תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שומרון ביתנו

הגדל

שר החוץ וסגן ראש הממשלה, אביגדור ליברמן, יחד עם חברי סיעת "ישראל ביתנו" הגיעו השבוע לסיור בשומרון בליווי ראש מועצת שומרון גרשון מסיקה, ראש מועצת יש"ע דני דיין, מזכ"ל אמנה זאב חבר, מנכ"ל מועצת יש"ע נפתלי בנט, יו"ר ועד מתיישבי שומרון בני קצובר, ואנשי המועצה האזורית שומרון.

בסיור השתתפו, מלבד שר החוץ, רוב השרים וחברי הכנסת של הסיעה, ביניהם שר התשתיות הלאומיות הד"ר עוזי לנדאו, שרת הקליטה סופה לנדבר, סגן שר החוץ דני איילון, יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט, ח"כ דוד רותם, וחברי הכנסת נוספים מהסיעה. אליהם התלו גם יו"ר החטיבה להתיישבות דני קריצ'מן ומנכ"ל החטיבה ירון בן עזרא. שר החוץ חזר שוב על התחייבותו כי הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון תסתיים כמתוכנן בעוד כחודשיים. הסיור התקיים במסגרת פרוייקט הסיורים של מוא"ז שומרון במהלכו סיירו בשנה האחרונה בשומרון כ-50 שרים וחברי כנסת.

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה סקר בפניהם את התפתחות ההתיישבות בשומרון וסיפר בהרחבה על עוולות הקפאת הבניה ועל האכיפה המפלה לטובת הרבים ולרעת היהודים.

מסיקה אמר לאורחים כי מצער שהמדינה דווקא פוגעת באזרחיה הנאמנים ביותר ומעלימה עיין מבניה פרועה ובלתי חוקית צד הערבים.

 בביקור בישוב ברוכין, אשר נבנה ע"י המדינה ומשרד השיכון ומשום שתכנית המתאר שלו לא נחתמה ע"י שר הביטחון הוגדר ע"י טליה ששון כ"מאחז", אמר השר ליברמן כי: "היישוב הזה הוא הדוגמא הטובה ביותר לאבסורד שבדו"ח טליה ששון, משום שמי שחתם על הקמת היישוב, בשנת 1984, הוא יצחק רבין,  ומי שבנה את היישוב הוא משרד השיכון, והמציאות שבה נתקלים תושבי המקום היא בלתי-סבירה. אין שום סיבה שהאנשים פה לא ייהנו מאותם תנאים כמו שאר אזרחי ישראל. באנו לכאן כסיעה לתמוך במתיישבים שמבצעים את השליחות של כל ממשלות ישראל ונקלעו למצב אבסורדי".

שר החוץ הוסיף לגבי הקפאת הבנייה: "כשקיבלנו את ההחלטה בענין הקפאת הבנייה אמרנו בפירוש כי היא תקפה רק לעשרה חודשים ולכן מספטמבר נחזיר את החיים למסלולם.   אנו רוצים לוודא שמסוף ספטמבר החיים יחזרו למסלולם. אין לנו כוונה להתריס או לעשות פרובוקציה אך אנו חושבים שזכותם של אנשים שנמצאים בשליחותן של ממשלות ישראל לחיות כאן באופן נורמאלי".

לאחר מכן ביקר השר באזור התעשייה ברקן וסייר במפעל "שמיר" שתוצרתו מוחרמת על-ידי הפלשתינים. הנהלת המפעל סיפרה לחברי הסיעה כי במפעל עובדים 3000 פלשתינים והשר ליברמן אמר כי מי שרוצה לראות דו-קיום צריך לבוא לכאן. "איננו מבינים את החלטת הרשות הפלשתינית ואם הם רוצים לגרום לתסיסה זוהי החלטה שלהם, ההחלטה שלנו היא לתמוך בתעשייה. אין תעשייה לא חוקית ואסור לממשלה להפקיר אותם, אנו חייבים לתת תשובה ומענה לכל מי שייפגע מהחרם הפלשתיני, אנו נוביל מספר החלטות למען התעשיינים באזור בכנסת ובממשלה".

השר ליברמן הנחה את יו"ר הסיעה, ח"כ רוברט אילטוב, לקיים דיון מיוחד בפגרה בכנסת בכדי לבחון איך ניתן לעזור למפעלים ולמי שנפגע מהחרם הפלשתיני.

פמליית 'ישראל ביתנו' שמנתה קרוב למאה משתתפים, בהם גם עוזרים פרלמנטרים, יועצים, ופעילי שטח המשיכה להר גריזים פגשה את יו"ר ועד השומרונים, ביקרו באתר השומרונים הארכיאולוגי, קיימו תצפית לעבר שכם ובקעת נחל תרצה וזכו לסקירה היסטורית-תנ"כית מהמדריך הוותיק, איש ארץ ישראל, זאב ארליך (ז'אבו).

במקום ענה ליברמן לשאלות עיתונאים וחזר שוב על ההתחייבות לסיום ההקפאה בעוד כחודשיים. שר החוץ הוסיף כי בעוד הבניה היהודית מוקפאת וכל חריגה ממנה זוכה לאכיפה מחמירה, הבנייה הערבית הבלתי חוקית משגשגת.

"כל בוקר כאשר אני נוסע מביתי שבנוקדים למשרדי בירושלים אני רואה כיצד הערבים בונים כאוות נפשם ללא חוק וללא אף אחד שעוצר בעדם. אני קורא למועצת יש"ע להוציא דו"ח נתונים חודשי על הבנייה בלתי-חוקית של הפלשתינים. לא ייתכן שתהיה אכיפה רק כלפי בנייה יהודית והתעלמות מבנייה פלשתינית בלתי-חוקית".

בסיום הביקור התארחו המבקרים בישוב איתמר, בעומק השומרון, שם נטעו שר החוץ ליברמן וראש מועצת שומרון מסיקה עץ זית, ולאחר מכן נועדו יחד עם ראש מועצת יש"ע דני דיין, סגן שר החוץ דני איילון, מנכ"ל מועצת שומרון, והגורמים המקצועיים במועצה לדיון מקצועי בנושאים ובאתגרים השונים העומדים לפתחה של ההתיישבות ביהודה ושומרון. 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד