תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הנשיא הבא

12/02/2014
הגדל

המרוץ לנשיאות המדינה החל להתחמם, לקראת עזיבתו של שמעון פרס את התפקיד, באביב הקרוב. כניסתו של נשיא חדש היא הזדמנות פז שיש לנצל כדי להחזיר את המוסד הנשיאותי למקומו החשוב בהובלת הרעיון הציוני, ההתיישבותי, הישראלי. הראשון שכיהן בתפקיד, ד"ר חיים וייצמן, לצד היותו מדען בעל שם עולמי, פעל רבות למען מדינת ישראל בארץ ובעיקר מחוצה לה, ויצק את היסודות הממלכתיים לתפקיד. השבוע בישעמדה – איך אמורה להיראות כהונתו של הנשיא העשירי של מדינת ישראל.

בישראל, בניגוד לחלק מהמדינות האחרות בהן מתמנה נשיא, מעמדו של המכהן בתפקיד הינו א-פוליטי. לפיכך, הנשיא בישראל אינו אמור להתערב בהחלטות הממשלה או במדיניותה. עליו לייצג את המדינה בכבוד ברחבי העולם. את המדינה, ואת מדיניותה. ירושלים, למשל, אסור שתוצג מפי נשיא המדינה כנושא פוליטי השנוי במחלוקת. אחדות העם ולכידותו חייבות לעמוד לנגד עיניו בכל יום ויום.

נשיא ודאי אינו יכול לפצות על כישלונותיו הפוליטיים בעבר או על חלומותיו הלא ממומשים, מכיסאו הממלכתי. הוא אמנם אינו נבחר ישירות ע"י הציבור, אך הוא מייצג אותו, ולכן נדרש לפעול לטובת העם, למענו, ותוך שמירה על כבודו.

הנשיא היוצא, שמעון פרס, כשל כנשיא ברבים מהסעיפים הללו. התרגלנו אליו, אל דעותיו, אל התבטאויותיו, ושכחנו לפעמים עד כמה המצב אינו תקין. זיכרון לטווח קצר הוא מפלטם של רבים מהפוליטיקאים, ושמעון פרס הוא פוליטיקאי. נשיא, אבל פוליטיקאי.

זה הזמן לנשיא חדש. נשיא שיידע את מקומו ואת תפקידו. נשיא שידבר נגד פעולות אלימות ופגיעה ברכוש של ערבים אך גם ברכוש יהודי, וגם נגד יידוי אבנים מצד ערבים שכמעט גורם למותה של תינוקת קטנה. נשיא שלא יתערב בשיקולי הנהגת המדינה בנושא הגרעין האיראני, לא יתבטא בעולם נגד מדיניות הממשלה והאינטרס הישראלי, ולא יזמין בנאומיו עוד ועוד לחץ בינלאומי על ראש הממשלה, במטרה להוביל לוויתורים על שטחי מולדת. "חייבים להיפטר מהשטחים", "הדרישה להכרה במדינה יהודית - מיותרת", ''ההתנחלויות מסכנות את הרוב היהודי", "ברגע שיחל משא ומתן לא ייבנו התנחלויות חדשות", "זה הזמן להחלטות היסטוריות, ליישם את פתרון שתי המדינות" – אלו הן רק כמה מאמירותיו של הנשיא היוצא, אמירות שראוי היה להן להיעצר בשער הכניסה לבית הנשיא.

לישראל דרוש כעת נשיא לאומי וצנוע שיודע את גבולותיו.

ויש גם סמנטיקה. למילה נשיא שני פירושים: שליט וענן. נשיא יכול להיות אדם העומד בראש העם, אבל הוא יכול גם להיות כזה שמעיב בנוכחותו והתבטאויותיו ומטיל צל כבד. אל מול כהונה מעוננת שמסתיימת לה באביב הקרוב, מחובתם של חברי הכנסת מהמחנה הלאומי לעשות כל שביכולתם להגיש לעם ישראל מנהיג, שיחזיר אל מוסד הנשיאות את הכבוד הרא
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד