה על תושב במועצה אזורית שומרון היא 10,000 ש"ח בשנה, בבנימין 8,300 ש"ח בשנה, בחוף אשקלון 11,100 ש"ח, בשדות נגב 14,600 ש"ח, בהר חברון 18,100 ש"ח, בהר נגב 22,800 ש"ח, ובתל אביב 12,000 ש"ח.  בתב"ר (תקציב בלתי רגיל) משקיעה הממשלה בכל תושב במועצה האזורית בנימין 960 ש"ח, בשומרון 1,600 ש"ח, בהר חברון 3,000 ש"ח, באשכול 4,700 ש"ח, בחוף אשקלון ובשדות נגב  2,200 ש"ח. כך לא נראית אפליה.

באופן פרדוקסאלי דווקא מסמך זה מעיד על הלך הרוח של מחבריו שאינם באמת דואגים לתושבי הנגב. במסווה של ניטראליות, מולד מנסה לפגוע בהתיישבות, לא רק ביהודה ושומרון אלא גם בנגב והגליל.

ההתיישבות באזורי פריפריה מצריכה משאבים רבים. כך היה בעבר, וכך יהיה בעתיד. אנו בטוחים שההשקעה ביישובי הנגב והגליל היא משימה לאומית חשובה. לשם כך הוקם המשרד לפיתוח הנגב והגליל שתקציבו השנתי עומד על כ-136 מיליון ש"ח בשנה, סכום שמופנה כולו לאזורים אלו, מעבר לתקציב החטיבה להתיישבות. בנוסף, רק בשבוע שעבר החליטה ממשלת ישראל על הקצאת מיליארד שקלים ורבע ליישובי עוטף עזה. בשנים האחרונות מדינת ישראל השקיעה (בצדק רב) במיגון תושבי עוטף עזה מעל למיליארד ש"ח. כל ההשקעות האלו נכונות וראויות. כשלוקחים את הנתונים האלו בחשבון מגלים שאכן ההשקעה בתושבי הנגב והגליל היא גדולה פי כמה משאר תושבי המדינה, כולל יישובי יהודה ושומרון. אך לפעילי הארגון האובייקטיבי, לא אכפת. 'מולד' לא מתעניין כמה באמת משקיעים. העיקר הוא לעורר את תחושת הקיפוח של תושבי הנגב וליצור שנאה כנגד תושבי יש"ע. וכאן טמון עיקר הבעיה.

לא אתפלא אם חוסר ההבנה שלהם בהתיישבות כשרובם לא היו שותפים כלל לפיתוח וחיזוק ישובים בשום מקום ברחבי הארץ, תופנה בהמשך כנגד החלוצים בעוטף עזה. לא רחוק היום בו פעילי מולד יחלקו את מיליארד ורבע השקלים בין תושבי עוטף עזה ויגלו כמה מושקע בכל תושב, לעומת תושבי המרכז שלא קיבלו כלום. אז נראה את טבלאות השוואה שלהם בין חדרה לעוטף עזה. הרי תחום התמחותם הוא סכסוך בין אזורים שונים בארץ ישראל. 

המסמך של 'מולד' הוא תעודת עניות לשמאל הישראלי. כך נשמעת שירת הברבור שלו: כמה שיותר בירבורים, כמה שפחות אמת.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד