תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חרם מבית

הגדל

השבוע פורסם בגל"צ כי למעלה מעשרים חברות ישראליות חתמו על חוזה לפתח את העיר הפלשתינית רוואבי ההולכת ומוקמת בפאתי היישוב עטרת שבבנימין שבמסגרתו הן מתחייבות להחרים חומרי גלם, מוצרים או שירותים שמקורם בירושלים, ברמת הגולן ובהתיישבות ביהודה ושומרון.

למעלה מעשרים חברות ישראליות חתמו על המסמך החוזי בו הם מתחייבים:  "ללא קשר לכל הוראה אחרת בהסכם זה או בכל מקום אחר, אסור למוכר להשתמש ו/או להעסיק מוצר ו/או שירותים ו/או משאבים מיוצרים ו/או שמקורם מההתנחלויות הישראליות כדי להשיג מטרה כלשהי של הסכם זה או בקשר לכך... שטחים אלה יכללו, אך אינם מוגבלים אליהם, את מזרח ירושלים הכבושה, הגדה המערבית הכבושה, רצועת עזה הכבושה, רמת הגולן הכבושה או כל חלק מהם, וכל שטח או אזור אחר עליו חלה ההגדרה לעיל".

 

כאשר חברות ישראליות מוכנות לכנות חלקים מארצם ואף מבירתם כ"כבושים" ולהחרים חברות ישראליות אחרות כדי להפיק רווח כספי מן הצד שכנגד זו כניעה מבישה של חברות ישראליות לחרם הערבי והצטרפות אליו בפועל. על ממשלת ישראל ועל מערכת המשפט לצאת חוצץ נגד תופעה מבישה זו. כאשר הפלשתינים נוהגים כך וממשלת ישראל מתעלמת זה חמור. אך אסור שחברות ישראליות בעצמן ינהגו כך ומערכת המשפט הישראלית תיתן לכך יד.

עם היוודע הדבר שיגר יו"ר מועצת יש"ע דני דיין מכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין ובו דרש ממנו לחקור את חוקיות חוזי ההתקשרות של חברות וספקים ישראלים הנוטלים חלק בבניית העיר הפלשתינית רוואבי.

 

 

בפנייה ליועץ המשפטי לממשלה כתב דיין כי בפרויקט הקמתה של רוואבי משתתפות חברות ישראליות רבות בתחום הבניה, התשתיות, הציוד, חומרי הבניין, הייעוץ  וצירף למכתבו את המסמכים ובהם סעיפים מהחוזה אשר עליו חותמות החברות הישראליות החפצות ליטול חלק בפרויקט מול היזם, חברת Bayti Real Estate שמקום מושבה באל בירה. 

 

יו"ר מועצת יש"ע כתב לעו"ד ויינשטיין כי מעבר להיבט הציבורי החמור ייתכן וקיים גם היבט פלילי: "יש ספק גדול" – כותב דיין -  "גם בחוקיות חתימתן של חברות ישראליות על סעיף שכזה, המפלה עובדים ישראלים וחברות ישראליות בשל מקום מגוריהם או מקום ניהול עסקיהם. חמור מספיק שהרש"פ עושה זאת מזה חודשים רבים וישראל מחרישה. אך בלתי נסבל שחברות ישראליות בעצמן ינהגו כך ומערכת המשפט הישראלית תיתן ידה לכך".

יו"ר מועצת יש"ע חתם את מכתבו ליועמ"ש: "אודה לך אם תיכנס לעובי הקורה ותבהיר שמדובר בכניעה לחרם אסור ובאפליה אסורה ושסעיף זה אסור לו שיופיע בחוזה הנחתם על ידי גורם ישראלי".

במועצת יש"ע אמרו ש"כאשר עשרות מפעלים מוכנים לחתום על סעיף המגדיר את הבירה שלנו כ'ירושלים הכבושה' כדי להרוויח כמה גרושים מהערבים זהו שפל מדרגה. יש לחשוף את שמות החברות אשר חתמו על החוזה המביש הזה ולהחרים אותן. הצרכנים צריכים לדעת שהחברות מתייחסות כך לירושלים, לרמת הגולן וליהודה ושומרון".

בשדולת ארץ ישראל בכנסת בראשות חברי הכנסת זאב אלקין והפרופ' אריה אלדד החליטו בעקבות הפרסום להגיש הצעת חוק שתמנע מחברות אלו להשתתף במכרזים ממשלתיים ובחברות ממשלתיות.

ראשי השדולה, חברי הכנסת אלקין ואלדד אמרו כי: "מדובר בשיתוף פעולה מביש ומזעזע עם הטרור הכלכלי הפלשתיני. אנו קוראים לכל שרי הממשלה להודיע שחברות שחתמו על ההסכם המביש הזה, ומכרו את נשמתם הציונית בעבור עסקה עם האויב, לא יוכלו להשתתף בשום מכרז ממשלתי או מכרז של חברות ממשלתיות. השדולה תגיש הצעת חוק בימים הקרובים".

יושב ראש ועדת הכלכלה של הכנסת חבר הכנסת כרמל שאמה (ליכוד) הודיע כי יכנס דיון חירום בשבוע הבא:  "חברות ישראליות אמורות להחרים את מחרימי ישראל ולא להצטרף לגל העכור של השחרת פניה בעולם תוך פגיעה בכלכלת המדינה" -  אמר יו"ר ועדת הכלכלה.

אנחנו נמשיך לעקוב...

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד