תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

למרות הכל ההקפאה נמשכת

הגדל

לפני ימים אחדים הודיעה ארצות הברית כי כשלו המאמצים לחידוש הקפאת הבנייה. ההבטחות, הדיבורים, וההדלפות על כביכול עסקה מתגבשת התבררו לא יותר מהמחאה ללא כיסוי, וכאשר התברר לחברי הממשלה וגם לעומד בראשה שלמרות הרמיזות וההבטחות – חוץ מדיבורים באוויר הם לא יקבלו דבר תמורת הקפאה נוספת הבינו הצדדים כי הקפאת הבנייה לא תחודש. בהתיישבות יש מי שנשמו לרווחה, יש אפילו מי שהתחילו או המשיכו לבנות אך דווקא במקומות רבים ביש"ע, ביישובים העירוניים שבהם ישנם מאסה גדולה וקריטית של מכרזים להקמת מאות יחידות דיור חדשות – ההקפאה נמשכת גם בימים אלו. הסיבה: מכרזים אלו אשר מוכנים לשיווק על ידי משרד השיכון ממתינים לאישור שר הביטחון אשר מונע את פירסומם מסיבות פוליטיות. סיום אמיתי של ההקפאה משמעו – מתן אישורים להמשך הבנייה וההתפתחות בבנייה העירונית ביהודה ושומרון, אשר סובלת מהיצע נמוך על רקע ביקושים הולכים וגוברים. חשוב לזכור שערי ויישובי יהודה ושומרון הם גם עתודות הדיור של איזור גוש דן. להקפאת הבנייה – מעבר למשמעות הערכית חינוכית והמדינית – יש גם משמעות כלכלית על מחירי הנדל"ן ההולכים ומאמירים בישראל.

השבוע, על רקע הדברים, שיגר ראש המועצה המקומית קרני שומרון וחבר הנהלת מועצת יש"ע, הרצל בן ארי, מכתב גלוי לראש הממשלה בנימין נתניהו. במכתב קורא לו בן ארי – להפקיע את סמכויות אישור הבניה מידיו של שר הביטחון ולהעביר אותן לעדת שרים לענייני התיישבות שתוקם אשר תדון בצורה אחראית ועניינית בסוגיה. בחרנו במדור יש עמדה להביא את מכתבו:

 

לכבוד

ח"כ בנימין נתניהו

ראש ממשלת ישראל

ירושלים

 

א.נ. שלום רב,

                              הנדון : הפקעת סמכויות התכנון והבניה ביו"ש משר הביטחון

 

ברצוני להסב את תשומת ליבך ל"נעשה בשטח"  בנושא התכנון והבניה ביישובים היהודיים ביו"ש.

ישנן ביו"ש רשויות מקומיות רבות אשר מלוא עתודת הקרקעות שלהן היא תחת ניהולו של מנהל מקרקעי ישראל. לרוב הם  נקראים "היישובים העירוניים", כדוגמת: אריאל, אפרת, קרני שומרון, אלפי מנשה, מעלה אדומים, ביתר עילית ועוד...  בכדי לבנות ביישובים אלו נדרש אישור של מנהל מקרקעי ישראל ופרסום למכרז. הקפאת הבניה הגיעה לסיומה לפני מס' חודשים, אך יש מי שלא מפנים זאת.

המציאות בפועל היא ששר הביטחון יוצר לו מדיניות הקפאה משלו, מנוגדת למדניות הממשלה והתוצאה היא שההקפאה דה פקטו נמשכת במלוא עוזה ומדיניות שר הביטחון מיושמת  ע"י פקידי המינהל האזרחי באופן מלא.

חשוב לציין כי הבניה הפלסטינית נמשכת באין מפריע.

המצב בו הבניה ממשיכה להיות מוקפאת בפועל בקרני שומרון הינו בלתי נסבל!!!

המצב דומה פחות או יותר בכל יתר הרשויות העירוניות.

תושבי הישובים שלנו לא מבינים מדוע אנחנו לא בונים. הציבור הכללי לא יודע ,לא מבין שההקפאה דה פקטו נמשכת.

אדוני ראש הממשלה , מצוקת הדיור בארץ הולכת וגוברת, מחירי הדיור עולים במאות אחוזים,

והממשלה ממשיכה להקפיא את הבניה ביהודה ושומרון.

אני קורא לך להפקיע את סמכויות הבניה ביו"ש מידיו של שר הביטחון ולהקים ועדה שרים לענייני התיישבות אשר תדון ותיישם את מדיניות הממשלה באשר לבניה היהודית ביו"ש ותקדם בניה לטובת כלל אזרחי ישראל .

                                                                                                בברכה,

העתקים:                                                                                  הרצל בן ארי

שרי הממשלה                                                                            ראש המועצה

מר דני דיין – יו"ר מועצת יש"ע

ראשי רשויות ביו"ש

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד