תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שעת רצון

21/05/2014
הגדל

"איזה טענות יש לנו לאלה שאינם מוכנים לקבל את המדיניות שלפיה יהודה ושומרון צריכות, על פי הצדק ועל פי הזכות, להיות חלק בלתי נפרד מהריבונות הישראלית? הם הרי קיבלו שיעורים שאנחנו מוכנים לוותר על שטחי יו"ש אז נכנס להם לראש שבעצם זו היא המדיניות הצודקת, משום שהישראלים עצמם מטיפים לה" (מנחם בגין, 1977). בגין היה ראש הממשלה שהחיל את הריבונות על רמת הגולן, חרף התנגדות מדינות העולם וארה"ב בראשן. בגין גם היה ראש הממשלה שנטש את סיני, לטובת שלום מפוקפק עם מצרים. איזה "בגין" יהיה בנימין נתניהו? בישעמדה השבוע – טור מיוחד לרגל יום שחרור ירושלים, הגולן ויו"ש.

הימים שאחרי מלחמת ששת הימים, בראייה לאחור, יש בהם מימד משמעותי של פספוס. עם ישראל חש בנימי נפשו את הנס הגלוי שבניצחון המעטים על הרבים, ולממשלת ישראל, אם רק הייתה מחליטה על כך, היה את הגב הציבורי הנדרש להחלת ריבונות על המרחבים המשוחררים בגולן, בסיני, ביהודה ושומרון ובירושלים.

ריבונות הייתה מאפשרת להביא לתנופת התיישבות נרחבת בכל חבלי ארצנו. יהדות הגולה באירופה ובארצות הברית יכול והייתה מתעוררת ומצטרפת לגל העלייה, והמרחב ייתכן והיה מתמלא במיליוני יהודים מכל קצוות תבל.

אבל הגאולה, כידוע, קמעא קמעא היא. מנהיגי המדינה של אותם הימים לא תיארו לעצמם כמה קשים ורבים יהיו הלחצים שיפעילו מדינות העולם על ישראל במטרה להביא לנסיגתה מיהודה ושומרון. אותם מנהיגים גילו הססנות ביחס לזכותנו על האדמה בה צעדו אבותינו, וכל מעשה ההתיישבות של אותם הימים, היה תוצאה של פעילותם נלהבת של החלוצים החדשים, מתיישבי יהודה ושומרון, שאחריהם נמשכה ממשלת ישראל. אותה הססנות מצד המנהיגים, גררה אחריה אדישות מצדם של יהודי העולם, וכך פוספסה לה ההזדמנות הגדולה של מדינת ישראל.

מאז, שעת הכושר הלכה ודעכה. למרבה הצער, צמחו בישראל דורות של צעירים אשר אינם מודעים לחיבור העמוק בינם לבין ארץ ישראל המקראית – בית אל, שכם, חברון ושילה. החולשה החינוכית, יחד עם החולשה המדינית, יצרו גם מציאות ביטחונית סבוכה, שמאלצת את צה"ל להתמודד (בהצלחה מרובה, ברוך השם) עם איומי טרור בלתי פוסקים.

כעת, עם מלאת 47 שנה לניצחון הגדול ולהזדמנות ההיא, זו העת להזדמנות חדשה. מספרם של תושבי יהודה ושומרון מתקרב לחצי מיליון, ישראל זקוקה למרחב נדל"ן חדש שיקל על מצוקת הדיור העצומה, ישנו צמא הולך וגובר של ישראלים להתחברות של ממש לשורשים ההיסטוריים של עמנו, ובמישור המדיני המערב הולך ומבין שרעיון המדינה הפלסטינית אין בינו לבין המציאות דבר, כאשר אבו מאזן וחמאס משלבים זרועות. דווקא בימים אלה, כאשר ענן של חששות כבדים לגזירת הקפאה שנייה מרחף מעל יהודה ושומרון, מוטלת על כל גורם בהנהגת המדינה החובה לעזור לכוון את הספינה ליעדה הנכון.

ההזדמנות הזו מונחת לפתחו של ראש ממשלת ישראל. לוי אשכול החיל את הריבונות על ירושלים, מנחם בגין החיל אותה על רמת הגולן, וכעת בנימין נתניהו וממשלתו יכולים להשלים את המהלך ולעשות צדק היסטורי שיעמיד את יהודה ושומרון בסטטוס הראוי לה: שטח ריבוני של מדינת ישראל.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד