תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אשליית שווא

הגדל

"זו אינה הפעם הראשונה, שמכוח הסכמים שעליהם חתמה, משחררת ישראל מחבלים אשר זרעו מוות והרס במקומותינו. לאחר כל שחרור כזה פיעמה בלב רבים התקווה כי בזאת הפעם יבוא המפנה והמשוחררים לא יחזרו עוד לדרך הטרור, ואפשר שאף יהיו שגרירים להפצתו של רעיון החיים בשלום בצוותא, ונדמה כי אין צורך לומר עד כמה היתה זו תקוות שווא, ואולי נכון להגדירה כאשליית שווא" (שופט העליון בדימוס, אדמונד לוי, בדברי הסבר להחלטת בג"ץ משנת 2004 המתירה לממשלת ישראל לשחרר מחבלים). השבת בישעמדה – מקבץ עובדות לא נעימות במיוחד לקראת גל נוסף של שחרור מחבלים, אחרי שבוע של טרור.

ביום ראשון הקרוב, כך נראה, תשחרר ישראל עוד 29 מחבלים רוצחים, בלי כל סיבה הגיונית הנראית לעין. הנה קצת עובדות, על קצה המזלג: בארבעת החודשים שחלפו מתוך תשעת חודשי המשא ומתן שעליהם הסכימה ממשלת ישראל עם נציגי "הרשות הפלסטינית" בתיווך (ובדרישת) האמריקנים – חמישה ישראלים שילמו בחייהם, רבים נוספים נפצעו, והטרור חוזר וגולש אל כל רחבי המדינה, מזכיר לכולנו שיהודה ושומרון זו רק החתיכה הראשונה בפאזל. רק השבוע התפוצץ מטען באוטובוס בבת-ים, נדקר שוטר בכיכר אדם, נרצח עובד משרד הביטחון בגבול עם עזה ונזרקו עשרות בקבוקי תבערה ואבנים.

מה הייתה עושה כל ממשלה שקולה והגיונית בנקודת הזמן הזו? מודיעה על הפסקת המשא ומתן, ומזהירה את המחבלים, שולחיהם ומממניהם לבל יעזו להוסיף ולפגוע באזרחי ישראל. ומה עושה ממשלת ישראל? ממשיכה לנהל משא ומתן ברצינות מלאה ובנכונות למחוות וויתורים, כאילו לא קרה דבר. השרה לבני אף ניסתה לטשטש את הקשר שבין מנהיגי הערבים לפיגועים היוצאים תחת ידם. "אנחנו לא מנהלים משא ומתן עם אלה שמנסים לפגוע בנו. נמשיך לנהל משא ומתן עם אלה שרוצים להגיע להסדר ולא פועלים באלימות", אמרה לבני.

כל מה שצריכה הגב' לבני לעשות – פשוט לפתוח טלוויזיה ולכוון את האנטנה מזרחה - בתחנות הטלוויזיה הרשמיות ברמאללה ובשכם ממשיכים לשדר בכל יום ויום שירים המהללים את השאהידים ונושאים תפילה לשחרור חיפה, עכו, יפו ובאר שבע. בספרי הלימוד בבתי הספר במזרח ירושלים מופיעות "עובדות" היסטוריות אודות הציונות והיהודים, שלא היו מביישות משטרים אחרים, בזמן אחר. רק השבוע הודה בכיר באש"ף, פארוק קדומי, בקשר הישיר והמצמרר שבין שנאת הערבים לישראל לבין שואת יהודי אירופה. בראיון לתחנת טלוויזיה ערבית הודה קדומי כי בתקופת מלחמת העולם השנייה, היו ערביי ארץ ישראל תומכים נלהבים של היטלר וגרמניה הנאצית. "הסיבה העיקרית לכך", הסביר קדומי, "היא שנאתנו לציונים, ושנאתם של הציונים לגרמניה". שנאה זו לא עצרה אז, והיא ממשיכה גם כאן, מתחת לאפנו. ואנחנו? משחררים עוד ועוד רוצחים.

בסוף השבוע שעבר דיווח עיתון "הארץ" שהזרוע הצבאית של חמאס ביו"ש מנוהלת בשלט רחוק על ידי קבוצה ממשוחררי עסקת שליט, שריצו בעבר עונשי מאסר ממושכים על רצח ישראלים וגורשו לעזה. כמה ימים אח"כ הזכיר נדב שרגאי ב"ישראל היום" שגם שלושת מנהיגיו ההיסטוריים של חמאס חזרו לעסוק בטרור לאחר שריצו עונשי מאסר בכלא הישראלי, וכך גם אלפי מחבלים ששוחררו ע"י ישראל במסגרת עסקאות להחזרת חטופים. כל זה מבלי להזכיר את עמדתם הרשמית של גורמי ביטחון בכירים לפיה שחרור רוצחים מגביר את המוטיבציה של המחבלים בשטח לפעול. 

המשוואה ברורה – שחרור מחבלים תוך כדי משא ומתן מדיני = טרור. אם בעודנו מלקקים את פצעי הטרור של מחבלי עסקת שליט, משחררת ממשלת ישראל מחבלים נוספים לעסוק בטרור, לא יהיה הזוי להעריך שאת פרי עמלם של משוחררי השבוע הזה נחווה כבר בשנים הקרובות. מי משרי ממשלת ישראל יהיה אמיץ מספיק כדי לעצור את מעגל הדמים הכל כך מיותר הזה?

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד