תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אסור לנתק את החבל

הגדל

באתר האינטרנט בערבית ובאנגלית של העיר הפלסטינית "רוואבי" המוקמת בימים אלו בפאתי היישוב עטרת בבנימין נכתב כי היא "משקיפה על כל מישור החוף". העיר חדשה אשר מוקמת במלוא המרץ בעוד היישובים היהודיים הסמוכים מוקפאים לחלוטין מהווה חלק מ"תכנית פיאד" והיא צפויה לכלול כ – 40,000 בתי אב.

בישיבתה האחרונה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת הצהיר ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו שאם הפלשתינים יואילו בטובם לשבת איתנו למשא ומתן ישיר, אזי ישראל תעביר במסגרת חבילת המחוות את שטח הכביש המוביל לעיר רוואבי לשליטה פלשתינית. מדובר על שטח של כ – 500 דונם שמעמד הקרקע בו יעבור מ"סי" ל"בי". בנוסף לכך ציין ראש הממשלה, כי ההחלטה על צעד משמעותי זה ייתכן ותתקבל בקבינט בלבד, ולא תימסר לא לממשלה ולא לכנסת – בניגוד מוחלט למקובל בישראל עד כה, בכל ההחלטות על מסירת חבלי ארץ ישראל לידיים זרות.

נדמה שנתניהו שוב שכח את מטבע הלשון שהוא עצמו טבע: "יתנו – יקבלו, לא יתנו – לא יקבלו". ישראל שוב נותנת ונותנת ולא מקבלת דבר. כמו בהקפאה, וכמו בנאום בר-אילן, וכמו בשורה של מחוות שביצעה ישראל בעבר כלפי הפלשתינים ורק קיבלה בתמורה עוד ועוד לחצים בינלאומיים.

ישראל חוזרת חוזרת ל"מסלול" שבו אנחנו אלה שצריכים לשלם על עצם הנכונות לשבת אתנו למשא ומתן (שהוא, אגב, אינטרס פלשתיני מובהק). ישראל חוזרת אל המסלול שכבר נחל כישלון-רבתי בהקפאת הבנייה ביהודה ושומרון, שלא תרמה מאומה להגמשת עמדות הפלשתינים, או לקידום המו"מ. למה הדבר דומה? לאדם אשר נכנס לחנות מכולת, והמוכר אומר לו – כדי שאני בכלל אהיה מוכן לדבר עמך קודם כל תשלם לי.

העברת השטח הישראלי לשליטה פלשתינית אסור לה שתיעשה. אך לעשות זאת עוד ללא כל הסכם, ללא כל דיון או הצבעה במליאת הממשלה ובכנסת, אלא רק על פי החלטת קבינט בלבד יש בכך משום זלזול במעמד הממשלה והכנסת, וזילות של משמעות מסירת חבלי ארץ לריבונות זרה. 

מי שעומד מאחורי פרוייקט ה"רוואבי" הוא ראש הממשלה הפלשתיני סלאם פיאד. האיש שמאחורי פרויקט רוואבי הוא גם האיש שמאחורי פרויקט החרם הפלשתיני. פיאד הוא "המצית מסלפית" שהצטלם בעיירה סלפית הסמוכה לאריאל (ולא בכדי דווקא במקום זה) כשהוא משליך לאש סחורות ישראליות. הנסיגה תתרום לחיזוק מעמדו של פיאד,  בלי שישראל גבתה ממנו מחיר כלשהו על פרויקט החרם, ותיתן רוח גבית להמשך פעילות הטרור הכלכלי שהוא מוביל.

אך מעבר לכל זאת העברת השטח לריבונות פלשתינית עלולה ליצור גוש פלשתיני רציף ענק בין אריאל לירושלים, כחלק בתוכנית הקמת מדינה פלשתינית חד צדדית ונסיון לכפות אותה על ישראל כעובדה מוגמרת. היא עלולה לנתק את מזרח בנימין ממערבו, תפגע קשה במרקם החיים של המתיישבים בבנימין, ותהפוך את הישובים היהודיים הסמוכים (עטרת ונווה צוף)  ל"מובלעות".

בתקופת ממשלת נתניהו הראשונה יצרו הנסיגות בצפון השומרון (במסגרת הסכם וואי) רצף התיישבות פלשתיני בין ג'נין לשכם. אז היו אלה ישובי צפון השומרון שהפכו למובלעות, דבר שמאוחר יותר הכשיר אותן לעקירה והרס במסגרת תכנית ההתנתקות שלפני כשבועיים מלאו לה חמש שנים.

היה זה ראש הממשלה נתניהו ב"נאום בר אילן" שאמר כי: "כל נסיגה שלנו נענתה בגל גדול של טרור ...הטענה כאילו נסיגה תביא שלום עם הפלסטינים, או לפחות תקרב אותו, עד היום לא עמדה במבחן המציאות". היה זה נתניהו שטען כי כל שטח שמדינת ישראל נסוגה ממנו הפך לבסיס טילים שממנו מטווחים יישובים וערים ברחבי הארץ.

אסור לבתר את חבל בנימין לשניים, ולנתק את מזרח בנימין ממערבו. אסור לנו להעביר את השטח האמור הסמוך ליישובים הישראלים לשליטה פלשתינית. אסור לנו לנתק את החבל. חבל בנימין.
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד