תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חסדאי אליעזר ז"ל / עדי מינץ

הגדל

ראש מועצת אלפי מנשה, חסדאי אליעזר, נפטר בשבוע שעבר לאחר מחלה ממושכת, והוא רק בן 57. עם תום ימי השבעה, בחרנו להקדיש הפעם את מדורנו לזכרו של מי ששימש סגן יו"ר מועצת יש"ע ופעל ללא לאות למען קידום ערכי הציונות, להצלחת אלפי מנשה ויהודה ושומרון, ונלחם ללא פשרות למען המטרות הלאומיות אותן הציב לנגד עיניו. עדי מינץ, יו"ר מליאת יש"ע המתחדשת בטור פרידה מחסדאי ז"ל.

יותר מכל חסדאי סימל בעיני את 'עמישראל'.

'המתנחלים' נתפסים בציבור הרחב כאידיאולוגים מדי, דתיים מדי, סגפנים מדי, נצלנים מדי (חיים על חשבון משלם המיסים הישראלי). חסדאי היה חף מכל הסטיגמות הללו, הוא היה פשוט 'עמישראל'.

יהודי בכל רמ"ח אבריו, ישראלי, ציוני ופטריוט. כל הדקדוקים שהמתנחלים מרבים להתעסק איתם של קדושת ההתיישבות היו זרים לו. הוא היה מחובר לארץ ישראל, פשוט כי זה שלנו בלי חוכמות. נורמליות ישראלית במיטבה.

בכל עת שהכנו קמפיין או פניה לחברה הישראלית חסדאי היה משקף לנו נאמנה את ההתייחסות הצפויה מצד הרחוב הישראלי.

לכתו של חסדאי מאתנו רק מעצימה בעיני את החסר הזה, את החסר בגישה הישירה לרחוב הישראלי החפה מכל פוזה, את הדיבור הישיר אל מסעודה בשדרות, ואל הגב' רובינשטיין ברמת השרון.

חסדאי כסגן יו"ר מועצת יש"ע, ביטא יותר מכל את השותפות הנאמנה של כל חלקי החברה הישראלית במפעל ההתיישבות. לא לחינם נקרא חסדאי פעם אחר פעם להנחות את הפגנות הענק והעצרות של מועצת יש"ע, כי הוא העמיד בצורה האוטנטית ביותר את החיבור שלנו ל'עמישראל'.

שני נושאים זרמו בעורקיו של חסדאי: החינוך והביטחון. בשניהם הייתה לו אמירה נחרצת. כשהקמנו במועצת יש"ע ועדת חינוך, הייתה מחשבה שהועדה תעסוק בנוער החריג בהתנחלויות האידיאלוגיות, אך חסדאי העמיד אותנו על טעותנו ודרש שהועדה תטפל באופן אינטנסיבי בבעיות של הנוער החילוני בישובים הגדולים. הקשר המצוין שלו אל הנוער באלפי מנשה היה נכס צאן ברזל בוועדה הזו, ובקידום הנושאים שעמדו על הפרק.

סיור עם חסדאי באלפי מנשה היה תמיד חוויה מרתקת, בשל החיבה שרחשו לו כל התושבים שאיתם נפגשנו. הדהימה הכריזמה שלו לצד הדאגה שלו לפרטי פרטים, לניקיון הישוב וטיפוחו, ומעל הכל החזון שלו לאלפי מנשה גדולה, להקמת עוד ועוד שכונות בישוב, לקליטת מתיישבים חדשים, וליצירת עובדה קיימת שאלפי מנשה תישאר לעד.

חסדאי הטביע את חותמו בכל פינה באלפי מנשה, ותרם תרומה גדולה לנורמליות של ההתיישבות ביש"ע. החזון של הפיכת ההתיישבות לדבר מובן מאליו יחסר אותו מאוד.

חבל על דאבדין
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד