תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הזכות לתרבות

הגדל

מועצת המוזיאונים החדשה ביהודה ושומרון, שעל הקמתה הוכרז השבוע, תאפשר בפעם הראשונה מאז שחרור האזור במלחמת ששת הימים, להעביר תקציבים לפיתוח והפעלת מוזיאונים בתחומי המועצות בשומרון, יהודה, בקעת הירדן, בנימין, גוש עציון והר חברון. 45 שנה חלפו מאז החליטה ממשלת ישראל ליישב את האזור ביהודים, אך עד עכשיו לא מצאה לנכון להעניק למאות האלפים שהגשימו את החלטתה זו את הזכות הבסיסית לחיי תרבות בתמיכתה התקציבית. בישעמדה השבוע – על התיקון ההיסטורי, וגם נתון מעניין: מי מבקר יותר במוזיאון? המתנחלים או הירושלמים?

נפתח בנתון מעניין: תושבי יהודה ושומרון אוהבים ללכת למוזיאונים. במסגרת הסקר החברתי שעורכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדי שנה, השיבו בסקר האחרון (2011) 41.7% מהמתנחלים "כן" לשאלה: "ב-12 חודשים אחרונים, האם ביקרת במוזיאונים או בתערוכות אומנות?". לשם ההשוואה, מדובר בנתון גבוה יחסית לאזור הדרום (27.7%), הצפון (35.3) וירושלים (39.3%), אך נמוך מעט יחסית למחוזות חיפה (43.8%), המרכז (43%) ותל אביב (46.9%).

מדוע מדובר בנתון מעניין? תודות לעובדה אחת מיוחדת, והיא שאזור יהודה ושומרון הוא היחיד מבין כל אזורי המדינה שהוזכרו למעלה, שבו המוזיאונים אינם זוכים כלל לתקצוב ממשלתי. 45 שנה חלפו מאז החליטה ממשלת ישראל ליישב את אזור יהודה ושומרון ביהודים, אך עד עכשיו היא לא מצאה לנכון להעניק למאות האלפים שהגשימו את החלטתה זו את הזכות הבסיסית לחיי תרבות בתמיכתה התקציבית.

עד עכשיו.

מועצת המוזיאונים החדשה ביהודה ושומרון, שעל הקמתה הוכרז השבוע, תאפשר בפעם הראשונה מאז שחרור האזור במלחמת ששת הימים, להעביר תקציבים לפיתוח והפעלת מוזיאונים בתחומי המועצות בשומרון, יהודה, בקעת הירדן, בנימין, גוש עציון והר חברון.

תחילתה של היוזמה בחוק פרטי אותו קידם בשנים האחרונות יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל. המאמצים נשאו פרי והחוק אושר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. במהלך ההכנות להעברת החוק בקריאה שניה ושלישית, החליטה שרת התרבות, לימור לבנת, לקדם את היוזמה באופן ישיר, וללא צורך בחקיקה.

בעקבות כך, פעל משרד הביטחון להעברת חתימה על צו אלוף שיחיל את החוק הישראלי באופן מיוחד על המוזיאונים, ולאחר קבלת ההסכמה הכריזה השרה על הקמת מועצת המוזיאונים ביהודה ושומרון שתאפשר סוף כל סוף להעביר את התקציבים הדרושים.

לדברי השרה, "הקמת המועצה מסמנת את הקץ לעיוות משפטי שנמשך שנים רבות וגרם לאפליית המוזיאונים ביהודה ושומרון. מדינת ישראל מחויבת להעניק לתושבי יהודה ושומרון את אותם שירותים, כולל בתחום התרבות, כפי שהיא מעניקה לתושבים בכל מקום אחר בישראל. משכך ראוי לתת לכלל המוזיאונים ביו"ש הזדמנות לקבל תמיכה כפי שמקבלים כלל המוזיאונים הנמצאים בתחומי מדינת ישראל".

בראש מועצת המוזיאונים יעמוד הד"ר שמשון שושני, מנכ"ל משרד החינוך לשעבר ויכהנו בה אנשי אקדמיה מתחום התרבות, הספורט והחינוך מכל רחבי הארץ ומכל גווני העשייה התרבותית בישראל.

חבר הכנסת אורי אריאל בירך את השרה על המהלך והוסיף: "אני שמח שפעילותי המאומצת במהלך העשור האחרון גרמה למשרד הביטחון להתעשת ולהבין שהתרבות שייכת לכלל אזרחי ישראל שזכאים לתקצוב שווה. ברצוני לברך את השרה לימור לבנת שלאחר חתימת הצו קיבלה לידיה את המשך הפעילות והשלימה את הקמת המועצה ותקצוב המוזיאונים".

אכן, תיקון היסטורי. לא רק כלכלי, אלא גם מוסרי ואנושי. ביהודה ושומרון פועלת שורה ארוכה של מוסדות תרבות ומוזיאונים, שעד עכשיו נאלצו להסתמך על רצונם הטוב של יזמים פרטיים וגופים ציבוריים, אך הופלו לרעה לעומת מוסדות זהים ב"ישראל הקטנה".

בשנים האחרונות ישנה פריחה אדירה ומתעצמת של אומנות, יצירה ותרבות ביש"ע מכל התחומים ולכל סוגי התושבים – דתיים וחילוניים, צברים ועולים, צעירים וותיקים. היכלי תרבות נפתחו באריאל וקרית ארבע, מוזיאונים ואתרי טבע חדשים נפתחים מדי שנה, וזאת במקביל לפעילותן השגרתית של המועצות ברחבי יו"ש המפעילות ספריות, קורסים, הצגות והקרנות סרטי קולנוע, אירועי ספורט ועוד. אל כל אלו יוכלו להצטרף כעת מוזיאונים חדשים שישמשו בית חם לאמנים, יוצרים, אוספי אמנות ועתיקות, היסטוריונים ומדענים.

לחיי התרבות שבדרך!

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד