תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הסתה מדממת

הגדל

הפיגוע בצומת תפוח בו נרצח השבוע אביתר בורובסקי הי"ד על ידי מחבל, אסיר משוחרר, הוא תוצאה ישירה של ההסתה הבלתי-פוסקת ברשות הפלסטינית. גם היחס הסלחני מצד מדינת ישראל לפיגועי זריקות האבנים תרם לא מעט, יחד עם המוכנות ל'מחוות' ושחרור מחבלים. בדף פייסבוק רשמי של תנועת הפתח פורסמו, עוד בטרם כיסתה האדמה את אביתר הי"ד, תמונותיהם של הנרצח ורוצחו הארור ותחתיהם כיתוב ובו מילות שבח למחבל וברכת סלאם עליכום. השבת בישעמדה – על מנגנון ההסתה המשומן של הרשות הפלסטינית, שממחיש עד כמה עמוקה ונרחבת התמיכה הציבורית ברחוב הערבי במעשי רצח כלפי יהודים.

 

אולם הכנסים המפואר היה מלא עד אפס מקום. מאות הצופים בקהל השתאו נוכח השם בו נקב מנחה הטקס ונעמדו על רגליהם לאות כבוד. קול תשואות רמות ומחיאות כפיים סוערות השתלבו במוסיקה החגיגית שהתנגנה והוסיפו למעמד המכובד התרגשות יתרה. אל הבמה נכנסה אישה בשנות ה-70 לחייה ישובה על כיסא גלגלים. שרת התרבות המתינה תחת הזרקור ובידיה תעודת הוקרה אותה העניקה לאם הגאה בעבור פועלו המבורך של בנה.

 

פועלו של בנה, על פי תיאור האם: "הוא לא היה איתי ארבעה ימים. הוא חי במערה. אחרי שהוא ביצע את הפעולה הוא חזר אליי הביתה. הוא הביא את נשקו ובא אליי. הוא אמר לי: "אמא, יריתי בשניים". "מי השניים הללו", שאלתי, "ערבים?". "לא, אמא", הוא ענה, "יהודים". השבח לאללה ריבון העולמים, המורל שלו גבוה... 29 שנים הוא מחנך דורות של אסירים, אנשים הולכים ונכנסים אצלו. השבח לאללה, המוניטין שלו בשמיים, אני גאה בבן שלי. אני זקופה כמו עץ ששותלים באדמה והוא צומח לשמיים. השבח לאללה, אני גאה. הלוואי והיו לי עוד 10 בנים כמוהו. אני לא מתחרטת".

 

האירוע המדובר התקיים לפני חודש בלבד ושודר בטלוויזיה הפלסטינית. האישה שזכתה בכבוד ובתעודה מאת שרת התרבות הפלסטינית היא אמו של הרוצח המתועב עיסא עבד-רבו שיושב בכלא הישראלי 29 שנה בעוון רצח כפול. ב-22/10/1984 כפת באיומי נשק את שני הסטודנטים הישראלים רויטל סרי ורון לוי, כיסה את ראשיהם ורצח אותם בירי.

 

מגמת האדרת הרוצחים אינה תופעה צדדית ברשות הפלסטינית. רחובות ראשיים וכיכרות מרכזיים נקראים על שמות מחבלים שמתו תוך כדי רצח יהודים. אירועי הוקרה למשפחות הרוצחים מתקיימים כדבר שבשגרה. אך כבוד והנאות רוחניות אינם הדבר היחיד לו זוכים הרוצחים הפלסטינים. ביצוע פיגוע נגד ישראלים מהווה גם ערובה להשגת מעמד כלכלי גבוה. בבדיקה שערך מכון "מבט לתקשורת הפלסטינית" עולה כי בעוד ששכר המינימום ברשות הפלסטינית עומד על 1,450 ש"ח, והשכר המשולם לעובדי ציבור הינו 2,882 ש"ח, רוצח המרצה עונש 29 שנה כדוגמת עבד-רבו זכאי למשכורת חודשית של 10,000 שקלים המשולמת על ידי הרשות.

 

מעבר לדאגה למחבלי העבר, מוסדות הרשות אינם חוסכים במאמצים ל"עיצוב" פני דור העתיד. תכניות טלוויזיה ותוכניות לימודים מחנכות את הנוער לראות במחבלים מודל להערכה וחיקוי. השירים ששרים הילדים בבית הספר ובפריים טיים הטלוויזיוני מייחלים לסוף הציונות ולחורבן מדינת ישראל. "אנו קוראים למלחמה אשר תכתוש את העושק ותוציא את נפש הציוני"- דקלם ילד בן 10 בתוכנית ששודרה בחודש מרץ האחרון בטלוויזיה הפלסטינית.

 

נער ערבי צעיר אשר נחשף לשטיפת המוח שאינה משתמעת לשני פנים באופן יומיומי לא יטעה להבין את המסר הגלוי המועבר לו ולחבריו בכל דרך אפשרית. נער זה יצטרף בנקל לרוצחים מובילי טרור זריקות האבנים ההולך ומתגבר לנוכח חוסר התגובה הראויה מצד כוחות הביטחון. ערביי יו"ש מקבלים כעת מסר כפול. מחד רוח גבית לטרור ממוסדות הרשות הפלסטינית, ומאידך חוסר בהרתעה מהצד הישראלי אשר סביר להניח כי היה מביא אותם לוותר על הרעיון.

 

על ממשלת ישראל לפעול בשני המישורים: לדרוש מהרשות הפלסטינית לחדול לאלתר ממפעל העידוד לטרור ולצרף גם את מדינות המערב לדרישה חד משמעית זו, ובמקביל לגלות אפס סבלנות וסלחנות כלפי מבצעי הפיגועים, מכל הסוגים.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד