תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תשובה ציונית הולמת

הגדל

נדמה שהתרחיש הזה חוזר על עצמו פעם אחר פעם. הפלשתינים מזהים את הנכונות הישראלית לויתורים ולמחוות כחולשה, והדבר מהווה רוח גבית לטרור, וגורם לארגוני המחבלים בכל פעם שמתקרבת ועידת פסגה כזו לנסות ולהרים ראש. בועד חברון ידעו לספר כי המחבלים שביצעו את הפיגוע הנורא נמלטו לכפר בני נעים דרך ציר שהיה סגור לתנועה במשך כחמש עשרה שנים. הציר נסגר על ידי כוחות הביטחון בעקבות פיגועים בבית חג"י וביישובים נוספים באזור. רק לפני חצי שנה נפתח הציר כחלק מהמחוות לאבו-מאזן ובמסגרת ממדיניות הסרת המחסומים. תושבי האזור התריעו שהדבר מסכן את חיי הנוסעים בכביש, ושהמחוות הללו יעלו בדם אזרחים, אך הדבר נפל על אוזניים אטומות.

מיד לאחר היוודע האירוע הגיעו למקום ראש המועצה האזורית הר חברון צביקי בר חי ונפתלי בנט מנכ"ל מועצת יש"ע. בהודעה ראשונה שהוציאה מועצת יש"ע היא קראה לראש הממשלה להודיע על ביטול השיחות ולחזור לאלתר לישראל: "מועצת יש"ע כואבת את הירצחם הנורא של ארבעה ישראלים, זהו טבח שלא נועד לסכל את השיחות, אלא הוא תוצאה ישירה של השיחות, המחוות והדיבורים על ויתורים.

ראש הממשלה שידע לבטל את ביקורו בארצות הברית עקב המשט הטורקי וההרוגים הטורקים שעליו חייב גם עתה לבטל את ביקורו בארה"ב, לסובב את מטוסו ולחזור ולהיות בישראל בשעת מתקפת טרור ברברית שכזאת. כשמתקיימות ארבע לוויות – נאמר בהודעת המועצה - אסור לראש הממשלה להשתתף בחגיגות המזויפות עם משלחי הרוצחים. ראשי ההתיישבות המשיכו ליישוב בית חג"י לשם זרמו הידיעות של זהות ההרוגים תושבי המקום, וכן צוותי תקשורת רבים מהארץ ומהעולם. לאחר שמקורבי ראש הממשלה הודיעו כי השיחות יימשכו כמתוכנן החליטו במועצת יש"ע לעשות מעשה. לאחר התייעצות טלפונית בין ראשי הרשויות ביהודה ושומרון הודיעו סגן יו"ר מועצת יש"ע צביקי בר חי ונפתלי בנט מנכ"ל המועצה באופן רשמי על תום ההקפאה וחידוש תנופת הבנייה ביש"ע - כתשובה לפיגוע הרצחני. בהודעה מיוחדת שפירסמו הודיעו השניים כי כל יישוב ביש"ע יאתר במהלך השעות הקרובות שטח שבו תחל הבנייה ביום רביעי בשעה 18:00 בערב – 24 שעות לאחר הפיגוע הרצחני.

במשך 120 שנות ציונות היישוב בארץ תמיד ידע לקום ממכה לתמיכה, והתשובה הציונית היא לבנות.  הם יורים ואנחנו בונים, כל אחד עושה מה שהוא מאמין בו.

ביום רביעי בשעות הצהריים הונחו ארבע מיטות זו לצד זו, עליהן גופות הנרצחים, ברחבת בית הכנסת של בית חג"י. לאחר שורת הספדים יצאו ארבע ההלוויות.  מסע ההלוויה של יצחק וטליה יצא לעבר בית העלמין בהר הזיתים, כוכבה אבן חיים נטמנה בבית העלמין באשדוד. והלווייתו של אבישי שינדלר עברה דרך בית הוריו, בעיר אלעד, בדרכה לבית הקברות סגולה בפתח תקווה, שם נטמן. בזמן מסע הלוויות עמדו תושבי הר חברון, קרית ארבע, אפרת, וגוש עציון בכניסה ליישובים על כביש 60 עם דגלי ישראל, חלקו כבוד לנרצחים והצטרפו לשיירת המלווים.

כמה שעות לאחר מכן הותנעו הדחפורים, הודלקו מנועי הכלים ההנדסיים, ותושבים רבים ביישובים רבים יצאו לשטח, לסייע ולהתחיל לבנות. תמה תקופת ההקפאה, והחלה חזרה לתנופת ההתיישבות והבניה כתשובה ציונית הולמת.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד