תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מילים שיכולות להרוג

25/06/2014
סנ"צ ברוך מזרחי י"ד - מאתר משטרת ישראל (הגדל)

לפני ארבע שנים, ב-1.12.2010, שלח נשיא המועצה לשלום ולביטחון, האלוף במיל' נתן שרוני, מכתב לראש הממשלה נתניהו, בנושא החייל החטוף גלעד שליט. "אסור ששיקולי ביטחון שב"כיים שיש בהם 'הטלת מורא' מפני מעלליהם העתידיים של רבי מרצחים שישוחררו, יאפילו על השיקול הממלכתי", כתב שרוני. "כיו"ר המועצה לשלום ולביטחון, אני פונה אליך אדוני, בשם חברי מהנהלת המועצה ובשמי: קבל החלטה לשחרר את גלעד במחיר הנדרש. אנו חזקים מספיק כדי לעמוד בזה". השבוע בישעמדה – על התחזיות המופרכות של "הביטחוניסטים", ששבות ומתנפצות לכולנו בפרצוף.

ראש הממשלה נתניהו ומרבית שריו, כידוע, קיבלו את העמדה שייצג נשיא המועצה לשלום ולביטחון, האלוף במיל' שרוני, והסכימו לשחרורם של 1,027 מחבלים תמורת החייל שליט. השבוע פורסם שמחיר הדמים עבור העסקה, לא בושש מלהגיע: סנ"צ ברוך מזרחי הי"ד נרצח על ידי אחד ממשוחררי עסקת שליט, שבחר לחזור לדרך הטרור. לצערנו, אי אפשר לקבוע שמזרחי הוא הנפגע האחרון של ההחלטה האומללה ההיא.

אך זו לא ההמלצה היחידה של אנשי הביטחון בדימוס, המבקשים להשתמש בעבר המפואר שלהם בצבא, כדי להניע את מקבלי ההחלטות בישראל לעבר מסלול מדיני-ביטחוני הרסני.

המועצה לשלום ולביטחון הוקמה לפני חצי יובל, על ידי בכירים לשעבר במערכת הביטחון. מאז הקמתה, הספיקה לתת המלצות והערכות מהסוג שנתן שרוני, על שלל סוגיות ביטחוניות ומדיניות.

ב-1993 ביקשו אנשי המועצה להביע תמיכה בתהליך אוסלו, ובמודעה אותה פרסמו כתבו: "אנו מחזקים את ידי ראש הממשלה רבין ושר החוץ פרס, ותומכים במהלכי השלום של ממשלת ישראל", שנה אחר כך כתבו כי "מסירת עזה ויריחו לרשות הפלסטינית היא צעד חיובי קדימה".

הנסיגה מלבנון, אם תשאלו את חברי המועצה, היא אחת ההצלחות הגדולות שלהם. "הנסיגה תביא שקט לצפון", הבטיחו אנשי המועצה בכותרות העיתונות של שנות התשעים. אמנם היא הולידה מאז מלחמה ומאות חיילים ואזרחים הרוגים, אבל מבחינתם מדובר כנראה במכה קלה בכנף, שכן בשנת 2008, רגע לפני המהומות בדמשק, לא היססו אנשי המועצה לפרסם את הדברים הבאים: "המועצה לשלום וביטחון רואה בהסכם שלום עם סוריה ערך אסטרטגי ממדרגה ראשונה לביטחון מדינת ישראל. על המו"מ להיות רציף ורציני תוך נכונות לקבלת החלטות קשות". רק נדמיין מה היה קורה לו היו הסורים שולטים היום ברמת הגולן.

גם הגירוש מגוש קטיף זכה לתמיכה נלהבת מצד מאות חברי המועצה: "המועצה לשלום ולביטחון קוראת לממשלת ישראל לא להירתע מלחצים המופעלים עליה על ידי גורמים שונים ולהמשיך בנחרצות את תהליך ההתנתקות". את הגירוש, ביקשו ומבקשים אנשי המועצה להשלים גם ביהודה ושומרון. אחד הפרסומים האחרונים שלהם גורס כי "ההתנחלויות הן הגורם העיקרי המונע והמעכב כל ניסיון להסדר מדיני". לא ההסתה של הפלסטינים, לא התמיכה בטרור, לא הצעדים החד צדדיים באו"ם – ההתנחלויות.

באחד ממאמריה האחרונים, קובעת המועצה כי "צה"ל ערוך ומסוגל לשמור על ביטחון אזרחי ישראל גם ללא בקעת הירדן" וכי "אין בסיס לאיומי הימין כי הבקעה תהפוך לציר פילדלפי 2". אנשי המועצה מבקשים שישראל תנטוש את חומת ההגנה החשובה ביותר שלה לאורך הגבול המזרחי, כי להערכתה "איום המתקפה היבשתית אינו רלוונטי נוכח הסכמי השלום עם ירדן ומצרים".

תחקיר אתר "מידה" חשף לפני מספר חודשים כי אחת המממנות הגדולות של פעילות המועצה לשלום ולביטחון היא לא אחרת מאשר 'הקרן החדשה לישראל', קרן נוספת של יוסי ביילין, והמיליארדר דניאל אברהמס התומך הגדול של ברק, אולמרט ופרס.

גמלאי מערכת הביטחון, בעידודם של מממני ארגוני השמאל מהארץ ומחוצה לה,  אוהבים לומר למנהיגי המדינה מה טוב בשבילנו, תוך שהם מנופפים בחוסר חן בעברם הביטחוני. זה בסדר, אבל הבעיה היא שבכל פעם שהם עושים את זה – הם טועים. ואת המחיר כל אזרחי ישראל משלמים.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד