תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לאשר. עכשיו.

הגדל

שביתת שבת של ראשי הרשויות ביהודה ושומרון מול משרד ראש הממשלה, מפגשים בלתי פוסקים עם גורמים מדיניים ופוליטיים בכירים, מכתבי מחאה של תושבים ומנהיגי ציבור וגם שני סרטונים חדשים ברשת – זהו רק חלק מפעילות מועצת יש"ע בשבוע האחרון למען העברת דו"ח לוי בממשלה. "על ראש הממשלה לאמץ את הדו"חוליצור שוויון זכויות והזדמנויות לתושבים במרחב", אומרים ראשי הרשויות. בישעמדה השבוע – עדכון מפורט, מלווה בתמונות, אודות הפעילות החשובה, וגם תשובה לשאלה המתבקשת: מדוע דווקא עכשיו?

1

השבוע נרשמה עליית מדרגה משמעותית במאבקם של תושבי יהודה ושומרון למען העברת דו"ח לוי בממשלה. ראשי הרשויות ביו"ש פתחו בשביתת שבת מול משרד ראש הממשלה כדי להעלות לאישור את הדו"ח כבר בשבוע הקרוב.

ראשי הרשויות ציינו כי פרויקטים רבים, ובהם כאלה המיועדים לשרת גני ילדים, אוכלוסייה מוחלשת וקהלים מוגבלים ובעלי צרכים מיוחדים, אינם מתקדמים בשל הגבלות רבות הנובעות מהמצב המשפטי הקיים, אותו מבקש דו"ח לוי להפסיק בשם זכויות האדם וההגדרות המשפטיות ההולמות את המצב הקיים באזור.

שרים וחברי כנסת רבים פקדו את מאהל המחאה, לאות הזדהות עם המחאה, בהם השר גדעון סער, השר יולי אדלשטיין, השר ישראל כץ, השרה לימור לבנת, המשנה לראש הממשלה השר סילבן שלום והשר גלעד ארדן.

2

מועצת יש"ע, בשיתוף עם תנועת ישראל שלי, הפיקה והפיצה השבוע 2 סרטונים המבקשים להביא למודעות ציבורית את חשיבותו של מהלך אישור הדו"ח בממשלה.

בסרטון הראשון, אליו אפשר להגיע בגוגל באמצעות חיפוש המילים "הממשלה צריכה לאשר", מוסבר כי הטענה לפיה ממשלת ישראל אינה רשאית לקבל החלטות עקרוניות בזמן תקופת בחירות, אינה מתיישבת עם המציאות. כך למשל, מינתה הממשלה הזמנית בראשות שמעון פרס בשנת 1995 את הגב' דורית בייניש לכהונה בבית המשפט העליון; כך ניהלה הממשלה בראשות אהוד ברק משא ומתן מתקדם עם הנהגת הרשות הפלסטינית בדצמבר 2000; כך החליט אהוד אולמרט כראש ממשלה זמנית להחריב את בתי היישוב עמונה בפברואר 2006, למסור את חצר סרגיי בירושלים לממשלה הרוסית באוקטובר 2008 ולנהל משא ומתן עם חמאס בפברואר 2009. את כל המהלכים העקרוניים הללו ביצעו ממשלות זמניות, ממשלות מעבר, או ממשלות בתקופת בחירות. האם שונה הדין כאשר הממשלה מבקשת לבצע מהלך ציוני ולאומי הזוכה לתמיכה רחבה מאוד בציבור הישראלי?

אגב, גם אם נניח שיש היגיון בטענה שממשלת מעבר אינה רשאית לקבל החלטות הרות-גורל - האם דו"ח לוי עונה להגדרה הזו? גם כאן התשובה שלילית. דו"ח לוי נועד לתקן מצב של עוולה כלפי 360 אלף מתיישבים, הכורעים תחת תקנות דרקוניות שאינן מאפשרות שגרת חיים כלכלית, חברתית ומוניציפאלית תקינה. בעוד שכמעט 100% מערביי יהודה ושומרון נהנים מפעילות עצמאית תחת ממשלת הרשות הפלסטינית, נאלצים מאות אלפי היהודים באזור להתנהל תחת משטר צבאי המפלה אותם לרעה כמעט בכל תחומי החיים. דו"ח לוי מבקש לשים סוף לאפליה הזו ולקבוע עקרונות ראויים שיתקנו את העוול. האם אסיר שחפותו הייתה מתגלה במהלך ימים אלה, היה נענה בשלילה לבקשתו לשוב לביתו, בטענה שזוהי תקופת בחירות? בוודאי שלא. לאישור דו"ח לוי ותיקון העוול אין כל קשר לבחירות, ולכן אישורו חייב להתרחש מיד וללא דיחוי נוסף.

3

הסרטון השני שהופץ השבוע ע"י מועצת יש"ע ותנועת ישראל שלי, הוא סרטון אנימציה בכיכובם של רב החובל ביבי, חברו אהוד ועוזרו הנאמן נאמני – הנלחמים להגנת ספינתם מפני שודדת-הים טליה. המלח אדמונד מנסה להציע פתרון מהיר ופשוט לבעיה, אך... טוב, לא נגלה את הכל. גם את הסרטון הזה, בהפקת חברת "שרוטונים", ניתן למצוא בחיפוש פשוט בגוגל אחר המילים "שומרים על ההתיישבות מפיראטים".

המשיכו לעקוב אחר פעילותנו בדף הפייסבוק ישע שלי

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד