תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כנס ישע 2013

הגדל

כנס יש"ע להסברה ותקשורת נערך השבוע (ב') במלון לאונרדו בירושלים, זו השנה השלישית ברציפות. בכנס השתתפו כ-300 איש בהם ראשי רשויות, אנשי תקשורת, דוברים, ראשי ארגונים ואנשי הסברה בהתיישבות. בהרצאות ובפאנלים השונים השתתפו השנה שר הכלכלה נפתלי בנט, סגן שר החוץ זאב אלקין, העיתונאים הבכירים ירון דקל, אילנה דיין, וג'קי חוגי, כתבי ההתיישבות רועי שרון מערוץ 10, יהושע בריינר מוואלה, עמיחי אתאלי ממעריב ועקיבא נוביק מידיעות אחרונות וכן שלמה בלס מחברת "רוגטקה". נאומיהם המדיניים של השר בנט וסגן השר אלקין בפתח הכנס הצליחו לעורר גל נרחב של תגובות בישראל וגם ברשות הפלסטינית. השבוע בישעמדה  סיכום האירוע במלים .

את כנס יש"ע להסברה ותקשורת 2013 פתח השנה מי שכיהן בעבר כמנכ"ל מועצת יש"ע, שר הכלכלה נפתלי בנט. השר בחר להבהיר מעל בימת הכנס כי רעיון הקמתה של מדינה פלסטינית בשטחה של ישראל, אינו על הפרק. "הרצון לכפות הסכם לא ריאלי כמו שתי מדינות הוא הבעיה והרעיון שתקום מדינה פלסטינית בתוך ישראל הגיע למבוי סתום. מעולם בתולדות ישראל לא עסקו כל כך הרבה אנשים והשקיעו כל כך הרבה אנרגיה במשהו חסר תכלית. מעל עשרה אחוזים מתושבי ישראל חיים מעבר למה שהיה נקרא הקו הירוק. כל מי שמסתובב היום ביהודה ושומרון יודע שמה שמדברים באנאפוליס ובאוסלו פשוט מנותק מהמציאות".

סגן שר החוץ, זאב אלקין, אמר בדברי הברכה שלו למשתתפי הכנס כי "אסור לחזור על עצמנו ולהגיד 'שום דבר רע לא יקרה'. אם נשלה את עצמנו ונגיד שזו מציאות שאי אפשר לשנות אותה אנחנו עלולים להתעורר ביום מן הימים מהחלום לשברי המציאות כפי שהיה בהתנתקות" . סגן השר אמר עוד כי הוא פועל לכך שמדיניות משרד החוץ אל מול העולם תשתנה. לדבריו, צריך שמשרד החוץ יוביל את המדיניות וישנה אותה בעולם ולא ישנה את האינטרסים הלאומיים של ישראל. "על מדינת ישראל להשקיע היום בהסברה מכיוון שהמצב בעולם היום הוא אנטי ישראלי, עלינו לחשוב אולי על הקמת גוף הסברתי אליו יחברו יהודי התפוצות יחד עם אוהבינו בעולם, שיחד יפעלו למען האינטרסים של מדינת ישראל בעולם, כפי שתמיד עשתה התנועה הציונית".

אבי רואה, יו"ר מועצת יש"ע, אמר בדבריו לקהל כי "הדור שלנו זכה למה שהרבה דורות לא זכו. יש היום דור צעיר בהתיישבות שתופס את ההנהגה ומוביל, וכדי להמשיך נדרש חזון ברור ומשימות לדור הצעיר. צריך להציב אלטרנטיבה מדינית לרעיונות של השמאל יחד עם תכנית התיישבות רחבה ביהודה ושומרון, וגם חיזוק ההתיישבות בנגב בגליל ואפילו בדרום תל אביב".

הפרשן לענייני ערבים של תחנת גלי צה"ל, ג'קי חוגי, העביר הרצאה מרתקת על התובנות מאחורי הקלעים אודות עידן ההתעוררות הערבית - מה קורה בסוריה, מצרים וירדן, המאבקים בשליטה על המרחב הערבי וכיצד הדבר משפיע על האדם הערבי בישראל.

לראשונה בכנס, נערך ראיון עומק חי אל מול הקהל עם העיתונאית הבכירה אילנה דיין ("עובדה", ערוץ 2) מול בן דודה, דני דיין, לשעבר יו"ר מועצת יש"ע והיום ראש מערך יחסי החוץ של מועצת יש"ע. הריאיון נגע בצדדים המשפחתיים ובעבר המשותף של השניים, יחד עם התובנות המדיניות והאישיות של דני ביחס להתיישבות ולמדינת ישראל.

בפאנל יזמות בהסברה בהנחיית יגאל דילמוני סמנכ"ל מועצת יש"ע הציגו שלושה ארגונים את פעילותם – 'תצפית', 'משקפת' ו'ישראל שלי'. נציגי השלושה הסבירו כיצד הוקמו הארגונים ובאיזה תחום הם עוסקים, ונתנו טיפים וכלים למשתתפים כיצד גם הם יכולים להשפיע בתחום ההסברה למען ההתיישבות ומדינת ישראל. בסוף הדיון חולקו תעודות הוקרה על עשייה יוזמה ויצירתיות לבני כהן ממשקפת, שרה העצני-כהן מישראל שלי ואמוץ אייל מסוכנות הידיעות תצפית.

פאנל נוסף בכנס עסק בעבודת כתבי ההתיישבות, והשתתפו בו הכתבים רועי שרון מערוץ 10, יהושע בריינר מוואלה, עמיחי אתאלי ממעריב ועקיבא נוביק מידיעות אחרונות. הדיון, בהנחייתו של יהושע מור יוסף לשעבר דובר מועצת יש"ע, היה סוער ומרתק. בין היתר שוחחו הכתבים על עבודת הדובר מול הכתב, היחס של התקשורת להתיישבות וכיצד ניתן לשפר את העבודה מול המערכות בהכנת החומר ובטיפול בו. הכתבים התמודדו עם שאלות נוקבות גם מצד הקהל, ובעיקר אודות המגמתיות של מערכות התקשורת בכל הנוגע לסיקור המתנחלים.  

ירון דקל, מפקד גלי צה"ל, הרצה על אתגרי הדוברות בזמננו מול התקשורת הנשכנית, וחשף כי סיים לגבש חזון לגלי צה"ל שאחד הערכים שיופיעו בו הוא אהבת הארץ. בנוסף סיפר דקל על הרוח שהביא עמו לתחנה, שבה הוא עצמו הוכשר להיות חייל-עיתונאי. "גל"צ צריכה לייצג באופן ברור ובהיר יותר את מדינת ישראל לגווניה השונים, זו תפישתי וזו הרוח שהבאתי איתי. גלי צה"ל סובלת מבעיה של תדמית תל אביבית אך זהו כלי תקשורת פלורליסטי ונטול אג'נדות פוליטיות", הדגיש.

בסוף הכנס העביר שלמה בלס מחברת רוגטקה הרצאה מלווה בסרטונים על עולם הניו-מדיה. שלמה שיתף באסטרטגיית הכנת סרטוני רשת וכיצד ניתן לדייק את העבודה ולהפוך אותם לסרטונים שרצים ברשת.

יגאל דילמוני, סמנכ"ל מועצת יש"ע ומארגן הכנס סיכם ואמר: "הופתענו ממספר המשתתפים הרב, שהגיעו מכל יהודה ושומרון וגם מהצפון והדרום. אנחנו שוקלים להרחיב את הכנס בשנה הבאה לאירוע גדול יותר. יש רצון גדול בהתיישבות להבין יותר את העבודה התקשורתית וכיצד ניתן לעשות הסברה טובה יותר, ואין ספק שכל מי שהשתתף בכנס ימשיך ויעשה את עבודתו בצורה טובה יותר".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד