תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בנה, ביבי, בנה!

הגדל

כהונת הממשלה ה-32, לוותה עד כה בהקפאה חונקת על ההתיישבות שעודנה נמשכת, כאשר אפילו מכרז אחד לבניה ביהודה ושומרון אינו מאושר. זאת בעוד כל ממשלות ישראל מאז מלחמת ששת הימים ובכללן ממשלות פרס, רבין, שרון, ברק ואולמרט - אישרו אלפי מכרזים לבניה, גם בתקופות קשות מאוד של משא ומתן ישיר עם הפלסטינים ולחץ בינלאומי כבד.

כעת, כך נראה, שוקל נתניהו להטיל פצצה נוספת על עם ישראל במחצית כהונתו השנייה, בדמותה של פלסטין - מדינת טרור בגבולות זמניים. נאומו המתוכנן, שזכה לכינוי המפוקפק 'בר אילן 2' חייב להיות נאום שמחזק את הממשלה ומשקף את קווי היסוד שלה. אסור לו להפוך לנאום כניעה נוסף, שרק מחליש את כוחה של ישראל בעולם.

 

מזכיר הממשלה, צביקה האוזר, אישר השבוע כי ראש הממשלה נתניהו מתכוון לפרוש בקרוב מאוד את משנתו המדינית המעודכנת, במה שכבר זכה לכינוי 'נאום בר אילן 2'. נתניהו, כך פורסם, אף מתכוון לזמן את חברי סיעת הליכוד, כדי לשמוע מה יש להם לומר בנושא.

בתחילת השבוע ביקשה מועצת יש"ע לרמוז לראש הממשלה מהו התוכן שראוי שיימצא באותו נאום מדיני, כאשר אלפי חברי מרכז הליכוד, חברי כנסת ועיתונאים קיבלו הודעת SMS שבישרה להם כי בתוך דקות יעביר אליהם ראש הממשלה בטלפון את עיקרי נאום בר אילן 2 המתוכנן. זמן קצר אחר כך, צלצלו אלפי הטלפונים הסלולאריים ומהצד השני נשמע קולו של בנימין נתניהו:

"אזרחי ישראל. אמרתי בשנה שעברה בקול צלול וברור: אריאל היא בירת השומרון ואריאל היא חלק בלתי נפרד מארץ ישראל וממדינת ישראל. נישאר שם בכל הסדר עתידי כזה או אחר ואנחנו מתכוונים לעזור לה להתפתח. אנחנו ממשיכים לבנות!" – הצהרתו של נתניהו נחתמה במחיאות כפיים סוערות.

כמה שעות לאחר מכן נחשף כי מאחורי המהלך עומדת מועצת יש"ע, המבקשת להזכיר לראש הממשלה את הצהרותיו בעת ביקורו בעיר אריאל בשנה שעברה. מדובר בחלק מקמפיין כולל, תחת הכותרת 'בנה ביבי, בנה!', שנועד להבהיר לנתניהו כי הקואליציה שבראשותו ועם ישראל כולו תומכים בחידוש הבניה בערי יהודה ושומרון לאלתר. זאת במענה לדברים שאמר ראש הממשלה בישיבת סיעתו בשבוע שעבר ולפיהם אין באפשרותה של ישראל לחדש את הבניה ביו"ש בשל הלחץ המופעל עליה מגורמים בינלאומיים.

במסגרת הקמפיין החדש נתלו השבוע גם שלטי חוצות סביב קריית הממשלה בירושלים ופורסמו מודעות בעיתונים ישראל היום, מעריב והארץ ובהן ציטוטים משרים וח"כים בכירים ובהם משה יעלון, סילבן שלום, גדעון סער, ישראל כץ,  יובל שטייניץ, לימור לבנת, גלעד ארדן ויולי אדלשטיין הקוראים לחדש מיד את הבניה בערי יהודה ושומרון. נזכיר כי אף ראש ממשלה מאז מלחמת ששת הימים לא הקפיא לחלוטין מכרזים חדשים בערי יהודה ושומרון. פרס, רבין, אולמרט, שרון וברק – כולם בנו. רק נתניהו מקפיא.

אנחנו עומדים בימים אלה במחצית ימיה של הממשלה ה-32. ראש הממשלה חייב להקשיב לרחשי הציבור ולהבין שאין ולא יהיה לו מנדט לבצע מהלכים מדיניים מסוכנים, שעלולים להקים בסמוך אלינו את פלסטין – מדינת הטרור, בין אם בגבולות קבע ובין אם בגבולות זמניים. נאום בר אילן 2 חייב לפיכך לכלול הצהרות ברורות בעד חידוש הבניה, בעד פיתוח ההתיישבות ונגד המשך הויתורים שרק מחלישים את כוחה של ישראל בעולם.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד