תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עצמאות מדינית

הגדל

עפ"י אברהם אבן שושן, עצמאות פירושה "אי תלות באחרים". ביום העצמאות ה-65, מדינת ישראל היא לא רק מקלט שעה ליהודים, אלא מערכת שלטונית בלתי-תלויה, הדואגת לגורל עצמה בכוחות עצמה. גם השנה תידרש ישראל לקבל החלטות גורליות באשר לעתידה המדיני, הביטחוני והכלכלי. בבואם להכריע בסוגיות אלה, על קברניטי המדינה להתייצב זקופי קומה ולהגן על האינטרסים החיוניים של ישראל, מול רוחות הלחצים הנושבות מכיוון ארה"ב ואירופה. עלינו לשוב ולשנן לעצמנו – עצמאות במחשבה, בחופש עשייה, בריבונות ישראלית על ארץ ישראל, ובמדיניות.

מדי שנה אנחנו מציינים את יום העצמאות בתפילה בהלל ובהודאה לה' יתברך, על הנס הגדול בהקמתה של מדינת ישראל. מדי שנה אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו שכל המציאות בה אנו חיים אינה מובנת מאליה. רק לפני ימים אחדים ציינו את יום השואה, את רצח ששת המיליונים בתאי הגזים ובמשרפות, שלא זכו להגנה של צה"ל, לא ראו בהקמתה של מדינה עברית בארץ ישראל, ולא נטלו חלק בקיבוץ גלויות על אדמת ארץ התנ"ך. מה שהיום לכאורה מובן מאליו, לא היה מובן כלל וכלל רק לפני כמה עשרות שנים. אימפריות גדולות נפלו ונמחקו ולא נשאר להן כל זכר, עמים עתיקים נכחדו, ואילו נצח ישראל לא ישקר. גם למול גזרות ופרעות, וגם למול שואה נוראה, עם ישראל חזר לחבלי ארץ שבהם פעלו אבותיו וגיבוריו ובהם עוצבה דמותו ותרבותו, חזר לשפתו, וכונן ריבונות ישראלית חזקה, עם דגל הנושא את פסי הטלית ומגן הדוד עליו, ועם סמל רשמי שבמרכזו מנורת בית המקדש בעיר הקודש ירושלים תובב"א.

אך נראה שגם אם נדמה לנו שאנו יכולים לשבת בטח על אדמתנו, יש כאלה החפצים בהשמדתנו ופועלים לקידום מטרה זו מדי יום ביומו. רבים באזורנו וברחבי העולם טרם השלימו עם הקמתה של מדינת ישראל ורוצים לראות בהחרבתה. בליל הסדר אמרנו "שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו" - גם בדור הזה. באיומי גרעין, בתאי טרור, ובלחצים מדיניים שיותירו את מדינת ישראל ללא גבולות ברי הגנה, מוקפת איומים אסטרטגיים על מתקניה הרגישים, עם מדינת טרור בטווח יריקה ממרכז הארץ, הישגים אשר עלולים להיות בכייה לדורות.

לא מכבר נבחרה הנהגה חדשה למדינת ישראל. כוחו של המחנה הלאומי הוסיף וגדל, רצון העם הובהר למעלה מכל ספק. לצערנו, דווקא מי שמכנה את עצמה "הדמוקרטיה הגדולה בעולם" ממשיכה לנסות ולהפעיל מכבש לחצים על ממשלת ישראל כדי להפנות עורף לתוצאות הבחירות ולפעול באופן מסוכן ובניגוד לרצון הבוחר, להיגיון הטבעי, ולחוש הצדק ההיסטורי והמוסרי.

אחרי הנשיא ברק אובמה ומזכיר המדינה ג'ון קרי, כעת מתכנן שר ההגנה צ'אק הייגל להגיע לאזור, כדי להיפגש עם בכירים בישראל ו"להתניע" תהליך משא ומתן עם הרשות הפלסטינית. אותו הייגל צוטט בעבר כמי שאמר ש"ישראל בדרכה להפוך למדינת אפרטהייד ונתניהו הוא אדם קיצוני". עם נקודת המבט הזו, די ברור שנציג הממשל האמריקני ינסה לדחוק את קברניטי מדינתנו לפינה, בניסיון לכפות עליהם "הסדר" מדיני על בסיס רעיון "שתי מדינות לשני עמים" – אותו רעיון שכבר הוכר מזמן כחסר כל סיכוי.

ביום העצמאות ה-65 של מדינת ישראל עלינו לשוב ולהיזכר בעצמאותנו ובעצמיותנו. ריבונות ועצמאות פירושן שאנחנו יודעים מה טוב לנו ומתי. ישראל היא מדינה עצמאית שהוקמה אחרי 2000 שנות גלות ואחרי גזרות ופרעות, וחובה עלינו לקחת את עתידנו בידינו, ולא להשאיר אותו לחסדי "גורמים מתונים ברשות הפלסטינית". על הממשלה ועל העומד בראשה להתנהל בצורה עצמאית ולעמוד איתן מול מכבש הלחצים כדי לשמור על האינטרסים החיוניים להמשך קיומה של מדינת ישראל. למען הדורות הבאים אשר יוכלו לחגוג את יום העצמאות לנצח.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד