תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אדם ואדמה

הגדל

בעוד ימים אחדים יצאו אזרחים רבים ובהם בני נוער וצעירים ויטלו חלק בטקסי נטיעות ברחבי הארץ. מהנגב ועד הגליל, מרמת הגולן ועד פסגות יהודה ושומרון, בשמורות טבע, וביערות הקרן הקיימת לישראל יציינו את ראש השנה לאילנות בחפירה בקרקע, הנחת שתיל רך, כיסויו בעפר טחוח והשקייתו. בעידן שבו הטכנולוגיה הולכת ומשתלטת על כל חלקה טובה, שבה אפילו גידולים חקלאיים חווה אפשר למצוא בפייסבוק, ורגע לפני שממציאים אפליקציית גידול עציץ באייפון – זה הזמן לחזור אל הראשונות. אל השורשים. אל המקומות בהם התהלכו אבות האומה וראו למרחוק, ואל התנועה הציונית ששאבה דוגמה מאברהם אבינו שהתעקש לרכוש את שדה המכפלה בחברון בכסף מלא - ופעלה לגאולת אדמות – באמצעות הקרן הקיימת לישראל. בחרנו השבוע לרגל ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות, להביא את נאומו של ראש מועצת אפרת עודד רביבי, בטקס לציון 109 שנים לקרן קיימת לישראל שהתקיים לאחרונה:

"שישים ושתיים שנה מתהלך אברהם אבינו ברחבי ארץ ישראל, נוטע את אוהלו במקומות שונים אך לא רוכש שום פיסת קרקע! לא בונה בית ולא נוטע עץ, למרות שיש לו את  האמצעים לכך. אברהם, לא משקיע את כספו באף פיסת אדמה עד שאשתו- שרה הולכת לעולמה. אז הוא רץ ומבקש מעפרון החתי "תנו לי אחוזת קבר", ובעלי הקרקע נענים לו מייד.  אבל הציוני הראשון לא מסתפק רק באחוזת הקבר, הוא מתחיל במו"מ על מנת לרכוש את "הַשָּׂדֶה, וְהַמְּעָרָה אֲשֶׁר-בּוֹ, וְכָל-הָעֵץ אֲשֶׁר בַּשָּׂדֶה". אברהם רוכש את הכל בכסף מלא, כדי שזה לא יהיה רק מקום לקבורת מתים, אלא בעיקר מקום לבניית חיים. 

אברהם מייסד את קק"ל ומתחיל ברכישת קרקעות כפי שמגדיר זאת  מאוחר יותר הרצל בקונגרס הציוני החמישי בשנת 1901 כ"קניין עד לעם היהודי" ומאז עם ישראל שופך דמים במו"מ עם בעלי קרקעות ושופך דמים גם בשדה הקרב.  ופתאום בשנת 2005  תובע ארגון "עדאללה"- בנו הרוחני של עפרון החתי לפתוח את כל מכרזי אדמות קק"ל  לערבים ויהודים כאחד...

רגע אחד!

·        הקרקע לא נרכשה בכסף מלא ע"י אברהם אבינו?

·        אדמות עמק יזרעאל, הגליל והנגב לא נרכשו ע"י יהודים מכל רחבי העולם באמצעות 'הקופסא הכחולה'?

·        סבי וסבתי, יחד עם בניהם ונכדיהם לא אספו פרוטה לפרוטה ורכשו באמצעות הקרן הקיימת לישראל את אדמות הארץ הזו?  

יעקב חזן, ממייסדיי השומר הצעיר, תיאר את אדמות קק"ל כ"קודש להתיישבות יהודית", הקדש שכוחו אינו פג במהלך הדורות. אך יורשיו של חזן כבר מתקשים לזכור את שיטת הדונם והעז. גם בנושא הקיימות שזוכה לטיפולה של הקרן הקיימת לישראל, מתקיים הציווי לאדם הראשון "לעבדה ולשמרה". קק"ל, מיישם את הציווי הן לאדם הראשון והן לאברהם אבינו, בפעולותיה היומיומיות. תקנות קק"ל נסמכו על דברי הרצל שהעם היהודי לא יהיה רק המייסד של קק"ל, אלא תמיד יהיה בעליו!

נאחל לקרן הקיימת לישראל ביום חגה – ולקראת ראש השנה לאילנות - המשך עשייה מבורכת למען העם היהודי בכלל ולמען ארצנו בפרט".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד