תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

של מי הלקח הזה

הגדל

"מה השתנה מאז ה-4 בנובמבר 1995?" שאלה כותרת הפאנל שפתח את כנס אילת לעיתונות 2012, בתחילת השבוע. מי שנכח באירוע יכול היה לראות שהרבה לא השתנה. אף ש-17 שנה חלפו להן – עדיין שולט בתקשורת שיח בוטה, מכליל ומסית לאלימות כלפי מגזר שלם, כמעט כמו ביום שלאחר רצח ראש הממשלה רבין. בישעמדה השבוע – תמצית מדבריו החריפים של יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, שהשתתף בפאנל, לצד עיתונאים בכירים ומעצבי דעת קהל.

יועץ התקשורת שלום קיטל, העיתונאים חיים יבין וחגי סגל, יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, ראש עיריית חיפה יונה יהב, ח"כ אחמד טיבי ופרופ' עקיבא כהן מהמכללה האקדמית יזרעאל התכנסו יחד לפאנל בנושא "4 בנובמבר – מה השתנה?" שפתח את כנס אילת לעיתונות 2012.

מנחה הפאנל, העיתונאי עודד בן עמי, שאל את המשתתפים האם ניכוס הרצח למחנה השמאל מקשה על החיבור המתבקש בין כל חלקי העם נגד אלימות. על כך השיב יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, כי "השמאל עשה דבר הרבה יותר חמור- באמצעות ההסתה נגד הימין, בעקבות רצח רבין, הוא ניסה ועדיין מנסה למנוע מהימין לצאת למאבקים ציבוריים".

"היום בבוקר", סיפר דיין, "קראתי במאקו את הפתיח לראיון עם נועה רוטמן, נכדתו של רבין ז"ל, בו היא אומרת כי ההפגנה בכיכר ציון בירושלים שנערכה חודש לפני הרצח זכורה גם היא כאחד מרגעי השפל של המדינה, שבכירי הפוליטיקאים מימין עומדים מול המון הקורא מוות לרבין. אני רוצה לומר בצורה ברורה לחלוטין: הייתי בהפגנה בכיכר ציון ואני גאה על כך כי היא הייתה לגיטימית, דמוקרטית ונכונה נגד סכנה קיומית למדינת ישראל, שאכן גרמה למותם של 1,000 ישראלים חפים מפשע. הניסיון שנעשה עכשיו הוא לרפות את ידינו בגלל קבוצת מטורפים קטנטנה כדי שלא נוכל לצאת למאבקים ציבוריים".

דיין התייחס לעובדה כי על הבמה יושב ח"כ אחמד טיבי, אשר מעז לדבר על ההסתה בימין, בעוד בנאומיו בערבית הוא מהלל שאהידים. הוא ציטט את דבריו של טיבי באחת מהופעותיו הציבוריות שדלפו לרשת: "ברכות לאלפי שאהידים במולדת ובניכר וברכות לשאהידים שלנו ושלכם בתוך הקו הירוק - אלה שהכובש רצה שיכנו אותם טרוריסטים ואנו אומרים כי אין דבר נעלה יותר מאלה שמתו למען המולדת". "זו חוצפה", זעם דיין וזכה למחיאות כפיים רמות מהקהל.

יו"ר מועצת יש"ע העלה תהיה בפני הקהל, אנשי העיתונות: "שואלים האם הימין למד את הלקח מרצח רבין, אך אני שואל - האם התקשורת למדה את הלקח? במדינת ישראל נערכו תחקירים על הנסיעות של נתניהו, על הקוליפורמים בחומוס, על מה לא נעשה תחקיר במדינת ישראל... יש נושא שזועק 17 שנה לתחקיר - סוכן שב"כ שפעל במשך לפחות חמש שנים והיה אחראי לרוב הפרובוקציות שנמצאות תחת הכותרת "הסתה". באותה תקופה הייתי יו"ר סניף ת"א של תנועת התחיה ואח"כ מזכירה הכללי. אגלה לכם סוד - רביב חדר גם לתנועת התחיה. האיש ריגל עבור השב"כ גם במפלגה הזו. אני שואל איך זה יכול להיות שהעיתונות עד היום 17 שנה לא עשתה תחקיר אמיתי ומעמיק על השערורייה הזאת שהכפישה את הימין שבגללה אתם מדברים על הסתת הימין".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, הגיב לדברים ואמר "מדוע הימין לא יעשה תחקיר ויחקור לעומק איך הוא מוליד עשבים שוטים כמו יגאל עמיר וכמו תושבי איתמר". דבריו החמורים והחצופים של יהב נענו מיד ובזעם על ידי דיין : "האם הרב רונצקי הוא פושע? האם היית אי פעם באיתמר? האם הכרת את אודי פוגל הי"ד? תתבייש, אתה מוציא דיבה".

יהב סירב להתנצל ואף חזר ואמר: "תושבי איתמר הם נוער הגבעות. תג מחיר יצא מאיתמר".

למחרת פרסם ראש עיריית חיפה את הדברים הבאים: *"איני חוזר בי מעמדתי כי מן המאחזים סביב הישוב איתמר יצא נוער הגבעות, וכי בישובים אלה נולדה האווירה שהובילה לאירועי תג-מחיר. עם זאת, אין בדברי כדי להכתים את כל תושבי איתמר או את ציבור המתיישבים, המיצגים גם רעיונות מבורכים של ציונות, חוסן ואמונה. כשם שאני מברך על הערכים המובילים את צעירי ההתנחלויות לאייש את שרשרת הפיקוד בצה"ל, כך אני מגנה כל פעילות קיצונית ואלימה המבקשת לקעקע סיכוי לחיים משותפים עם שכננו. הופתעתי מהסערה ומהרגשות שעורר השיח בכנס באילת, אך הדבר חיזק את עמדתי ודרישתי מגורמים בימין, לדיון פנימי נוקב בסוגיות אלה. בתוך כך, אני מתנצל אם מי מהציבור מצא את עצמו נפגע מהדברים, שלא לצורך". ביישוב איתמר שוקלים להגיש נגד יהב תביעת דיבה.

האם משהו השתנה ב-17 השנים שחלפו מאז רצח רבין? נו, תגידו אתם
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד