תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

האינטרס הישראלי

ראש הממשלה חייב לבחור באינטרס הישראלי. אל מול הלחצים הברורים מכיוונה של וושינגטון, חייב נתניהו לעמוד על הצורך הישראלי בפיתוח היישובים ברחבי יהודה ושומרון, הן מהצד המדיני ולא פחות מכך – מהצד הכלכלי. ישראל זקוקה לפתרונות דיור קרובים, איכותיים וזולים – ומכרזי הבנייה הממתינים לאישורו של נתניהו יכולים לעשות זאת. התחייבויותיו של נתניהו לקהל הבוחרים הישראלי, ערב הבחירות, וכמובן דפוס ההצבעה הברור למען המחנה הלאומי, מחייבים את ממשלת ישראל על כל שריה, לפעול לכיוון תנופת בניה ביהודה ושומרון, ולא חס וחלילה להקפאת מכרזים.

ביום שלישי האחרון דיווח עיתון "הארץ" כי ראש הממשלה נתניהו הבטיח לשר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, "לרסן" את הבניה ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים למשך שבועות ארוכים. זאת כדי לאפשר לקרי להחזיר את הפלסטינים לשולחן המשא ומתן. ואכן, בגלי צה"ל דווח כמה שעות לאחר פרסום הידיעה שנתניהו "הורה לשר השיכון אורי אריאל להקפיא את ההליכים הנוגעים לפרסום מכרזים ממשלתיים חדשים לבניית אלפי יחידות דיור ביו"ש ובמזרח ירושלים".

אי אפשר להקל ראש בלחצים שמופעלים על נתניהו מצד ארה"ב. ביקורו של הנשיא אובמה באזור, לפני מספר שבועות, הזמין בוודאי מכבש גדול אף יותר של לחצים, והעובדה שהנשיא האמריקני זקוק להישגים מדיניים כדי להצדיק את הבחירה המחודשת בו גם היא אינה טובה לישראל. אך כל היענות לדרישה כזו להקפיא את הבנייה בפועל ואפילו את פרסומם של מכרזים לבנייה חדשה, יש בה כדי לפגוע בחוסנה המדיני של ישראל. זהו מסר של חולשה שרק מזמין לחצים נוספים על הממשלה, דווקא בתקופה קשה בה נרשמים שוב ושוב ניסיונות מצד ארגוני הטרור להחליש את ישראל באמצעות טרור כואב ומתמשך ולפגוע בחוסנה הביטחוני.

אך מעבר למישור המדיני והביטחוני, מונח על השולחן נושא אחר לגמרי ולא פחות חשוב: ישראל נמצאת במצוקת בניה חריפה. הישראלים בכל המעמדות, ובעיקר במעמד הנמוך, זקוקים לאלפי יחידות דיור באופן מידי. אין די מקומות עבודה בפריפריה, ולכן כל מי שמבקש לעבוד באזור המרכז ולהתגורר במרחק נסיעה סביר, פשוט אינו מסוגל לעשות זאת. אישור המכרזים החדשים, לבנייה ביהודה ושומרון, הוא כמו זריקה רעננה של חמצן לתוך ורידיה של המדינה.

ראש הממשלה יודע זאת. בביקורו (הנדיר, לצערנו) ביישוב רחלים לפני הבחירות, שב ודיבר נתניהו מספר פעמים, אל מול המצלמות, על כי ממשלתו עושה ותעשה רבות למען פיתוח ההתיישבות. גם במישור המדיני הבין נתניהו כי אין מקום לפגיעה נוספת במפעל ההתיישבות. לבוחריו הבטיח בראיון לעיתון "ישראל היום", כי "ההקפאה מיצתה את עצמה". "זה לא מה שמעניין את הפלשתינים", הבהיר. "הייתה הקפאה, הם לא ניצלו את הזמן אלא המתינו שתסתיים – וביקשו עוד אחת".

האם כעת, בשל הלחצים האמריקנים, יזנח ראש הממשלה את האינטרס הישראלי וישוב ויפגע בפיתוח הטבעי של יישובי יהודה ושומרון?

עצירת מכרזי הבניה ביהודה ושומרון אינה עולה בקנה אחד עם הצהרותיו של ראש הממשלה. התחייבויות יש לקיים, והאחריות לוודא כי נתניהו אכן יקיים אותן מוטלת גם לפתחם של שרי הממשלה. משרד השיכון כבר הכין מכרזים לפרסום וכעת על נציגי ההתיישבות ואוהביה בכנסת ובממשלה לפעול להוצאתם של המכרזים אל אוויר העולם.

הבחירות האחרונות הדגישו היטב כי עם ישראל מעוניין בממשלה חזקה יותר ולאומית יותר. ממשלת בנייה, חיזוק, פיתוח ושגשוג ולא ממשלת התקפלות, הקפאה, חולשה וזגזוג. הבחירות האחרונות גם הבליטו את העובדה שישראל מעוניינת פחות בהמשך משא ומתן עקר עם הערבים, ומעוניינת הרבה יותר בקידום כלכלי, עשייה חברתית ופתרונות מהירים למצוקת הדיור.

אישור המכרזים ופיתוח ההתיישבות זהו צו השעה, זהו רצון הבוחר.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד