תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גירוש מפה ומשם

הגדל

תכנית הסאטירה ארץ נהדרת בערוץ 2 שידרה השבוע מערכון שבו המתנחלים "עולים" לכאורה על פתרון לבעיית שכונת האולפנה בבית אל: לגייר 60 אלף סודנים וליישב אותם בשכונה, כדי למנוע מהממשלה לפנות את המקום. "אתה תפנה סודנים? מה אתה, פשיסט? זה הרי נורא מה שקורה להם בסודן. אין לך לב?", שואל טל פרידמן המשחק מתנחלת קיצונית את אייל קיציס המנחה. צחוק צחוק, ארץ נהדרת עלו פה על משהו.

המוסר והצדק שזורים בספר התנ"ך ובדברי הימים של היהודים בעולם. התורה עצמה מייחסת חשיבות רבה למחויבותו של עם ישראל כלפי עבדים, גרים ונוכרים, תוך הדגשת זיכרון העבדות הקשה במצרים. אנחנו יכולים, לצערנו, להוסיף גם את התקופה הנוראה בשואה. ואכן, כפי שלא נוהגת אף מדינה אחרת בעולם – ישראל מתקשה באופן אמיתי להתמודד עם בעיית המסתננים ומשאירה את הפרצה פתוחה לרווחה, באופן שמסכן אותה, רק מפני הקושי לקבל את ההחלטה המתבקשת – לגרש את המסתננים חזרה לארצם, על נשיהם וטפם.

אך נדמה שאותו קושי לקבל כבר הכרעה ולבצע אותה בעניין גירוש המסתננים, לא שכפל את עצמו ביחס לסוגיה אחרת, שבה עתידים גברים נשים וטף להיקרע מביתם, אשר נכנסו אליו כחוק, בעידוד הממשלה. היחס לשכונת האולפנה ותושביה, יש לומר, אינו מתקרב לשוויון. בעוד עניינם של המסתננים זוכה למסגור רגשי, אישי, כואב ומשפיל בתקשורת – פרשת האולפנה זכתה לסיקור יבש, עובדתי, פוליטי, מדיני.

חפשו בגוגל. עשו את ההשוואה בעצמכם. נראה אתכם מוצאים מאמר רציני אחד באתרי החדשות הגדולים, העוסק בעוולה האישית שנעשית כלפי התושבים כאשר בבית המשפט המחוזי עוד מתנהל דיון באשר לטענת אותו פלסטיני לבעלות על החלקה עליה יושבים הבתים. האם עמד אישזהו כותב על השאלה מדוע נדחתה בנקל בקשתם של התושבים להצטרף כמשיבים לעתירה לבג"ץ ולהביע את כאבם המר בפני בית המשפט?

יתירה מכך, קולות צקצוק נשמעו כאשר זרמו למסכי הטלוויזיה והעיתונות תמונות של ילדי השכונה מצטרפים השבוע למאהל המחאה ולצעדה הגדולה שנערכה משכונת האולפנה אל הכנסת בירושלים. "המתנחלים משתמשים בילדים שלהם לקידום האג'נדה". האם כאשר ילדי מסתננים מככבים בקמפיינים נגד גירושם, מתראיינים בתקשורת וזוכים לתמיכתה המוסרית של רעיית ראש הממשלה, פצה מישהו פה? ואם כבר העלינו את העניין, האם אותם מתנגדי השימוש בילדים בהפגנות נותנים דעתם על השימוש שעושים מדי שבוע מתפרעים ערבים בנקודות שונות ברחבי יהודה ושומרון כמגן אנושי חי מול חיילי צה"ל?

ודאי שלא.

ארץ נהדרת הריצה השבוע בדיחה על חשבון המתנחלים. תיישבו 60 אלף סודנים בשכונה, זה הרי פשיסטי לגרש אותם. האמת היא שכשעושים השוואה, הרעיון להביא מסתננים לשכונת האולפנה כדי להקשות על הממשלה לפנות את השכונה מתושביה, כבר לא נשמע כל כך הזוי.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד