תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מעצור בדרך האבות

הגדל

 

בשנה וחצי האחרונות נאלצו בתי ספר ברחבי ישראל לבטל מאות טיולים באזור יהודה ושומרון. דווקא בתקופה בה מוסדות רבים הולכים ומגלים את התעניינותם בסיורים השונים המוצעים להם באזור, ובתוכם פרויקט סיורים מבורך של משרד החינוך, נבצר מאלפי תלמידים מהחינוך הממלכתי והדתי להגיע ולטייל באזור. מדוע? לא תאמינו: על פי הוראות משרד החינוך יש לאבטח את הטיולים באמצעות נשק ארוך, אך המשטרה אספה את כלי הנשק הארוכים מחברות האבטחה. כך יוצא שבתי הספר אינם יכולים, גם כשהם רוצים, לצאת ולטייל בחברון, ואדי קלט, שומרון, בנימין ובחלק מאזורי גוש עציון. חלם 2013

 

לפני שנתיים השיק שר החינוך גדעון סער את פרויקט הסיורים החינוכיים "ביקורים בארץ האבות", אשר במסגרתו מגיעים בתי ספר הרוצים בכך מכל הארץ לסייר בגוש עציון, חברון ומערת המכפלה.

 

באותה תקופה שינה משרד הביטחון את הנהלים הכלליים בנוגע לטיולי בתי ספר וביטל את הדרישה לליווי בנשיאת נשק ארוך. כעת ניתן להסתפק, על פי הנהלים, בליווי על ידי מאבטח הנושא עמו אקדח בלבד, בכל המסלולים אשר מבקשים לצאת אליהם ברחבי הארץ. כל המסלולים? ובכן, כמעט. ברובו המוחלט של אזור יהודה, שומרון ובנימין נותרו הנהלים כפי שהיו והחובה לשאת נשק ארוך עומדת בעינה.

 

על אף שהחובה לשאת נשק ארוך נותרה כשהייתה בחלקה של הארץ שממזרח לקו הירוק, משטרת ישראל המפעילה את "יחידת הקרבינים" שמפקחת על תחום הנשק הארוך, אספה את כלי הנשק הארוכים מחברות האבטחה וסגרה את היחידה. במצב שנוצר, בתי ספר המבקשים לקחת חלק בפרויקט החדש וביוזמות מקבילות, או לצאת לטיולים אחרים ברחבי יו"ש, נתקלים במבוי סתום כאשר מתברר להם כי אין דרך בה יוכלו להגיע למקומות אלה תוך שמירה על נהלי הביטחון הנדרשים מהם.

 

ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה כפר עציון שיגר מכתב בנושא לשר החינוך בו הוא קורא לו לפעול לפתרון הבעיה. לדברי רוזנטל, הפרויקטים שכוללים טיולים לארץ אבותינו וחושפים בפני התלמידים חבלי ארץ לא מוכרים כגון חברון, בנימין ושומרון, מביאים להתעניינות של בתי ספר רבים בטיולים באזורים אלו, אשר אליהם לא הגיעו לפני כן. אך כשהם באים לתאם טיול הם מגלים שמשרד החינוך דורש נשקים ארוכים, ואת זה אין לאף אחת מחברות האבטחה המאושרות על ידי משרד החינוך. כבר לא קיימים נשקים כאלה שם. כדוגמה מספר רוזנטל שכבר כמה שנים עובדים בכפר עציון בשיתוף פעולה פורה עם בית הספר אליאנס שברמת אביב, מוסד שמייצג לכאורה אוכלוסייה מסוג אחר לגמרי, עם עמדות אחרות לגמרי בנושא ההתיישבות ביש"ע. "בכל התקופה הזאת ניסינו לשכנע אותם לבוא לטייל בוואדי קלט, כי מבחינתנו טיול שכזה הוא סוג של שיא בתיירות יו"ש. עם כל החשיבות שאנחנו רואים בהגעת אנשים שמזדהים איתנו אידאולוגית, אנחנו משתדלים מאוד להביא גם אנשים שלא מזוהים פוליטית, שיכירו דברים חדשים. אליאנס הסכימו בסופו של דבר למסלול שהצענו והטיול עמד לצאת לפועל, אך בסופו של דבר הם נאלצו לבטל רק בגלל הבעיה של הנשקים".

 

דווקא כעת כאשר קיימת התעוררות של מוסדות רבים בכל רחבי הארץ, חילוניים ודתיים, להגיע לטייל ולהכיר את חלקי הארץ הקסומה שלא קיבלו עד היום את תשומת הלב הראויה להם, אסור לנו לתת למחסום הזה לעצור את התהליך. גם מועצת יש"ע פועלת להסדרת הנושא, ואתם מוזמנים לעקוב אחר הפעילות בדף הפייסבוק שלנו – ישע שלי.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד