תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אזכיר לכם את סבסטיה / יוסף לפיד / 31.7.1974

הגדל

מזמן לא נערכה אצלנו מסיבה כזו של צביעות, מזמן לא חגגה ההתחסדות את ניצחונה השמנוני, כמו הפעם, בפרשת ההתנחלות. חברי כנסת, שהפרו איסור הגישה לברעם ואיקרית; סופרים ועיתונאים שצעדו בגאון בראש הפגנות בלתי חוקיות; אנשי רוח התובעים את שחרורו של ה"פנתר" צ'ארלי ביטון שנמצא אשם בתקיפת שוטר – נהפכו לפתע לשומרי חוק וסדר, כאשר המדובר היה בהתנחלות בסבסטיה.

 

בכל ימות השנה מנצלים עמיתיי למקצוע את טוריהם בין הקווים האדומים על מנת להסביר לנוער, שחוקיה של מדינה זו אינם חוקים משום שהם מבוססים על משטר כיבוש; שהפרת הסדר הציבורי הוא מצווה כאשר המדובר במעוטי יכולת, בעדות המזרח, בארגוני השמאל; שהמשטרה מופעלת תמיד רק נגד החלשים, העניים והטובים. השבוע – שאני. השבוע הם תבעו התערבות מידית של השלטונות, הם דרשו שימוש בכוח נגד הפולשים הנתעבים, הם עמדו על מיצוי כל חומרת הדין נגד הגנגסטרים של סבסטיה...

 

איפה הייתם, גדיים צחורים, טלאים טהורים – עד השבוע שעבר? איפה הייתם כל השנים שבהן הפרת החוק נחשבה לפריבילגיה של השמאל, מעשה שבקדושה, קורבן למען עולם המחר?

 

מדוע לא גיניתם את שביתת הימאים האלימה; את ואדי סאליב; את קובה ריפתין שהצהיר, כי נגד הצבא האדום לא נילחם; את הפנתרים שזרקו פצצת מולוטוב לחצר משטרת ירושלים; את ההפגנות שנערכו בלי רישיון ונסתיימו בהתנגשות עם המשטרה – איפה הייתם מאז ועד עתה, נטורי החוק והסדר?!

 

למען צעירים שהועמדו לדין כחוק, משום שסירבו להתגייס לצה"ל, ערכתם הפגנות גייסתם את דעת הקהל "המתקדמת" בעולם, השמצתם את מדינת ישראל קבל עם ועדה!

 

האמנם יש חוקים שאותם מותר להפר, שאותם מצווה להפר – ויש חוקים שהמפרים אותם הנם "פולשים" ו"גנגסטרים", שיש להפעיל נגדם את הצבא, את המשטרה, ובכוח, ובלי דיחוי?!

 

אילו לפחות כתבתם נגד מתנחלי סבסטיה באותה מידה של הבנה וצער, בה כתבתם על חוואתמה אחרי רצח מעלות. אילו נמצא ביניכם מישהו שייתן קצת קרדיט לאותם המתנחלים – שהם לא לגמרי פאשיסטים ולא לגמרי חלאת המין האנושי, אלא, אולי, קצת אפילו אידיאליסטים, לפי תפיסתם הם. כפי שידידכם חוואתמה הוא "אידיאליסט" לפי הבנתו הוא. למה רק את חוואתמה אתם מבינים?

 

המבחן של האמונה בחוק מתחיל שעה שהחוק אינו נוח לך. אני מזמין אתכם להתנגד להפגנה הבלתי חוקית הבאה של כל קבוצה מקבוצות השמאל החדש. אני מצפה למחאה נמרצת, כמו זו שהשמעתם נגד מתנחלי סבסטיה. אז אאמין לכם, רק אז אאמין לכם, שאתם חרדים לשלטון החוק ולקיום הסדר, ואינכם מנסים, חלילה, לנצל את החוק כאשר הוא נוח לכם.

 

בפעם הבאה, כאשר חבריכם לדעה יפרו את חוקי המדינה, אזכיר לכם את סבסטיה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד