תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לא מסתנוורים

הגדל

תוכנית המתאר של ארבעה יישובים ביהודה ושומרון תזכה לחתימת שר הביטחון – כך פורסם השבוע. על כך אנו מברכים, אך מה עם כל שאר היישובים שהוקמו ע"י הממשלה וממתינים כבר עשרות שנים לאישור? ומה על עשרות המאחזים שהוקמו בעידוד הממשלה ובתמיכתה וממתינים גם הם לחתימת שר הביטחון? ומעל כל זה – מתי תגיע אל קיצה הקפאת הבניה הנמשכת כבר למעלה משנתיים? אף אישור לבניה לא ניתן, אף מכרז אינו מתפרסם והביקוש רק הולך וגובר. מוחים על הרעה, כשם שמברכים על הטובה - לא מסתנוורים.

 

הסיכום בין ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק השבוע על חתימה המאשרת את תוכניות המתאר (תב"ע) של ארבעה יישובים - אשכולות-סנסנה בדרום הר חברון, חמדת ורותם בבקעת הירדן ונופים בשומרון, היא בהחלט התפתחות חיובית בכיוון הנכון, אבל אסור לנו להסתנוור.

כפי שאנו יודעים לתקוף כשמתרחשת התפתחות שלילית, אנחנו יודעים גם לברך כשצריך אבל אל לנו לשכוח שזהו צעד קטן ולא שינוי אסטרטגי בדרכה של הממשלה הנוכחית. מדובר בארבעה יישובים בלבד שכולם, ללא יוצא מן הכלל, הוקמו בהחלטות רשמיות של ממשלת ישראל וממתינים כבר שנים ארוכות מדי שתאושר התב"ע שלהם.

ישנה הרבה יותר מחצי כוס ריקה של יישובים אחרים, ובהם איתמר שגם לגבי הקמתם קיימת החלטת ממשלה מפורשת, אך טרם אושרה תוכנית המתאר שלהם, באופן הפוגע בזכותם למגורים מאושרים כחוק ובאפשרותם לפיתוח היישוב מהבחינה האזרחית והביטחונית. נמשיך לפעול ללא לאות, עד שיישובים אלו יזכו לאישור מסודר.

בהקשר זה חייבים להזכיר שישנם עוד עשרות רבות של מקומות יישוב שהוקמו גם הם ביוזמתה של ממשלת ישראל, על אדמות מדינה, וגם את התב"ע שלהם חייבים לאשר. מדובר באותן נקודות התיישבות המכונות 'מאחזים'. בניגוד לתחושה שמנסים גורמים שונים להחדיר בציבור, כאילו מדובר בגבעות שיושבו בהחלטה של חבורה הזויה שביקשה להתנחל במקום על דעת עצמה, האמת היא שכל הנקודות האלה הוקמו על ידי ממשלות ישראל וגם להם צריך לאשר את התב"ע.

התב"עות שאושרו השבוע מאשרות חוקית את הבניה הקיימת, מאפשרות סלילת כבישים ביישובים ושדרוג של מוסדות חינוך, אך יש לדעת - הן לא מאפשרות לחדש את הבניה ולאפשר לחיים הטבעיים ביהודה ושומרון להתפתח באופן הראוי והנורמאלי.

עם כל הכבוד לאישור התב"עות, מה שההתיישבות ביהודה ושומרון זקוקה לו יותר מכל אלו אישורי בניה למגורים. דרישת מועצת יש"ע הייתה ונשארה – פרסום מכרזים לבנייה ואישור תוכניות בנייה. אחרי שנתיים של מחנק, על הממשלה לשחרר סוף סוף את הלחץ וליישר את קצב הבנייה באזור עם קצב החיים בו.

כל עוד ממשלת נתניהו משחררת אישורי בניה במשורה, או רק כתגובה רגעית לאחר טבח אכזרי, הממשלה אינה מקיימת את ייעודה היהודי והציוני, אינה מקיימת את התחייבותה לבוחר ואפילו לא את החלטתה שלה מלפני שנה וחצי על "השעיה זמנית" בת עשרה חודשים בלבד.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד