תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חזקים ביחד

23/07/2014
הגדל

הלחימה בשטח וההסברה הבינלאומית - אלה שתי הזירות העיקריות שישראל משקיעה בהן מאמץ, ומתוך כך מירב תשומת הלב התקשורתית נתונה להן. אך שתיהן שואבות את כוחן ממערכה שלישית וחשובה לא פחות – המערכה על החוסן הלאומי. אזרחי ישראל, בכל מקום שהם, מגלים רוח איתנה וכוחות בלתי נדלים אל מול המתקפה על העורף - הם מסרבים לנטוש את הבתים המותקפים, דואגים למזון ומוצרי היגיינה ללוחמים שיוצאים מהשטח להתרעננות,  ובכך מחזקים הן את צה"ל והן את הנהגת המדינה בירושלים. השבוע בישעמדה – מרימים את המוראל הלאומי – הנשק הלא כל כך סודי של מדינת ישראל.

בשבועות האחרונים, מדינת ישראל נלחמת בשלוש מערכות שונות, המשולבות זו בזו.

המערכה הראשונה והקשה ביותר היא המערכה הצבאית, בין לוחמינו למחבלי חמאס. במערכה הזו צה"ל שלנו רושם הישגים נאים ביותר – מאות מחבלים חוסלו, מפקדות, אמצעי לחימה, משגרים, רקטות ומנהרות מושמדים בזה אחר זה. לצערנו יש אבדות גדולות בנפש ומשפחת השכול גדלה.

המערכה השנייה אינה מסכנת חיים, אבל היא חשובה ביותר להצלחת המבצע, וזו המערכה על דעת הקהל העולמית. ראש הממשלה נתניהו, שר הכלכלה בנט, השגריר באו"ם פרושאור וגורמים מדיניים נוספים מתראיינים השכם והערב ברשתות הזרות ומביעים את עמדת ישראל הנחרצת מול מסכי הטלוויזיה של מיליונים בעולם. גם צה"ל פועל יפה ברשתות החברתיות, וניתן לראות הבדל משמעותי בין הסיקור והיחס לפעולות צה"ל במבצע "צוק איתן" לבין "עמוד ענן" ו"עופרת יצוקה" שקדמו לו.

אבל המערכה שהיא אולי החשובה מכולן, שהיא הדלק של צה"ל ושל מערך ההסברה הלאומי, היא המערכה על החוסן הלאומי ועל הרוח. אנחנו, האזרחים שבעורף מהדרום ועד חדרה, מתל אביב עד ירושלים, חייבים להישאר חזקים, להכיר בעובדה שהאויב מנסה לשבור את רוחנו, ולא לתת לו להשיג את יעדו.

הציבור הישראלי מפגין בשבועות האחרונים רוח אדירה של התנדבות ועוצמה. עיני העולם נשואות אל ישראל והן רואות עם חזק ומאוחד, שמעניק רוח גבית ללוחמיו שבשטח, ומוכן לספוג מאות טילים ומציאות יומיומית קשה ביותר, מתוך הבנה שפגיעה עמוקה בטרור, כפי שנדרשת כאן, לוקחת זמן ודורשת סבלנות. גם פיקוד העורף, חשוב לומר, עושה עבודה טובה ומאפשר לאוכלוסייה הישראלית להבין יותר, להתעניין יותר ומתוך כך להיות מודעת ומוכנה יותר. מצב זה מייצר אורך-נשימה עבור הנהגת המדינה, ומתוך כך מאפשר מרווח פעולה טוב יותר לצה"ל להמשיך ולפעול.

תושבי הדרום המותקף נשארים בבתיהם ומסרבים לברוח, להיפך – רבים מהם נשארים בבית ומנצלים את הזמן הפנוי לארח חיילים שיוצאים מעזה להתרעננות, ולהכין אלפי מנות אוכל חמות וכשרות ללוחמים הנפלאים. מכל קצוות הארץ שולחים אזרחים חבילות של מוצרים לחיילים ולחיילות שבשטח. אנשים טובים, לא רק באמצע הדרך, אלא לכל אורכה.

שלא ברצון, דווקא אויבינו מחוללים ברוח העם שינוי חשוב ביותר. הערבים משיבים לציונות את משמעותה, ומחזירים אותה מן הארכיון אל השיח הציבורי. מזה שנים כלואה הציונות במרתפים חשוכים של "הימין הקיצוני", וכעת מוסר מעליה האבק. הערבים מאלצים את תושבי גוש דן והשרון, כמו אחיהם שבצפון ובדרום, להתייחס ברצינות לציונות הזאת, לשוב ולהרהר בה ובמהותה ולהפנים את מה שכבר שנים נטען אך לא נקלט: השנאה לישראל אינה פונקציונלית, ואינה תלויה באף מעשה שתעשה המדינה או בשטח פיזי כלשהו. מדובר בשנאה היסטורית ועמוקה, שהטרור שואב את כוחו ממנה, ולכן הדרך היחידה לטפל בו היא בחיסולו.

עם ישראל הוא העם העתיק בעולם, עם היסטוריה מפוארת בת 3,800 שנה. עברנו תקופות קשות מאלה, עם צבא חלש מזה, ובכל זאת אנחנו כאן, חזקים ביחד, בעזרת ה'. נשלח מכאן את ברכתנו לחיילים הגיבורים ולמפקדיהם, למשפחות ההרוגים והפצועים, ולאזרחי ישראל הנפלאים.

אז מה כולנו יכולים לעשות? תולים דגל ישראל, קושרים סרט כחול לבן לרכב, יוצאים לצמתים עם דגלי ישראל. חזקים ביחד, אוהבים את ישראל, סומכים על צה"ל. עם ישר
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד