תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

היום שאחרי

30/07/2014
הגדל

מה רוצים  אזרחי ישראל? חיים שקטים ונורמליים עם חינוך, בריאות ורווחה. בחודש האחרון, קלקלה המלחמה כל אחד מאלה. עפ"י הערכות הכלכלנים, סבב הלחימה הנוכחי (הרביעי מאז גירוש גוש קטיף) הסב נזק של כמעט שמונה מיליארד שקלים לכלכלת ישראל. מי שהכריז לפני חמש שנים בנאום בר אילן על המוכנות להקים מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון, לא יכול שלא להסתכל על עזה ולהבין סוף סוף: יהודה ושומרון שומרים על כלכלת ישראל ומדינה פלסטינית היא אסון כלכלי. 

חודש אחרי תחילתו של מבצע "צוק איתן", עדיין מוקדם מדי לסיכומים, אך ההשלכות כבר מתחילות להתברר, ועמן גם הלקחים החשובים.

כמו כל מלחמה, קטנה וגדולה, ההשלכות החמורות הן בוודאי אלו שבנפש, אך לצדן השלכות-משנה שאין להקל בהן ראש. עפ"י התאחדות התעשיינים, הנזק המצטבר למפעלי התעשייה בכל אזורי הארץ מוערך בלמעלה ממיליארד שקלים, עד כה. עלויות הלחימה והפעלת כיפת ברזל נאמדות בכ-4 מיליארד ש"ח. תביעות ישירות של אזרחים בגין פגיעות של טילים ופצצות מרגמה, בתוספת הנזקים העקיפים, צפויים להגיע יחד לחצי מיליארד. עיקר הנזק הוא דווקא בענף התיירות – למעלה מ-2 מיליארד ₪, להערכת התאחדות המלונות. סה"כ בין 7 ל-8 מיליארד ש"ח של נזק לכלכלה הישראלית.

נזק בנפש, נזק ברכוש – וגם נזק מדיני: בסוף השבוע שעבר כמעט והושבתה פעילותו של נמל התעופה בן גוריון, לאחר שחברות התעופה בכל רחבי העולם הודיעו שאין בכוונתן לאפשר למטוסים שלהן לנחות בישראל הנתונה תחת איומי טילים. האשם: טיל. טיל אחד בודד שנחת ביהוד. בהלה מוחלטת אחזה את התקשורת, את משרד התחבורה, את רשות שדות התעופה ובוודאי את אזרחי ישראל שרצו לצאת מהארץ או לחזור אליה. חוזים בוטלו, עסקים נדחו, חובות הצטברו.

ומבעד לצבע האדום, זה שעוטף את מרחבי ארצנו וזה שניבט אלינו מהנתונים הנ"ל, עולה המסקנה המתבקשת: תשע שנות חמאס בעזה, עולות למדינת ישראל בהרבה אובדן, סכנות ומפח נפש. את המסקנה הזו, שנטישת גוש קטיף פגעה פגיעה אנושה בביטחון ישראל, רבים כבר הפנימו. השאלה היא מה הלאה.

לפני חמש שנים, ניצב ראש הממשלה נתניהו מעל דוכן הנואמים באוניברסיטת בר-אילן והצהיר על נכונותו "להגיע לפתרון של מדינה פלסטינית לצד המדינה היהודית", על שטחי יהודה ושומרון. האם גם אחרי מאורעות החודש האחרון, יכול מישהו לחשוב שנכון יהיה לאפשר למחבלי חמאס להפגין את יכולותיהם המרשימות מגבעות השומרון ובנימין? להרוג אזרחים ישראלים בכל מקום שרק ירצו, ממטולה, דרך נתב"ג וירושלים ועד אילת? לחפור מנהרות טרור מאזור ההר אל כפר סבא וכביש 6? להכניס את צה"ל לעימותים צבאיים בפאתי עיר הבירה?

את מבצע צוק איתן צריך לסיים לא רק בהכרעה של חמאס, אלא בחיסולו המוחלט של רעיון האימים שנקרא מדינה פלסטינית ממערב לירדן. שליטה ישראלית במרחבי יהודה ושומרון היא אינטרס ביטחוני, כלכלי וקיומי עבור המדינה. ראש הממשלה חייב להודיע כי עיקרי נאום בר אילן בטלים מאליהם, לאור השימוש המעוות שעושים הפלסטינים בנכונותה של ישראל לשלום.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד