תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

להפשיר את ההקפאה

הגדל

הקפאת הבנייה עומדת לפוג בסוכות הקרוב. כמעט וחלפה לה תקופת הזמן עליה הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו יחד עם שרי השביעיה, להקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. המהלך גרם לפגיעה בהתיישבות. בכל הרבדים בבנייה של שכונות חדשות, בהצטרפות של משפחות ליש"ע, בישראלים שרצו להקים את ביתם דווקא בחבלי ארץ אלו. זוגות צעירים שמכרו את ביתם, לקחו משכנתא מהמדינה, קיבלו את כל האישורים וביום אחד, אחת הכל הוקפא.

כספים אדירים ירדו לטמיון, תנופת הבנייה הואטה, פגיעה קשה ברשויות, בזכויות התכנוניות שלהן, ופגיעה באזרחים רבים – גם פגיעה בזכויות הבסיסיות, וגם פגיעה כלכלית לא פשוטה.

נראה היה שבמדינת ישראל יש מי שמחליט לעשות מהלכים מדיניים על גבם של אזרחים, וליתר דיוק בכיסם.

בעוד שבכל הקשור לאכיפה נהגה מדינת ישראל בחריצות, שלא לומר חריצות יתר – פעלה מיידית לעבור בכל היישובים, צילמה את המגרשים, נתנה צווי הפסקת עבודה או הריסה למבנים, ואף גייסה פקחים נוספים לפעילות האכיפה – בכל מה שקשור לפיצוי נפגעי ההקפאה – תקציבים, ועדות חריגים, ועדת תובענות ועוד – לפתע נראה היה שמישהו שם מקלות בגלגלים. בירוקרטיה, קשיים תקציביים, עיכובים מכוונים ועוד היו חלק מדרך התחתים שהערימו על יוזמי מהלך הפיצוי.

למרות שלרגעים היה נדמה כאילו זו מלחמה בתחנות רוח, היו אלה חברי הכנסת אורי אריאל ודני דנון שהמשיכו במאבקם וכמעט ובאמצעות קידום חקיקה  הכריחו את המדינה להגיע למתווה של פיצויים – עד אשר אושר לאחרונה מתווה הפיצויים על ידי משרד האוצר אשר הוסכם על הצדדים. 

בשבוע שעבר אישרה ועדת הכספים את התקציב הראשוני לפיצוי נפגעי ההקפאה בסך 30 מיליון ₪. בימים הקרובים אמורה ועדת התובענות שהוקמה לחלק אותו לזכאים.

יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני ציין כי אם יהיה צורך בסכום נוסף הועדה תאשר אותו במהירות.

בנוסף לכך הועברו השבוע ארבעים מליון ₪ נוספם פיצוי על נזקי ההקפאה.

פיצוי נפגעי ההקפאה הוא לא עניין כלכלי. הקפאת הבנייה פגעה במפעל ההתיישבות. בפיצויי ההקפאה מדינת ישראל מכירה באחריותה לפגיעה זו, ומכירה בנזק הגדול שגרמה החלטת ההקפאה.  ומנגד אנו תקווה שהעברת הפיצויים, לרשויות ביהודה ושומרון, לקבלנים, ולאזרחים תהיה סיוע לתנופה מחודשת של הבנייה בהתיישבות לקראת תום תקופת ההקפאה בחודש תשרי הקרוב. 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד