תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עושים צחוק מהחוק

הגדל

בעוד בכל הארץ התלמידים העולים לכיתה א' מתכוננים וחולמים על יומם הראשון בבית הספר,  על ההתרגשות הרגילה של למעלה מחמש מאות ילדים ביש"ע מעיבות חוסר הודאות: האם יתחילו את שנת הלימודים, איפה יילמדו, ובאילו תנאים. למרות שמשרד החינוך מכיר בצרכים החיוניים לתלמידים אלו, ואחרי שגם משרד הביטחון כבר אישר הצבת קראוונים ככיתות לימוד,

ילדים יוותרו בראשון לספטמבר ללא כיתה וקורת גג, בשל הקשיים הרבים שמערימים במשרד המשפטים.

במשרד החינוך בראשותו של השר גדעון סער נערכו השנה ובמאמצים רבים גיבשו רשימה להוספת כיתות ומבנים אשר תיתן מענה למצוקת המקום במוסדות החינוך ביש"ע. אל המאמצים הצטרפו גם חברי ועדת החינוך של הכנסת בראשות חבר הכנסת זבולון אורלב אשר קיימו מספר ישיבות מעקב אחר ביצוע המהלך. זה לא היה קל, במשרד החינוך צריכים היו לעמול קשה ולהיאבק על רשימת מוסדות החינוך שבהם אישר שר החינוך את הצורך להוסיף קראוונים ומבנים יבילים לכיתות לימוד. לאחר דיונים ומאמצים רבים שכללו גם התערבות אישית של שר החינוך גדעון סער, מעקב צמוד של חברי ועדת החינוך ואפילו פניה של יו"ר המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן לאשר הצבת כיתות לימוד נוספות הגיעו האישורים המיוחלים ולרגע נדמה היה שאפשר לראות אור בקצה המנהרה. אך למרבה הצער כעת החליטו במשרד המשפטים להערים קשיים נוספים בתואנה שעליהם "לבדוק את ההשלכות המשפטיות" של המהלך.  

לא מדובר על בניית קבע, גם לא על בניה קלה אלא על הוספת מספר קראוונים במספר רשויות, ואפילו את הדבר הפעוט הזה שמדינת ישראל מספקת לכל אוכלוסייה אחרת – כולל לכפרים הבדואים הלא מוכרים בנגב – במשרד המשפטים מונעים בצורה אכזרית ולא חוקית.

בישראל קיים חוק חינוך חובה, ומדינת ישראל – באמצעות משרד המשפטים – עוברת על החוק במניעת הזכות והחובה לחינוך בקרב מאות תלמידים ביהודה ושומרון.

ביום שלישי האחרון שיגרה לשר המשפטים יעקב נאמן, יו"ר הנהגת ההורים הארצית אתי בנימין מכתב חריף ובו דרישה לאשר לאלתר את הצבת המבנים:

"כיו"ר הנהגת ההורים הארצית ומתוקף תפקידי כנציגת ההורים, אני משתתפת בוועדת החינוך של הכנסת בראשותו של ח"כ זבולון אורלב ומעורבת בכל הנעשה במערכת החינוך במדינת ישראל... נדהמתי לגלות כי קיים פער גדול בין מספר כיתות הלימוד אשר משרד החינוך הכיר בצורך לתקצבן, לבין מספר כיתות הלימוד אשר קבלו אישור של הדרג המדיני לאחר שעברו את כל שלבי הבדיקה, התכנון והבניה הנדרשים ע"פ הדיונים הרלוונטיים וע"פ החלטות הממשלה והנחיותיה. ע"פ חוק חינוך חובה, חובתה של המדינה לדאוג לחינוך הילדים עד גיל 18  וכחלק מחובה זו חובתה של המדינה לדאוג לקורת גג, כסא ושולחן עבור כל ילד באשר הוא גר. זכות הילד גוברת על כל החלטה פוליטית אחרת. בהתאם להודעה שיצאה ע"י ח"כ זבולון אורלב, יו"ר וועדת החינוך של הכנסת מיום 04.08.2010 , נדהמתי לגלות שמשרד המשפטים מעכב את הוצאת האישור למבנים יבילים עבור בתיה"ס בישובים:  עלי, עופרה, איתמר, אלון מורה ועוד וזאת למרות שכל התהליכים החוקיים נעשו כדין ואושרו ע"י שר הביטחון והיועץ המשפטי לממשלה.

כל עיכוב ולו הקטן ביותר יפגע בפתיחת שנת הלימודים. עקב הזמן הקצר נודעת משנה דחיפות להוצאת האישור ובכך למנוע נזק מלמעלה מחמש מאות תלמידים שלא יוכלו למצות את זכותם החוקתית לקבל חינוך במדינת ישראל".

אנו מקווים כי אכן האישור המיוחל יגיע בהקדם, ושלא יהיה זה למרבה האבסורד דווקא משרד המשפטים שיעשה צחוק מהחוק. מחוק חינוך חובה.

 

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד