תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בצדק או בדין

הגדל

כמעט חמישים חברי כנסת שיגרו השבוע מכתב אל ראש הממשלה נתניהו ואל שר הביטחון ברק, בקריאה לאשר כבר בימים הקרובים את תוכנית המתאר של איתמר ולתקצב מיידית את כל צרכי הביטחון של היישוב. מכתבם של הח"כים בא אחרי 28 שנה שבהן מונעת המדינה את הזכות הבסיסית לקבלת מעמד ותוקף חוקי, מיישוב אותו הקימה בעצמה. ממשלת ישראל יכולה לקבל כעת ביוזמתה החלטה הכרחית לאישור התוכנית, מתוך חרטה והבנה של המצב. יהיה זה מביש, אם דווקא ממשלת הימין של נתניהו תצטרך להצטוות על ידי בג"ץ של הנשיאה בייניש למלא מכוח הדין את חובתה המוסרית כלפי התושבים.

היישוב איתמר קיים כבר 28 שנה. החטיבה להתיישבות סימנה את המקום בשנת 1984 כאחד היישובים היהודיים המתוכננים להיבנות מסביב לשכם. בונה היישוב הוא לא אחר מאשר משרד השיכון, הפועל בשמה ובסמכותה של ממשלת ישראל. את בתיהם קנו המתיישבים החלוצים בכסף מלא מהמדינה.

איתמר הוקמה על גבעה שוממה, שכונתה בפי הערבים 'גבעת הנחש' על שם הנחשים ששרצו בה. מאז עלתה אל הקרקע, נאלצה איתמר להתמודד עם נחשים מסוג אחר לגמרי. 22 קורבנות טרור ידעה איתמר, בהם שלושה תלמידים בישיבת חיצים, קב"ט המועצה גלעד זר, משפחת שבו ומשפחת פוגל, לפני פחות מחודש.

למרבה הצער והאכזבה, אותה מדינה ששלחה את המתיישבים להקים את איתמר, בידיעה כי מדובר במהלך הדורש אומץ רב ואמונה בצדקת הדרך, היא גם זו שמונעת מזה כמעט שלושה עשורים מהתושבים את הזכות הבסיסית לקבלת מעמד ותוקף חוקי.

יתרה מכך - לאחרונה, עם קביעת 'הקו הכחול' של היישוב הוסר המכשול הבירוקרטי האחרון לאישור תוכנית הבניה (תב"ע) של איתמר. הדבר היחיד שמעכב כעת את האישור המיוחל, זו חתימתו של שר הביטחון, אהוד ברק.

זוהי חובתה הבסיסית של הממשלה לאשר את תוכנית המתאר של היישוב, ובכך לאפשר את שיפור מערך האבטחה של איתמר, שאמור לתת מענה לטרור ההולם שוב ושוב בתושבים. זוהי חובה שאינה תלויה, מותנית או קשורה בקשר כלשהו לאירועי הטרור הללו. אישור התב"ע אינו תשובה או מידה שקולה כנגד רצח ישראלים, הורים על ילדיהם. אך יחד עם זאת, אסור להתעלם מהעובדה כי היישוב איתמר עומד בחזית, ושילם ב-28 שנות קיומו מחיר כה יקר על עמידתו האיתנה שם על גבעות השומרון, מוקף באויבים.

השבוע שיגרו 46 חברי כנסת מכתב אל ראש הממשלה בנימין נתניהו ואל שר הביטחון ברק, ובו הם קוראים "לאפשר לתושבי איתמר חיים נורמאליים, באיתמר כמו בתל אביב, ללא שום קשר לויכוח הפוליטי". במכתבם, דורשים חברי הכנסת "לאשר כבר בימים הקרובים את תוכנית המתאר, לאשר ולתקצב באופן מיידי את כל צרכי הביטחון של היישוב ולהתחיל באופן מיידי בבניית מבני קבע למוסדות החינוך שפועלים ביישוב בתוך קרוואנים ישנים ומתפוררים".

מכתבם של חברי הכנסת מהווה קריאת כיוון אחרונה בהחלט לראש הממשלה ולשר הביטחון, המאפשרת לממשלת ישראל לקבל ביוזמתה החלטה הכרחית, ראויה ומתבקשת, מתוך הבנה של המצב. יהיה זה מביש, אם ממשלת הימין של נתניהו תצטרך להצטוות על ידי בג"ץ של הנשיאה בייניש למלא מכוח המשפט את חובתה המוסרית כלפי תושבי איתמר.

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד