תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אל תהרסו לי את הבית

הגדל

המערכה על עתיד היישובים הצעירים ביהודה ושומרון בשיאה: במהלך משותף פועלים ראשי מועצת יש"ע ונציגי היישובים מול המערכת הפוליטית כדי להביא את חברי הכנסת להבנה שגזר דינם של מגרון, גבעת אסף ושכונת האולפנה בבית אל אינו ניתן בבית המשפט העליון, כי אם בשולחן הממשלה, אשר בידיה הכוח להסדיר את הסוגיה. ובמילים מפורשות: לא מדובר בקושי משפטי, אלא בקושי פוליטי, שעל המפלגות הציוניות בקואליציה לפתור ומיד. הרס בתי יהודים פשוט לא בא בחשבון.

הרכב הממשלה הנוכחית הוא אחד הלאומיים ביותר שידעה ישראל מאז קמה, כך אומרים. דווקא משום כך, התנהלות הממשלה, שהביאה עד כה על יהודה ושומרון הקפאת בנייה, סירוב לבנייה חדשה וכעת חס ושלום גם כוונת הרס – לא יכולה להיוותר ללא מענה ראוי ונחרץ.

במוצאי השבת האחרונה קיבלו אלפי חברי מרכז הליכוד הודעה כתובה: "תכף תצלצל אליך אמונה, בת ארבע וחצי ממגרון. יש לה הודעה מיוחדת עבורך". כמה דקות אח"כ, שמעו הנמענים את קולה של אמונה, שאמרה: "שלום, קוראים לי אמונה ואני גרה במגרון. הממשלה רוצה להרוס לי את הבית. אני מבקשת מכם: אל תתנו להם להרוס לי ולחברים שלי את הבית. זאת לא הדרך של הליכוד. תודה רבה לכם". בבוקר שלמחרת, קידמו את פני שרי הממשלה שלטים בבואם לישיבתם השבועית בירושלים, ובהם פניה אישית לכל שר ושר מאת אחד מילדי היישובים הצעירים. כך, למשל, נכתב באחד השלטים: "בנימין נתניהו, אל תהרוס לי את הבית. ידידיה בן 7, שכונת האולפנה".

ביום שני, בעת התכנסות סיעות הכנסת לישיבתם השבועית, הגיעו מאות מאנשי היישובים הצעירים ותומכיהם לצעדה מבית המשפט העליון אל הכנסת, בקריאה לח"כים שייקחו לידיהם את ההנהגה וידאגו להסדרת היישובים, בטרם ייהרסו. המשתתפים נשאו עמם כדור גדול לאורך הצעדה, כדי להבהיר כי "הכדור נמצא במגרש הפוליטי". למקום הגיעו חברי הכנסת דני דנון מהליכוד, אורי אריאל ואריה אלדד מהאיחוד הלאומי ונסים זאב מש"ס, וכן יו"ר מועצת יש"ע דני דיין שאמר כי "נושא המאחזים איננו נתון לחסדיו של בית המשפט, כי אם לחסדי ראש הממשלה ומחובת כל הסיעות הלאומיות לפעול בדחיפות ובנחרצות לביטול רוע הגזירה".

תשומת לב מיוחדת הוקדשה השבוע למי שמכונה בפינו "הסמן הציוני" בממשלת נתניהו: סיעת הבית היהודי. אנשי היישוב גבעת אסף הקימו מאהל מול ביתו של יו"ר המפלגה, השר דניאל הרשקוביץ, בקריאה להצהרה ברורה על כוונתו לפרוש מהממשלה, אם זו תהרוס בתי יהודים. ביקור מיוחד בכנסת עשתה בתחילת השבוע קבוצת רבני המפלגות הציוניות-דתיות - הבית היהודי והאיחוד הלאומי - הרב דב ליאור, הרב זלמן מלמד, הרב חיים שטיינר, הרב חיים דרוקמן, הרב צפניה דרורי והרב איתן אייזמן. רבנים אלה נפגשו עם סיעות הליכוד והבית היהודי ועמדו על חובת התנגדותן לעוול הנורא של הרס הבתים.

בפגישה שנערכה מאוחר יותר באותו יום בין ראשי מועצת יש"ע לבין חברי סיעת הבית היהודי, אמר יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, כי "השעון מתקתק בקצב הולך וגובר, ואין זה ייתכן שממשלה לאומית תחריב 150 בתי יהודים, תמחוק ארבעה יישובים ושכונות ותגרש מבתיהם קרוב לאלף יהודים שנשלחו ברשות ובסמכות. עמדתה המגובשת פה אחד של מועצת יש"ע היא שלא נכון שהבית היהודי יישא באחריות משותפת לפעולה כזו של הממשלה. הגיע זמנו של האיום הפוליטי המפורש".

יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ השיב כי שוחח בנושא עם ראש הממשלה ואמר לו ש"אין ספק שהריסת בתים בארץ ישראל תביא לצונאמי פוליטי שיפרק את הממשלה", והוסיף כי הסיעה תחליט בקרוב מהי עמדתה הרשמית בנושא. עם תום הישיבה עלה יו"ר הסיעה, ח"כ אורי אורבך לנאום במליאת הכנסת ושם אמר כי "הבית היהודי לא תהיה שותפה לממשלה שהורסת בתים. אל תשלו את עצמכם שלשותפות תהיה קיום אם יורמו הגרזן והבולדוזר על בתי המאחזים".

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד