תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הסערה רק מתחילה

הגדל

כמו בירושלים, גם ביהודה ושומרון הופתעו מממדי הסערה הגדולה. בעוד אנשי השלג נמסים למים והטמפרטורות עולות בחזרה אל הרגיל בעונה, נזקיהם של הפתיתים הקסומים הולכים ומתגלים, ועם כל יום שעובר מצטברות השאלות – איך משקמים את כל הבתים, התשתיות, הכרמים, השדות, העצים והחממות שנפגעו? מה עושים כדי למנוע מהסערה הבאה לגרום לניתוקם של עשרות אלפי בתים מזרם חשמל או אספקת מזון סדירה? ואיך מעמידים מערך סיוע אזרחי שיחסוך את השימוש היקר בצבא ובמשטרה למשימות אזרחיות? השבת בישעמדה – על השבוע הלבן, הלילות השחורים והמלאכים בירוק זית.

הקו הירוק הפך השבוע לבן – גוש עציון, הר חברון, שומרון ובנימין הפכו בימים האחרונים לאחד האזורים המתויירים ביותר בישראל – רבבות הגיעו לצפות בשלג ולשחק בו, להצטלם ולתעד את אחת ממערכות השלג הכבדות שידעה ישראל מאז קמה.

הסערה הגדולה הביאה עמה שמחה גדולה, אך לא מעטים הם צדדיה הפחות "לבנים". תושבי ההר, כמו תושבי ירושלים, רגילים לכמויות שלג אחרות לגמרי. השלג שהחל לרדת ביום חמישי בבוקר בפסגות הגבוהות באזור (800-900 מטר) לא בישר את שעתיד לבוא... חורף 2013 תפס את כולנו ממש לא מוכנים.

את השבת שעברה נאלצו כ-50 אלף איש בעשרות יישובים להעביר בקור מקפיא, ללא חשמל, ובחלק מהישובים אף ללא מים לשתייה. התושבים נאלצו להעלות פתרונות יצירתיים כדי להפיק מקורות חימום ובישול. במקום מים בצינור, הרתיחו התושבים שלג בסירים, ואספו שלג באמבטיה לטובת הדחת השירותים. צירי התנועה אל היישובים ובתוכם נחסמו בשכבות גבוהות של שלג. טרקטורים מקומיים גויסו בניסיון לפתוח צירים ראשיים, אולם בכל מקום שבו עבר טרקטור, מיד שב השלג ונערם. גם התקשורת אל העולם שמחוץ לקווי השלג נפגמה. ניתוקים בקווים הסלולריים לפרקים או לצמיתות הקשו מאוד על קבלת סיוע ומתן התראות לגורמים חיצוניים ומקומיים.

צוותי החילוץ המקומיים עבדו מסביב לשעון, בסיוע מתנדבים נפלאים שלקחו חלק בחלוקת המזון, בחילוץ ואפילו במתן חיבוק חם למי שהיה זקוק לו בשעה הקשה. בחלק מהמקומות קלטו מרכזי סיוע תושבים שביתם לא עמד בפני הסערה, ובמקומות אחרים פונו משפחות מן היישוב, כאשר רף הסכנה שבהישארות בבית עלה על הסכנה שביציאה מהיישוב.

אל מול הקשיים הנוראים הללו, ניצבו החיילים, השוטרים והכוחות המיוחדים של ישראל כקרן אור בוהקת, לימינם של התושבים. מסוקים הנחיתו גנרטורים באיתמר ובגוש שילה ופינו יולדת מיצהר לבית החולים, רכבי השטח הצבאיים עשו לילות כימים במטרה לספק ציוד ומזון לכל פינה, והכל תחת ניצוחו של אלוף הפיקוד, הראוי למילה טובה על ההתגייסות המוחלטת.

הסערה אמנם חלפה, אך נזקיה עוד כאן כדי להישאר – עם כל יום שעובר מתבררים ממדי ההרס. נזקים עצומים נגרמו לחקלאות, בישוב איתמר קרסו חממות, לולים ודיר עיזים, אלפי תרנגולות מתו ויבול של חודשים ירד לטמיון. בשילה קרסו כל החממות, במשק אחיה נגרמו נזקים כבדים לעצי הזית בדיוק לפני סיום עונת המסיק וכרמים כרעו תחת השלג הרב שנערם. כשהשלג יילך לו, יישארו האנשים, היבולים והרכוש – ומחובתנו כחברה מלוכדת לסייע לשיקומם, ולהבטיח עד כמה שניתן שבסערה הבאה נוכל לברך על הטובה, ורק עליה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד