תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

י"ש פתרון

26/03/2014
הגדל

דיון ציבורי נרחב התפתח השבוע סביב יוזמת שר האוצר, יאיר לפיד, לבטל את המע''מ על רכישת דירה לזוגות צעירים, שאושרה בקבינט הדיור. האם ההצעה ישימה? האם היא הוגנת ושוויונית? האם היא אכן תפתור את מצוקת הדיור? אלה שאלות רבות וחשובות שהועלו ע"י מיטב פרשני ישראל, אך השאלה העיקרית נותרה על הספסל – מדוע שמדינת ישראל לא תעשה את המתבקש והברור מאליו ופשוט תגדיל את היצע הדירות? כלומר, תבנה דירות חדשות. היכן לבנות? טוב, על השאלה הזו אתם ודאי יודעים להשיב לבד. השבוע בישעמדה – על הפתרון הגלוי ששר האוצר מעדיף להחביא, ואיך זה קשור לשחרור מחבלים?

הצעתו של השר לפיד לפטור ממע"מ רוכשי דירה ראשונה, אושרה השבוע בקבינט הדיור ועוררה דיון ציבורי נרחב בהשלכותיה. נכון, רוכשי דירה ראשונה מהווים רק שמונה אחוז מכלל העסקאות השנתיות בשוק הדירות בישראל; נכון, הזכאות הנדרשת מצמצמת את קהל היעד משמעותית; נכון, בתי השקעות ויועצים כלכליים בכירים טוענים כי ההחלטה תביא לעליית מחירי הדיור ולהגדלת הפערים בחברה; אבל כשלא רוצים לפתור את הבעיה מהשורש, כנראה שכל דבר הולך. 

מול עמדתו של לפיד, ניצבת עמדה אחרת. פשוטה יותר, מתבקשת יותר, ואפקטיבית הרבה יותר. עמדה זו מבקשת בסך הכל לעשות את הדבר הטבעי כאשר הביקוש כל כך גדול: להגדיל את ההיצע. ביהודה ושומרון שטחים רבים בבעלות המדינה, שיכולים להפוך בתוך חודשים ספורים לשכונות גדולות ומקסימות, שיכניסו זריקה גדולה של חמצן לבועת הדיור הגדולה. 

העובדות הן כאלה: בחמש השנים האחרונות מחירי הדירות בישראל נסקו בעשרות אחוזים. העיר שבה נרשמה העלייה הגבוהה ביותר, עפ"י אתר YNET, היא אריאל. כן, אריאל. הבדיקה, שמתבססת על נתוני משרד השיכון והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מצביעה על כך שבשנת 2008 עמד מחיר דירת ארבעה חדרים באריאל על 557,500 שקל בלבד, ואילו בסוף שנת 2013 המחיר זינק בלא פחות מ-95% וחצה את רף מיליון השקלים. הסיבה היא הביקוש הגבוה לדיור באריאל, אבל גם בכל האזור, מול ההיצע הנמוך. בהינף החלטה אחת בלבד, יכולה היום מדינת ישראל להפשיר באריאל שטח לבנייה שיכול להכיל אלפי יחידות דיור, כאן ועכשיו. 

מדוע ההחלטה הפשוטה הזו לא יוצאת לדרך? גם אם שר השיכון רוצה מאוד לבנות ביהודה ושומרון, והוא רוצה, הדבר אינו תלוי רק בו. את האישורים, כנהוג בצדו המזרחי של הקו הירוק, מקבלים משר הביטחון. ואת ההוראות מקבל השר מראש הממשלה. מין "חד גדיא" שכזה, רק שבמקום תרי זוזי מדובר בהרבה מאוד כסף ונזק חברתי וכלכלי שנוצר כתוצאה מהקפאת הבנייה המתמשכת ביהודה ושומרון. ארץ ישראל שלנו היא, וזכות לנו לבנות בה את בתי ילדינו. כמובן שאין לזלזל בשיקולי הלחץ הבינלאומי ויחסי החוץ של מדינת ישראל עם ידידותיה, אבל כשהמצב כל כך חמור, כשזוגות צעירים מתחתנים ואין להם היכן לגור – סדר העדיפויות המעוות זועק אל השמים.  

וזה עוד לא הכל. הפעימה הרביעית של שחרור המחבלים שאמורה לקדם לכאורה את המשא ומתן עם הערבים, מתקרבת בצעדי ענק. כמה חברי כנסת ביקשו השבוע לנצל את השיח אודות החנק בסוגיית הדיור, ואת ההתנגדות הגוברת להמשך שחרור המחבלים, כדי לפגוע במפעל ההתיישבות – "בואו נמיר את שחרור המחבלים בהקפאת ההתנחלויות", הציעו הח"כים. 

שחרור מחבלים הוא עיוות מוסרי ופגיעה בהרתעה תוך עידוד הטרור, ובוודאי שלאחר ששחררנו כל כך הרבה מחבלים ולאחר ההקפאה שהייתה לפני כשלוש שנים זוהי חוצפה לדרוש מראש הממשלה לשלם מחיר כלשהו רק על שיחות עם אבו-מאזן.  

אולם חשוב גם לומר - הקפאת בנייה ביהודה ושומרון תפחית את ההיצע ותגביר את הביקוש. כלומר, מי שפועל להקפאת הבנייה גורם באופן ישיר להעלאת מחירי הדיור. לאף אחד אין את הזכות לכלוא את תושבי יו"ש ואת אזרחי ישראל כולה במצוקת נדל"ן הולכת ומחריפה.  

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד