תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כשל ערכי

הגדל

 מועצת יש"ע ושדולת ארץ ישראל בכנסת קיימו במהלך ימי החנוכה טקסי הדלקת נרות באתרי קרבות החשמונאים בהשתתפות ראשי המועצה, ראשי רשויות, וחברי כנסת ובראשם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין וראשי השדולה: יו"ר הקואליציה זאב אלקין וח"כ הפרופ' אריה אלדד. בנר ראשון של חנוכה התקיים טקס במעמד יו"ר הכנסת באלעזר, נר שני בבית אל, וכן התקיימו טקסים דומים בשבוע הקרוב בהרי גופנא בבנימין, בסרטבה בבקעת הירדן, בעטרת, בבית חורון, ובחפירות הכותל הדרומי בירושלים.

את הנר הראשון התכוונו בשדולת ארץ ישראל ובמועצת יש"ע להדליק באתר בית צור שבו החל קרב בית צור המפורסם שבמהלכו נפרצה הדרך לירושלים. האתר נמצא במה שמוגד "שטח B ". טקסים דומים התקיימו במקום בשנים עברו מספר פעמים אך יממה לפני קיום הטקס הודיע סופית מפקד כוחות צה"ל ביו"ש תא"ל ניצן אלון ליו"ר מועצת יש"ע דני דיין כי לא יאשר את טקס הדלקת הנר הראשון באתר קרב החשמונאים בית צור – בסמוך ליישוב כרמי צור שבגוש עציון. בתגובה כתב לו דיין מכתב שכותרתו: "אי-אישור הדלקת נרות בבית צור – הפן הערכי".

בחרנו השבת במדור ישעמדה להביא את מכתבו של יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין:

 

"לכבוד מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל ניצן אלון.

קיבלתי בצער את הודעתך הטלפונית כי אינך מאשר הדלקת נר ראשון של חנוכה ע"י תושבי כרמי צור באתר קרב החשמונאים בבית צור. אי מתן האישור איננו בעיני בעיה מבצעית כי אם בעיה ערכית.

 

לפני למעלה מאלפיים שנה לחם באתר זה צבא המכבים ויכל לאויביו. כתוצאה מן הניצחון נפתחה הדרך לשחרור ירושלים, לטיהור המקדש ולנס אותו אנו מציינים מאז ועד היום. שווה בנפשך: יהודים עומדים באותו אתר בו צבא אבותיהם לחם וניצח, ומציינים את הניצחון. לאחר אלפיים שנות גלות, לאחר אלפיים שנים של השפלה ושואה, שב העם למחוזות עברו ומתחבר אליהם. לאחר אלפיים שנה בהן נר ראשון הודלק בוורשה ובקזבלנקה, בטביליסי ובבואנוס איירס – הדור שלנו זוכה להדליקו באתר חשמונאי. האם יש צידוק חזק מזה לברכת "שהחיינו" שאנו אומרים בנר ראשון של חנוכה?

 

לאמיתו של דבר, צבא הגנה לישראל לא היה צריך להיות הגורם המאשר והמאבטח את האירוע: צבא הגנה לישראל היה צריך היוזם והמארגן של האירוע. צה"ל היה צריך להיות הגורם הראשון במעלה המעוניין בעריכת הטקס. כיצד אפשר שלא להבין שהחיבור לדורות הקודמים של לוחמים יהודים בארצם למען חירות ישראל ועצמאותה – הוא מרכיב הכרחי בבניין הכח של צה"ל!

 

אין בכך שמץ "פוליטיקה", שאכן לצה"ל אסור להיות מעורב בה. הרי איש לא יטען שעמדה פוליטית כזו או אחרת מחייבת שיכתוב ההיסטוריה או השכחתה. זאת ועוד: גם אם ביום מן הימים בית צור ואתרים חשמונאים נוספים לא יהיו, חלילה, בשלטון ישראל, גם אז חובה יהיה לדאוג שיהודים יוכלו להגיע אליהם ולציין בהם את חג החנוכה. אך כאשר קצין יהודי הוא הריבון – בשם מדינת ישראל – גם אז למנוע מיהודים לציין את מורשתם באתרי התרחשותם?! זה בלתי מתקבל על הדעת.

 

ומכאן לעיקר: אינני רואה באי- מתן האישור בעיה מבצעית. אתה יודע היטב שבכל הזדמנות אני מודה לצה"ל על מעטפת הביטחון המצויינת שהוא מעניק לתושבי יהודה ושומרון. ברור לי שצה"ל יכל – לו רצה – לאבטח את האירוע על הצד הטוב ביותר. אני רואה בכך דבר חמור בהרבה: בעיה ערכית. עריכת טקס כזה – קל וחומר אישורו לתושבי היישוב כרמי צור הסמוך – היא  משימה שבמהות תפקידו של צה"ל. כמו ההשבעות בכותל ובמצדה, או, להבדיל אלף אלפי הבדלות,  המטס החסר מעל אושוויץ.   נתק את צה"ל מן העוצמה הנובעת מחיבורו להיסטוריה היהודית – ונטלת חלק חשוב ממקורות כוחו.

בברכת חג אורים שמח, דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד