תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

טרור בדרכים

הגדל

אי אפשר שלא לחוש בשיפור הניכר שחל במצב הביטחוני ביהודה ושומרון בשנים האחרונות. זאת, כמובן, הודות לפעילותם הנפלאה של כוחות הביטחון. אך עם הירידה במספר הפיגועים מהסוגים המוכרים לנו, הולך ומתפתח באזורנו טרור מסוג אחר, בו נשדד האזרח ממכוניתו תוך הטלת אימה משתקת. בחודשים האחרונים דווח על עשרות מקרים (שישה מתוכם בשבוע אחד) שבהם תושב נוסע בכביש, ולפתע מוצא את עצמו מותקף על ידי חוליית שודדים המאיימת עליו בנשק, גוררת אותו אל מחוץ למכוניתו ונמלטת איתה מהמקום. התושב ההמום נותר חסר כל, כשבדרך כלל גם תיקו האישי ובו הטלפון הסלולרי והארנק – נחטפו גם הם. השבוע בישעמדה – שתי דוגמאות מזעזעות וכמה הנחיות לנסיעה בטוחה.

כאשר, לא עלינו, מותקפת מכונית בזמן הנסיעה באבן או בירי, ברור הדבר כי הנהג מאיץ את נסיעתו לבל יותקף בשנית – אך כיצד יש לנהוג כשמכונית פלסטינית נצמדת אליך מאחור, מהצד או מקדימה, כדי שתיבהל, תעצור ותאפשר למחבל לשדוד אותך ביתר קלות? קראו מה סיפרה בשבוע שעבר אורלי אופיר מקדומים:

"בסביבות השעה שמונה בערב נסעתי מאריאל לכיוון קדומים. בין יקיר לעמנואל רכב ובו ארבעה גברים ערבים שנסע מאחורי, יצא כביכול לעקיפה ונצמד אליי משמאל. נאלצתי לרדת מעט לשוליים בכדי שלא יתנגש בי. באותה שניה הרכב התקדם מעט וחסם אותי מקדימה. לצערי, עצרתי. בשנייה הזו יצא ערבי חמוש, רץ לכיווני והחל לדפוק בחוזקה על הדלת בצעקות "תפתחי את הדלת" וקללות בערבית. מהלחץ לא הצלחתי לנעול, אך ניסיתי למנוע ממנו לפתוח את הדלת. כמובן שהוא היה יותר חזק והצליח לפתוח. הוא החזיק בצעיף שהיה על צווארי וחנק אותי תוך כדי צעקות... תפס אותי בכתף והעיף אותי מהרכב לכיוון צדו השני של הכביש. לא הצלחתי לקחת כלום מהרכב והוא כבר היה ברכב שלי ונסע...

קמתי מהכביש והתחלתי לרוץ בחושך מוחלט לכיוון עמנואל. רצתי בערך רבע שעה והגעתי לצומת שם אסף אותי תושב עמנואל אל שומר היישוב".

אסנת ושדי מקרני שומרון, נקלעה למארב מתוכן בדרכה לכפר סבא, וכך סיפרה לערוץ 7:

"נסעתי מביתי בקרני שומרון לכיוון כפר סבא. כעבור מספר דקות, הרגשתי שחגורת הבטיחות לא נוחה אז חיפשתי מקום בו אוכל לעצור ולסדר אותה. לאחר שעברתי את נבי אליאס עצרתי את הרכב וסידרתי את החגורה. בתוך שניה התנפלו עלי מספר פלסטינים ובצרחות אימים צעקו לעברי: 'תרדי', 'תצאי' והחלו לדחוף אותי. החזקתי בכוח בהגה ולחצתי על הצופר, אך זה לא עזר והם הצליחו לדחוף אותי החוצה. הפלסטינים החלו לנסוע באוטו, תוך שחגורת הבטיחות גוררת אותי מספר מטרים עד שהבנתי שאני בסכנת חיים והצלחתי לשחרר את עצמי מהחגורה".

אלו, כאמור, רק שניים מתוך עשרות מקרים, אך במערכת הביטחון מאמינים כי ישנם עוד עשרות ואולי מאות מקרים שאינם מדווחים, משום שניסיון השוד לא צלח.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, שוחח בימים האחרונים עם בכירי צה"ל והמשטרה באזור יהודה ושומרון, ושמע מהם כי הם פועלים לתפוס חוליה שעל פי החשד עומדת מאחורי חלק ניכר מטרור חטיפות הרכבים. קצין הביטחון של מועצת יש"ע, סא"ל במיל' שלמה ועקנין, שיגר מכתב לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בבקשה לכנס דיון דחוף אודות האיום החמור.

ועקנין מציין מספר עובדות והנחיות שיש לשים אליהן לב בנסיעה, לפחות בתקופה הקרובה:

א.       חובה לנעול את דלתות המכונית מבפנים בזמן הנסיעה.

ב.       יש להשתדל שלא לעמוד בצד הדרך, ודאי שלא בריכוזים ערבים הומי אדם.

ג.        גם אם אירעה התחככות של רכב פלסטיני ברכבך, אין לעצור את המכונית אלא להמשיך בנסיעה.

ד.       אירועי החטיפה מתרחשים לא רק בלילה, אך בעיקר כאשר אדם אחד נוהג במכונית.

ה.      מיד עם התרחשות אירוע ואפילו תוך כדי, ככל הניתן, יש לטלפן 100 למשטרה או למספר 1208 המחבר אתכם למוקד הביטחון האזורי הקרוב אליכם.

 

"ותצילנו מכף כל אויב ואורב בדרך"

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד