תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אמר ועשה

הגדל

שבוע של בחירות מסתיים, ואחרי שטף גדול של מילים, הצהרות והבטחות – הגיעה העת לחזור אל המציאות ולהתחיל לפעול. תוצאות הבחירות מתפרסמות לא מעט שעות אחרי סגירת גיליון זה, אך מה שברור הוא שאיזו ממשלה שלא תקום כאן, מוטלת עליה החובה המוסרית, היהודית וההיסטורית לפתח את יהודה ושומרון ולהעצים את השגשוג הכלכלי, החברתי והביטחוני במרחבי האזור – למען עתיד מדינת ישראל. את מדור ישעמדה השבוע בחרנו להקדיש למי שהיה בדיוק כזה – אחד שעושה וטורח לא פחות מאשר מדבר. מי שבשתי ידיו הצליח להקים עיר ואם בישראל, עיר ואם בשומרון – רון נחמן ז"ל, מייסד וראש העיר אריאל, שהחזיר השבוע את נשמתו לבוראו לאחר מאבק ממושך במחלה הארורה.

 

בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל

"מדינת ישראל מלווה בצער ובכאב עמוק את ראש העיר הבלתי נשכח. היית חבר נפלא ושותף אמיתי לדרכנו ואמונתנו. נפגשנו כשהייתי שגריר ישראל באו"ם - הגעת בסנדלים ודיברת בהתלהבות על עיר אוניברסיטאית בשומרון. ביקשת הלוואה של 50 דולר, חזרת עם אלפי דולרים. והנה רון הספיק לראות בהתגשמות חלומו. כולנו יודעים שבלי רון נחמן כל זה לא היה מתגשם. רון העפיל לראש ההר, ראה את הארץ המובטחת ובא בשעריה.

מדובר בזן נדיר של אנשי ציבור - ציוני, מסור לעמו, איש חזון ועשיה, אציל, אוהב העם והארץ. הוא ייזכר במפעל חייו שהקים ממסד עד טפחות, אמרת אריאל - אמרת רון נחמן. כבר 28 שנים רון משמש כראש המועצה והעיר. גם כשהיה חבר כנסת נפשו הייתה כמהה לאריאל עד שוויתר על החברות בכנסת כדי להמשיך ולהיות ראש העיר. רון לא נתן לאף אחד מאיתנו מנוח ותמיד בא לבקש עבור אריאל והשיג את מבוקשו בנחישות ומכוח אנושיותו , תמיד עם חיוך כובש. היה בו כוח חיים עצום וחיוניות עצומה, שלא נשברו גם בתקופת מחלתו שבה הרגיש מחויב לעיר גם בימים הקשים. מתוך אותה אמונה יוקדת ולהט ציוני ובזכותו של רון צמחה אריאל והייתה לעיר מודרנית - מרכז אירוח. מלון, מרכז תרבות, מרכז ספורט, אוניברסיטה... 

אריאל היא מרכיב חיוני לביטחון ישראל. כשם שירושלים תישאר בירתנו המאוחדת לנצח, כך אריאל תישאר תמיד חלק בלתי נפרד של ישראל. היה שלום חברי אציל הדרך"

 

ראובן ריבלין, יו"ר הכנסת

"לימדת אותנו פרק בהלכות ציונות. אבותיך ייסדו את נס ציונה, אתה פרצת דרך והקמת את אריאל. חשת שמגמת פניו של העם היהודי היא ציון וכך קראת לעיר אריאל - כשם אחד משמותיה של ירושלים. יש אנשים שחולמים חלומות רבים ולא מגשימים, אבל אתה הגשמת חלום אחד שמגשים חלומות רבים. 

זקני בנה שבעה בתים בשכונה בירושלים ונקרא שטטלמאכר, אתה חברי תקרא ענק על שבנית עיר ואלפי בתים. רון, חבר שלנו, מוביל שלנו, איש אהוב ואיש אמת, המאבקים הטביעו חותמם ובמאבק האחרון על חייך נפלת. אנחנו נפרדים ממך לתמיד. היית קול מצפוננו, המתריע בשער.

אריאל שלך תישאר אתנו תמיד. את נר הנשמה לחייך הדלקת אתה ואנחנו נשמור עליו שימשיך לדלוק". 

 

עירית נחמן, בתו של רון

"עמדת לפני 30 שנה מול אוהלים צבאיים וכעת אתה כאן, באוהל שעליו חלמת ושאותו יזמת. היום אני מבינה כמה זה נדיר. היית מהיחידים שמסוגלים לקחת חלום ולהפוך אותו למעשי ,תמיד למען הכלל. היית אדם חכם שתמיד מנתח מצבים מורכבים ומפשט אותם כדי להמשיך את החזון. הייתי המעריצה מספר 1 שלך, הייתה לי הזכות לגדול לידך ולראות אותך נהנה בעבודתך. גם בתקופת המאבק במחלה, נפשך נשארה שלמה.

אתה אדם אמיץ, ישר וישיר, אדם גדול שעשה מעשים גדולים ואתה אבא שלי".

 

ד"ר מודי תומרקין, חברו הקרוב של רון

"עלינו יחד עם ראשוני אריאל. רון הניח שורת אבנים בין האשקוביות הראשונות ושתל פרחים שפרחו. הוא היה אדם יחיד ומיוחד בדורו שבנחישותו ובכריזמה המיוחדת שלו ייסד את בירת השומרון. רון היה מחנך, תומך, דואג, מוכיח, עוזר ומלא חמלה לפרט. הוא חצה ימים ויבשות ופגש אישי דת וציבור והביא את בשורת אריאל לעולם. הוא קלט עליה באופן חסר תקדים וצלח ימים סוערים של שפל וניכור, של הקפאות וחרמות.

בכל מקום או אתר, בכל עץ או כיכר מוטבעים מגע ידיו ועקבות רגליו של רון. כולם היו שלו, את כולם אהב ופיתח. ראויה אריאל להיקרא רון-אריאל. רון התמודד עם המחלה והמשיך להוביל את העיר בנחישות, וכעת הוא הותיר מאחוריו עיר יתומה.

ראש הממשלה והשרים, כעת עומדת המשמורת אליכם. שמרו את המורשת של רון. אל תתנו להישג הציוני הזה לדעוך.

רון, זכיתי להיות לידך שנות דור, תמיד כאח וכשותף. צר לי עליך אחי רון היקר, נעמת לי מאוד, מה נפלאה אהבתך לי מכל האהבות. נוח לך בשלום ותשקיף בחמלה ואהבה על כל מה שהותרת".

 

יהי זכרו ברוך

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד