תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

משלבים זרועות

הגדל

אנשי מועצת יש"ע ביקרו השבוע (ב') בכמה מהגרעינים התורניים הפועלים בדרומה של ישראל, כאורחי קרן קהילות, המובילה את העשייה הברוכה בגרעינים אלו. לא היה זה 'עוד מפגש' של מועצת יש"ע עם התומכים בפעילותה, אלא חיבור הדדי בין מסגרות שונות הפועלות יחד, כל אחת בתחומה, למען עם ישראל וארץ ישראל. בבאר שבע כמו בשומרון, באשקלון כמו בבנימין, משוועים להתפתחות אמונית, ערכית, ציונית ולאומית והצלחתם של הגרעינים התורניים בהנחלת ערכים אלו חשובה ותורמת לא פחות ממאבקה של מועצת יש"ע על עתיד המדינה. רשמי הביקור המעניין והמפתיע הזה – ביש"עמדה השבוע.

אפקט הפרפר הוא ביטוי מפורסם להמחשת מצב בו משק כנפי פרפר בחלקו האחד של העולם מסוגל לגרום בסופו של תהליך לסופת טורנדו בחלקו השני. המצב הזה מומחש מדי יום ביהודה ושומרון כאשר כל תזוזה של קרוואן או מבנה פח, מחוללת סערה מדינית הרחק אל מעבר לים (ולצערנו גם כאן בכלי התקשורת שלנו).

מציאות קשה ויומיומית זו מביאה אותנו, אנשי המאבק וההסברה ביהודה ושומרון, להרהר לעתים במחשבה השגויה ומגביהת הלב שאנחנו החלוצים הכי פעילים במרחב, נטייה כזו שנותנת את ההרגשה שיש"ע זה 'קרבי', וכל היתר 'ג'ובניקים'. זו ודאי לא האמת.

השבוע סיירה מועצת יש"ע בשלושה גרעינים תורניים בדרום: גרעיני באר שבע, אופקים ואשקלון. אל הסיור, שנערך בשיתוף 'קרן קהילות', התלוו הרב אלישע וישליצקי, הרב עזריאל אריאל ורבני הגרעינים - הרב שמעון כהן ראש הגרעין בבאר שבע, הרב מנחם נויברגר ראש הגרעין באופקים והרב אופיר כהן, ראש הגרעין באשקלון וממגורשי כפר דרום, וכן אנשי עשייה מתחום הגרעינים והמעורבות החברתית בישראל. מהביקור הזה יצאה מועצת יש"ע עם סל של מחשבות חדשות ומרעננות. ההתיישבות ביש"ע תרמה, תורמת וודאי תתרום לעשייה הציונית בארץ ישראל, אבל איננו החלוצים היחידים כאן ויש גם לנו הרבה מה ללמוד מעבודתם הערכית, החינוכית וההתיישבותית של הגרעינים התורניים מהדרום ועד לצפון. הלא כולנו כאן לאותה המטרה...

ראויים לציון מיוחד דבריו של צביקה גרינגולד, ראש הוועדה הקרואה באופקים (ראש העירייה בפועל) במפגש עם אנשי קרן קהילות ומועצת יש"ע. גרינגולד הוא קצין שיריון שזכה בעיטור הגבורה על לחימתו ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, במסגרת כוח מאולתר שהקים ושכונה ברשת הקשר "כוח צביקה" – כינוי הדבק בחבורה עד היום ונחקק בספרי ההיסטוריה של המדינה. הוא קיבוצניק במקור, המגדיר עצמו איש שמאל, אך כל זה לא מנע ממנו במפגש השבוע להחמיא ביותר למתיישבי ביהודה ושומרון ונציגיהם. "יש לפעול למען שינוי חינוכי במדינת ישראל ולמעבר מהתבדלות לערכים. אומרים לי שאני גיבור ואני משיב שגיבור זה מי שמתגבר על האינדיבידואליזם בעזרת הערכים עליהם חונך. אם לא היו לי את ערכי הציונות והזהות היהודית, ודאי שלא הייתי מצליח להתגבר על הפחד ולהילחם גם במחיר של סיכון חיי.

"אני מאמין שהעוצמה שלנו מתחילה בחברה. אני איש שמאל, אבל מאמין שאתם ביש"ע הגורם הכמעט יחידי בארץ שמחנך לערכים. ההתיישבות ביש"ע היא אוכלוסיה עם ערכים שיכולים לשנות את הטרנד מאינדיבידואליזם לערכים של ציונות וזהות יהודית. יש לכם הרבה מה לתרום ולסייע לגיבוש המערכת הערכית במדינה ואשמח מאוד אם ההתיישבות תהייה מעורבת גם בעשייה באופקים".

רגעים נדירים כאלה, שבהם נציגי ההתיישבות מבקרים אצל החברים למאבק הציוני והלאומי, הם רגעים חזקים של שיתוף פעולה מעודד, שאם יצליח וירומם את העם, ימשוך אליו גם ציבור שאינו בהכרח מזוהה עם יש"ע או עם הגרעינים התורניים. לחיי העבודה המשותפת שבדרך.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד