תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

המשך ההקפאה – גלולת רעל

הגדל

במהלך חול המועד סוכות תמו חודשי ההקפאה. ממשלת ישראל והעומד בראשה עמדו בלחצים הגדולים, ולא האריכו את גזרות החנק מעל ההתיישבות ביהודה ושומרון. ביישובים רבים חזרו לאט לשגרת החיים של בנייה והתחדשות, אך המערכה עדיין לא תמה. הפלשתינים עדיין מנסים להלך אימים על ישראל, והממשל בוושינגטון מצטרף באמצעות מכבש לחצים עם איומים מצד אחד והבטחות מרחיקות לכת מצד שני. לצערנו שבענו מהתחייבויות של ממשל אובמה. התחייבויות אלו סותרות התחייבויות של ממשל קודם, של בוש, ומעבר לכך הרי מהלך עשרת חודשי ההקפאה סוכם מראש עם האמריקאים שרוצים עכשיו עוד. גלולת רעל בתוך עטיפה צבעונית.  

בימים אלו נמצאת התקשורת הישראלית יחד עם גופים ואנשי שמאל בקמפיין למען המשך הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. מכל כותרת וכל פרשן מדברים על "חבילת ההטבות של ממשל אובאמה שאסור לנתניהו לסרב להן", ועל הזדמנות בלתי חוזרת תמורת רק 60 ימים של הקפאה.

המציעים לראש הממשלה בנימין נתניהו להיענות להצעה הכלולה במכתבו של הנשיא אובמה לוקים בהבנת הנקרא ואינם מבינים את חומרתו או שמא מנסים להכשיל בכוונה את ראש הממשלה.

קבלת המתווה הכלול במכתב פירושו הודאה מצד ישראל שהיא ויתרה מראש על בקעת הירדן ועל יישוביה – עוד לפני שהחל המשא ומתן. אחרת לשם מה דרושה ההסכמה לנוכחות צבאית ישראלית על הירדן? זוהי הודאה  שישראל תחזור לגבולות 67, גבולות שאינם בני הגנה, שאם לא כן לשם מה דרושים אמצעי ההגנה המשוכללים המוצעים.

אין כאן עסקה, כביכול, של חבילת הטבות תמורת שני חודשים נוספים של הקפאה כי אם ניסיון לפתות את ישראל להתפשט מכל נכסיה עוד טרם משא ומתן. כשיתחיל הדיון על ירושלים, על הפליטים, על המים – ישראל כבר תהיה בעמדת נחיתות גמורה. הפלשתינאים לוחצים כל הזמן לסכם קודם כל את נושא הגבולות וישראל מסרבת. קבלת הצעת אובמה מספקת הלכה למעשה לפלשתינאים את מבוקשם גם בתחום זה. גם נאריך את ההקפאה וגם נרעה את מצבנו במו"מ. נשלם מיליון דולר ובתמורה נקבל שתי סטירות. קבלת ההצעה יבטא חוסר מיומנות שערורייתי בניהול משא ומתן.

מכתב אובמה איננו סוכריה שהממשל נותן לישראל אלא גלולת רעל בתוך עטיפה צבעונית  כדי שתיראה מושכת ומפתה.

בנוסף לכך, לאחר שאובמה ואבו מאזן יצליחו לשבור את אמינותו של ראש הממשלה, שהודיע קבל עם ועולם שההקפאה לא תוארך – הם ימשיכו להפעיל את אותה השיטה שוב ושוב. כל עמדה של ישראל תהפוך לעמדת פתיחה להתקפלות נוספת. אבו מאזן שוב יאיים בפרישה ונתניהו שום יידרש לרצות אותו. אם כך יתנהל המו"מ – נסיים אותו כשכולנו נצטרך ויזה של תיירים כדי להגיע לכותל המערבי".

ומה יקרה בחודשים הנוספים של ההקפאה? ברור שאובמה יכניס את נתניהו לבית מטבחיים מדיני וידרוש ממנו לחתום על הויתורים הללו בטרם יחלפו החודשיים. אם נתניהו יסרב – המשבר רק יחריף. מדינאי חכם אינו מכניס עצמו מלכתחילה למצב כזה – גם אם הוא חושב שיהיה מספיק פיקח להיחלץ ממנו בשלום.

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר השבוע לכלי התקשורת ש"הצעת אובמה מזכירה את ההצעות של חברות הכבלים והלוויין: תתחבר לחודשיים וקבל מחשב במתנה. נשמע מפתה אך כשהחודשיים חולפים מסתבר לך פתאום שאתה ממושכן לאותה חברה לשארית חייך ללא יכולת להשתחרר".

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד